Čistíš si chrup pri sprchovaní? Zubárka varuje, že robíš veľkú chybu

Ak si pre úsporu času umývaš zuby v sprche, mal by si s tým prestať (Zdroj: Freepik/freepik)

#Poznáme to všetci – času je málo, povinností veľa a tak často určite aj ty „odflákneš“ určité body rannej či večernej hygieny. Ak si pre úsporu času umývaš zuby v sprche, mal by si s tým prestať. Odborníci sa zhodli na tom, že by sa ti to mohlo neskôr poriadne vypomstiť. Má to jednoduché vysvetlenie.

Rituál chronických „nestíhačov“

Ak máš aj ty vo zvyku šetriť ráno každú minútu drahocenného času, no odmietaš sa vzdať obľúbenej sprchy, určite by si si to mal premyslieť. Kým jedni v rámci úspory času vynechajú raňajky, iní si zasa umývajú zuby počas sprchovania. Ani jedno, ani druhé, nie je z dlhodobého hľadiska v poriadku.

O čistení zubov v sprche by si však mal vedieť čosi viac – samozrejme, že je to úspora času. Lenže, reálne, kto nemá dve minúty času na poriadnu starostlivosť o chrup? Ak to robíš v sprche, môžeš si poriadne „zavariť“ do budúcnosti. Zdá sa ti to absurdné?

Vysvetlenie zubnej lekárky

Ako píše portál Joe, zubní lekári vyslovene netvrdia, že je umývanie zubov v sprche zlo, no môže to mať negatívny vplyv na niektoré časti tvojho tela. Podľa lekárky Payal Bhalla totiž toto ranné „šetrenie času” vystavuje naše ústa baktériám, s ktorými by normálne neboli v kontakte. „Zdieľanie rovnakého zdroja vody na čistenie zubov a čistenie tela môže viesť k prenosu choroboplodných zárodkov z iných častí tela do úst. To by potom mohlo ohroziť váš imunitný systém a viesť k nežiaducemu ochoreniu,” vysvetlila.

„Sprchová hlavica môže obsahovať baktérie, takže keď si umývate zuby pod ňou, môžete vystavovať svoju zubnú kefku týmto baktériám, čím sa opäť zvyšuje pravdepodobnosť ochorenia. Ak zdieľate sprchu s niekým iným, existuje riziko krížovej kontaminácie či šíreniu choroboplodných zárodkov,“ dodáva.

Toto všetko ti hrozí

Zubná kefka je pomerne náchylný nástroj osobnej hygieny. Pri neopatrnom zaobchádzaní sa ti môže ľahko poškodiť. „Horúca voda v sprche môže spôsobiť zmäkčenie štetín vašej zubnej kefky, čo dokáže znížiť jej účinnosť pri čistení zubov,” vysvetlila odborníčka.

Okrem kontaminácie baktériami či spomenutému poškodeniu zubnej kefky príliš horúcou vodou, ťa môžu stretnúť aj iné „nástrahy“. Voda zmiešaná s prebytočnou zubnou pastou môže vytvoriť klzkejší povrch na podlahe sprchy. Môžeš sa tak jednoducho pošmyknúť a skončiť s nepeknou zlomeninou. To ti za ušetrené 2 minúty rozhodne nestojí…

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame