Zamestnanci Netflixu prostestujú, chcú rovnoprávnosť pre trans ľudí: Aké sú ich ďalšie požiadavky?

Trans vlajka

Zamestnanci Netflixu majú jasné požiadavky (Zdroj: Unsplash/Delia Giandeini)

#Zamestnanci obrovského streamovacieho giganta sa rozhodli usporiadať pochod na podporu trans ľudí. Od spoločnosti žiadajú, aby na pracovisku zaviedla také opatrenia, ktoré zabraňujú prejavom transfóbie a nenávistných prejavom. Netflixu zároveň adresovali list, v ktorom sú všetky požiadavky.

Tie zasahujú nielen do vnútorného fungovania Netflixu, ale aj do samotného obsahu. Aktivisti požadujú viac transrodových postáv či nebinárnych hercov, ktorí sa neidentifikujú ako žiadne pohlavie. Taktiež chcú, aby spoločnosť stiahla názvy programov, ktoré môžu trans ľudí urážať alebo akýmkoľvek spôsobom zosmiešňovať.

Reakcia na urážlivý obsah

Celý pochod a vystavenie požiadaviek je reakciou na kontroverzný diel komika Dava Chappella, ktorý mal premiéru 5. októbra. Obsahoval totiž výrazne transfóbne vtipy, ktoré boli vyslovene urážajúce. Keďže doteraz Netflix nemal jasne stanovené pravidla týkajúce sa LGBT komunity.

Prekvapením je, že aj napriek komediálnemu špeciálu, ktorý inicioval protest a pobúril spoločnosť, aktivisti nežiadajú odstránenie tohto dielu. Bojujú výhradne za práva trans ľudí, pričom chápu hranice humoru a komédie. Tie by sa však rozhodne nemali prekračovať. Ich snahu berie na vedomie aj samotný Netflix, ktorý priznal, že majú ešte kopec práce pri úprave pravidiel vo vnútri firmy ale aj na samotnej platforme.

Zdroj: hashtag.sk, techcrunch.com, washingtonpost.com
Odporúčame