Skvelá správa pre Slovensko: Naša krajina získala nový zápis v UNESCO – neuveríš za čo!

biely kôň v stajni a chov koní lipican

Slovenské lipicany odteraz patria do UNESCO dedičstva (Zdroj: Pixabay/photosforyou)

#Získať zápis do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, vždy predstavuje svetovú prestíž. Po minulotýždňovom zasadnutí v Maroku Slovensku pribudol už 9. zápis do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Pochváliť sa môžeme “chovom koní plemena lipican“ (Lipizzan horse breeding traditions), ktoré je považované za jedno z najstarších plemien na svete.

Stáročná tradícia chovu plemena lipican na Slovensku

Národný žrebčín v Topoľčiankach má viac ako 440 – ročnú tradíciu a konkrétne chov plemena lipican sa datuje do 18. storočia. V žrebčíne sa lipicany chovajú od jeho založenia v roku 1921, čiže ide o dlhodobú tradíciu, hoci s málopočetným chovom.

Práve z tohto dôvodu, Slovensko podalo nomináciu na zápis s Rakúskom, Bosnou a Hercegovinou, Chorvátskom, Maďarskom, Rumunskom, Talianskom a Slovinskom. Mimochodom, práve zo Slovinska plemeno lipican pochádza. Počiatok chovu siaha až do 16. storočia, do dediny Lipica na území dnešného Slovinska, podľa ktorej je plemeno pomenované.

Podľa informácií zverejnených na mpsr.sk aktuálne Národný žrebčín v Topoľčiankach chová 202 lipicanov, z toho je 44 elitných plemenných kobýl. Za ostatných 10 rokov sa počet lipicanov zvýšil, čo predstavuje nádej, že tento jedinečný fenomén sa zachová na Slovensku aj do budúcnosti.

Chov ušľachtilých koní lipican je najnovším slovenským zápisom v UNESCO. K tým predchádzajúcim patrí hudobný nástroj Fujara, Terchovská muzika, Gajdošská kultúra, Bábkarstvo, Horehronský viachlasný spev, Modrotlač, Drotárstvo a Sokoliarstvo.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame