Koronavírus ničí turizmus už takmer rok: Ktoré krajiny kvôli tomu utrpeli najväčšie finančné straty?

Paríž

Medzi najviac stratovými krajinami bolo aj Francúzsko (Zdroj: Pixabay.com)

#Na rok 2020 by väčšina z nás najradšej zabudla. Začiatkom roka totiž začala celému svetu vládnuť pandémia COVIDU-19. Obyvatelia všetkých krajín tak po prvý krát zažili veľké obmedzenia, či už v bežnom živote, alebo napríklad v cestovaní. Čo sa týka cestovania, ide o segment, ktorý trpel v roku 2020 asi najviac. Krajiny totiž zatvárali svoje hranice z dôvodu spomalenia šírenia vírusu a ochrany svojich obyvateľov.

Môžeme teda povedať, že cestovné agentúry, letecké spoločnosti, ale aj ubytovacie zariadenia, či reštaurácie v mnohých krajinách utrpeli obrovské straty a niektoré z nich bohužiaľ aj skrachovali. Aj keď je tu už rok 2021 a s príchodom vakcíny máme všetci pozitívnejšie predstavy o budúcnosti, COVID-19 sa šíri stále rýchlejšie. Aby sme mali aspoň približnú predstavu o tom, ako zasiahol vírus najnavštevovanejšie krajiny sveta, nám Official ESTA prináša rebríček piatich najstratovejších krajín za prvých desať mesiacov roka 2020.

Spojené štáty americké – Amerika sa dlhšiu dobu snažila aktuálnu pandémiu príliš neriešiť, čo o niekoľko týždňov oľutovali. Na dennom poriadku totiž boli obrovské čísla nakazených a bohužiaľ aj mŕtvych. Čo sa týka turizmu, utrpela najväčšiu stratu v histórií a to až neuveriteľných 147.245 biliónov dolárov.

New York City
Amerika dúfa, že sa v roku 2021 dostane na pôvodné čísla zárobkov z turizmu (Zdroj: Pixabay.com)

Španielsko – Počas prvých 10 mesiacov hostila táto krajina menej ako 20 miliónov turistov a utrpela najväčšiu stratu spomedzi všetkých európskych krajín. Aj napriek tomu, že otvorili svoje hranice na určitú dobu v letných mesiacoch, sa suma hýbe okolo 46,707 biliónov dolárov.

Sagrada Familia
Španielsko aj napriek otvoreniu hraníc skončilo na druhom mieste (Zdroj: Pixabay.com)

Francúzsko – Francúzsko označila agentúra za najnavštevovanejšiu krajinu sveta, pričom priemerne hostí ročne až 89 miliónov turistov. Rok 2020 bol však aj pre tento štát katastrofálny a ich strata činí 42.036 biliónov dolárov.

Notre-Dame
Francúzsko úplne zatvorilo niektoré známe pamiatky (Zdroj: Pixabay.com)

Thajsko – Medzi najstratovejšími krajinami Ázie vyhráva na jasnom prvom mieste práve Thajsko. Obľúbená destinácia stratila v prvých 10 mesiacoch predošlého roka 37.504 biliónov dolárov. Dobrou správou však je, že krajina sa snaží pomaličky otvárať hranice a opäť naštartovať svoju ekonomiku.

Thajská pláž
Thajsko opäť otvára hranice pre zahraničných turistov (Zdroj: Pixabay.com)

Nemecko – Na poslednom piatom mieste sa nachádza ďalší európsky štát. Nemecko so stratou 34.641 biliónov dolárov uzatvára tento rebríček. My dúfame, že sa situácia začne lepšiť a už toto leto budeme môcť cestovať tak, ako predtým.

Neuschwanstein
Rebríček uzatvára Nemecko (Zdroj: Pixabay.com)

 

Zdroj: Foxnews.com
Odporúčame