Tusté Baletky sa na hip-hopovú scénu proste nezmestia

Túto bandu cvokov by ste si nemali nechať ujsť. Existujú od júna 2013, no s prvým klipom si dávali na čas, takmer štyri roky. Možno sa vám bude zdať, že skladba Mesto Snú je typickou hip-hopovou hymnou o rodnej malometropole, no Baletky vo svojej tvorbe už viackrát dokázali, že je pomerne zložité žánrovo zaškatuľkovať ich hudbu.

Slovenskú kapelu Tusté Baletky tvorí šesť muzikantov zo Senice. Professor Peters (bicie), Sergio Bajéz (basgitara), Branislav Inžinier (gitara, vokál), Ivan Kostra (rap), Jeronimó Corrida (trúbka, vokál) a Mauro Santos (saxofón). Nahrávku skladby odmakali Jimmy Market a Dobrosláv Studio. O vizuál klipu sa postaral Marek Janoušek z RECWOOD.

Ich štýl prešiel od crossover-rapových začiatkov cez rôzne prerody, sami pri otázke žánru pozerajú do stropu. Posledná verzia bola kanálový funky-exotic- folk-rock- rap. S vážnou tvárou však dodávajú: ,,My sme Cirkus Kanál.“ Každému sa asi núka otázka: ,,Prečo Tusté Baletky? Nemá to byť tučné? Alebo tlusté?“ Odpoveď nájdeme v záhoráckom dialekte, ktorý je veľmi osobitý a v tomto kabaretnom teátri dokonale vyniká. Záhada významu komického názvu kapely je vysvetlená výrokom: ,,Tučná
baletka je niečo čo je pekné a zároveň hnusné.“

Tusté Baletky sú majstri zmiešaných pocitov, no práve singel Mesto Snú je dôkazom toho, že minimálne oni vedia, o čom točia. Svedčia o tom aj ich kvalitné koncerty, z ktorých si odnesiete veľmi špecifický umelecký zážitok. Nepochybne ide o ťažšie sústo, ale stojí za to požuť!

Odporúčame