Nápoje bez cukru: Sú naozaj zdravšie, a pomáhajú v chudnutí?

Existuje mnoho prírodných zdrojov cukrov, ktoré tvoje telo potrebuje! (Zdroj: Freepik/freepik)

#Určite vieš, že prijímať veľa cukru nie je zdravé. Ani z hľadiska tvojho zdravia, ale ani z dôvodu udržania si optimálnej telesnej hmotnosti. Nízkotučné a zero produkty nie sú zázrakom, ktorý môžeš svojmu telu dopriať v neobmedzenom množstve. Umelé sladidlá v nápojoch sú často len marketingovým ťahom.

Sladké bez cukru?

Všetky syntetické sladidlá, ktoré na trhu nájdeš by sa mohli označovať ako cukry. Ani na prvý pohľad zdravé alternatívy, ako napríklad stévia, nie sú vyhovujúce. Sladidlá bez obsahu cukru neodporúčajú pri kontrole hmotnosti ani odborníci.

Znamená to, že ak chceš schudnúť (alebo udržať si optimálnu hmotnosť), rozlúč sa s jedlami a nápojmi, ktoré obsahujú umelé sladidlá.

Pamätaj však na to, že občasné zhrešenie ešte nikomu neublížilo, a ak máš raz za čas chuť na niečo sladké, dopraj si to v plnej verzií, bez náhrad.

Umelé sladidlá nie sú prevenciou

Tak, ako sú umelé sladidlá nevhodné do diéty, nie sú alternatívou ani ako prevencia chorôb, ktoré cukor spôsobuje. Kardiovaskulárne ochorenia alebo cukrovka (či riziko toho, že na ne budeš trpieť) sú umocnené aj umelými sladidlami.

WHO dokonca tvrdí, že dlhodobé používanie týchto sladidiel bolo práve spojené s ochorením na tieto choroby, či s vyšším rizikom úmrtnosti v mladšom veku.

Spočiatku schudneš, ale…

Jasné, ak vymeníš zo dňa na deň cukor za umelé sladidlá, môžeš spozorovať úbytok hmotnosti. Ak však chceš ísť dlhodobou cestou a hmotnosť udržiavať, nízkokalorické či bezkalorické sladidlá ti v tomto nepomôžu.

Aj napriek tomu, že nemajú žiadnu kalorickú a nutričnú hodnotu, a majú príjemnú sladkú chuť…

Pozor aj na cukor

Ak si dopraješ nápoj alebo jedlo, voľ alternatívu s klasickým (prípadne trstinovým) cukrom. Ok, vyhneš sa nízkokalorickým sladidlám, a siahneš po klasickom cukre. To tiež nie je voľba, ale je to menšie zlo.

Sladidlá (v porovnaní s cukrom) nie sú tou správnou cestou k lepšiemu zdraviu. Toto ale neospravedlňuje nadmernú konzumáciu rafinovaného cukru. Preto platí, že ak chceš žiť zdravo a makať na sebe, vynechaj spracované alternatívy cukru a jeho náhrady.

Existuje mnoho prírodných zdrojov cukrov, ktoré tvoje telo potrebuje!

 

Sleduj nás aj na TikToku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame