Môže byť umenie aj plátok uhorky prilepený na strope? Prečo nie, tvrdí riaditeľ galérie

detail kyslých uhoriek

Hranice toho, čo sa dá považovať za umenie, sú stále širšie (Pixabay/Jan Van Bizar)

#Nová výstava v Aucklande vyvoláva otázku, čo sa dá vlastne považovať za umenie. Jej súčasťou je plátok uhorky z cheeseburgeru , ktorý austrálsky umelec vyhodil na strop.

Dielo s príznačným názvom „Pickle“ (v preklade uhorka) patrí pod galériu Fine Arts v Sydney. Momentálne je súčasťou hosťujúcej výstavy, ktorá bude prebiehať do 30. júla v galérii Michaela Letta v Aucklande.


Dychberúce obrazy, ktoré musíš mať doma: Hula vytvára moderné umenie plné emócií


Záleží na význame, ktorý dielu prikladáme

Ryan Moore, riaditeľ galérie Fine Arts, je presvedčený, že inštalácia „Pickle“ bude mať pre rôznych ľudí rôzne významy. No a presne o to vraj ide. Umenie a plátok uhorky prilepený na strope sa teda vôbec nemusia vzájomne vylučovať.

„Ľudia to nemusia pokladať za umenie, ak nechcú,“ povedal Moore pre Daily Mail. „Čokoľvek môže byť umeleckým dielom, no nie všetko ním aj je. Práve to je často pointou.“

Autorom nezvyčajného umeleckého diela je Matthew Griffin. Pre jeho diela je typický sarkastický humor, ktorý je cítiť z jeho sôch, fotografií, či video inštalácií.

„Jeho hravý prístup, často spájajúci prvky vysokého umenia a populárnej kultúry, skrýva výstižný pohľad na realitu, autenticitu a tvorbu obrazu v digitálnej dobe. “ opísal tvorbu umelca Moore.

Podľa neho význam a hodnotu vytvárame ako ľudia spoločne, či už v umení, alebo v iných oblastiach života. Tvrdí, že umelecké dielo vzniká vtedy, keď sa autorovi podarí vytvoriť niečo, o čom sa dá uvažovať a hovoriť ako o umení. Práve to sa stalo aj v tomto prípade.

Fantázií sa medze nekladú

„Pickle“ získava na Instagrame prevažne pozitívne ohlasy. Samotný autor na sociálnej sieti svoj počin popísal ako „inštaláciu, ktorá zahŕňa plátok uhorky z cheeseburgeru z McDonaldu, vyhodený na strop.“

Návštevníci sa pravdepodobne nad tým, čo je, a čo nie je umením, zamyslia aj pri ostatných prácach, ktoré sú súčasťou výstavy. Medzi inými napríklad dielo „Banana“ od umelkyne Prudence Flint. Ide o rýchlu skicu na papieri, ktorá zobrazuje ženu jediacu banán. Zaujme aj inštalácia „Pseudopanax“ od Juliette Blightman. Jej súčasťou je malý reproduktor, ktorý každú hodinu dookola prehráva tú istú nahrávku a je umiestnený vedľa rastliny v kvetináči.

Aj keď je možno na mieste zamyslieť sa nad tým, či je plátok uhorky prilepený k stropu umením, pravdou je, že práve takéto moderné abstraktné diela dnes pútajú pozornosť zberateľov. Tí sú ochotní za ne zaplatiť nemalé sumy. Za koľko by sa mohlo predať dielo „Pickle“, je však otázne. Toto dielo si totiž môže doma zreprodukovať ktokoľvek.  Stačí na to len návšteva rýchleho občerstvenia.


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, dailymail.co.uk
Odporúčame