Majú len 48 hodín na vytvorenie hry: Leto začne hernou džemovačkou

Trnava Game Jam

Trnava Game Jam (Zdroj: UCM)

#V časovom strese vznikajú tie najlepšie nápady, ale často vyhráva najefektívnejšia tímová práca. Práve tieto faktory rozhodnú o víťazovi ďalšieho ročníka Trnava Game Jamu. Ide o koncept amatérskej i profesionálnej tvorby hier, počas ktorej tímy, ale aj jednotlivci, vytvárajú digitálne hry na vopred zvolenú tému.


Populárna platforma pre tvorbu hier Crayta mieri na Facebook Gaming: Vytvor si svoju vlastnú hru aj ty!


Okrem predvedenia vlastnej kreatívy sa účastníci džemov aj naučia novým zručnostiam. Rivalita ide skôr do úzadia a členovia jednotlivých tímov si chcú skôr vzájomne pomáhajú a inšpirujú sa. Aj keď každá praktická znalosť je na jame na nezaplatenie, dôležité je najmä ťahať za jeden povraz.

„Herný jam je podobný tomu hudobnému. Každý člen vývojárskeho tímu, či už grafik, programátor alebo zvukár, sa snaží čo najlepšie uplatniť svoje schopnosti, aby zostal v harmónii s ostatnými,” pripodobňuje organizátor Michal Kabát. Keďže tvorcovia majú vopred zadanú tému, vznikajú tiež veľmi inovatívne spracovania.

Trnava Game Jam
Trnava Game Jam (Zdroj: UCM)

K vzniku originálnych herných prototypov pomôžu aj skúsení mentori a odborníci. Účastníkom dajú spätnú väzbu v oblastiach akými sú originalita nápadu, spracovanie témy, vizuálne spracovanie, zábavné prvky hry a znovu hrateľnosť či zvukové spracovanie. Mentori budú taktiež výsledné hry hodnotiť v jednotlivých kategóriách a vyhlásia tiež celkového víťaza.

Tento rok kladú organizátori veľký dôraz aj na zvuk. Mentor Tomáš Farkaš, ktorý vyučuje na FMK UCM v Trnave zvuk a hudbu v digitálnych hrách bude počas víkendu tímom pomáhať s ozvučením hier. “Hudobná a zvuková zložka hier je na game jamoch mnohokrát podceňovaná, lebo účastníkom na ňu nezostáva veľa času. Práve takáto podpora priamo na jame by im mohla pomôcť preklenúť tento nedostatok,” vysvetľuje Farkaš.

Trnava Game Jam
Trnava Game Jam (Zdroj: UCM)

Podujatie sa uskutoční už 24. – 26. júna 2022 v priestoroch Fakulty masmediálnej komunikácie v Trnave na Skladovej ulici. Projekt podporil Fond na podporu umenia.

Udalosť je súčasťou série herných jamov, ktoré pravidelne organizuje Katedra digitálnych hier FMK UCM v Trnave. Prihlásiť sa je možné ako tím alebo ako jednotlivec na tomto linku, pričom v druhom prípade organizátori nájdu každému vhodný tím.

Zdroj: hashtag.sk, Tlačová správa
Odporúčame