Z kaštiela v Horných Lefantovciach sa stala nemocnica: Priestory chátrajú, aj keď sa na ne skladajú všetci Slováci

Kaštieľ je dnes nemocnicou (Zdroj: YouTube/Frenkie Urbex)

#Neďaleko Nitry sa nachádza malebná obec Horné Lefantovce. Aj keď je pomerne nenápadná, môžeme povedať, že rozhodne dýcha históriou, ktorú by jej iné dedinky závideli. Počas archeologického prieskumu tu v roku 1958 preskúmali časť neolitickej osady s odpadovými jamami, objektom hospodársko-výrobného charakteru a 13 zachovalými pecami.

Zaujíma ťa téma urbexu? V tom prípade sleduj našu sekciu, kde postupne pridávame tie najzaujímavejšie miesta!

Mladšie dejiny pripomínajú dva kaštiele zo 17. a 19. storočia. Starší renesančný kaštieľ z roku 1618 bol sídlom šľachtického rodu Elefánthyovcov, stojí na vyvýšenej terase nad obcou a je obklopený parkom. Mladší kaštieľ vznikol prestavbou paulínskeho kláštora zo 14. storočia o tri storočia neskôr.

Na jeden z nich sa bol pozrieť urbexer Frenkie, ktorý na svojom YouTube kanále zverejnil aj video, ktoré si môžeš pozrieť nižšie. Ako napísal, „objekt je stále pod alarmom, vedenie nemocnice vie, že sme tu boli, video bolo schválené. Od roku 2009 stála údržba bývalej liečebne v Horných Lefantovciach viac než 500 000 eur. Na túto sumu sa skladáme všetci, prázdnu budovu živia peniaze prioritne určené na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti.“

Zaujíma ťa urbex a opustené budovy na Slovensku? Určite si pozri túto knihu v Martinuse.

Zdroj: hashtag.sk, YouTube, wikipedia.org
Odporúčame