Z pýchy okolia zdevastovaná ruina: Kaštieľ v Solčanoch dnes zdobia už len graffiti

Ilustračný záber. Zdroj: Pixabay

#Solčany opäť raz patria k tým miestam na Slovensku. o ktorých si pravdepodobne nikdy v živote nepočul (teda ak nepochádzaš z blízkeho okolia Topoľčian, samozrejme). Táto obec mala na prelome 14. a 15. storočia dokonca charakter mestečka. Do 15. storočia patrila zoborskému kláštoru a nitrianskemu biskupstvu, potom hradu Branč a panstvu Hrušov.

Od 16. storočia Russóiovcom, od roku 1591 Tapolcsányovcom a v 17. storočí zase Keglevichovcom. V 16. a 17. storočí sa stala niekoľkokrát terčom rabujúcich Turkov, žoldnierov a povstalcov. Začiatkom 19. storočia ju do vlastníctva získala rodina Odescalchiovcov, ktorá tu po roku 1818 dala postaviť reprezentačný klasicistický kaštieľ obklopený rozsiahlym parkom.

Pre zaujímavosť, z obce pochádza žiačka Ludwiga van Beethovena z rodu Odescalchiovcov. My sa ale vrátime k vyššie spomínanému kaštieľu. Ten sa, ako väčšina podobných sídiel v malých obciach, momentálne nenachádza práve v najlepšom stave. Presvedčiť sa o tom môžeš aj sám vo videu nižšie, ktoré na svoj YouTube kanál nahral pištaUrbex.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org
Odporúčame