TOP dobrodružné filmy, ktoré uspokoja tvoju cestovateľskú túžbu: Dajú sa pozerať dookola!

Vo filmoch uvidíš krásne lokality (Photo by Dino Reichmuth on Unsplash)

#Cestovať niekam v čase pandémie, prísnych opatrení a uzatvorených hraníc? Jedine ak prstom po mape! Mnoho vášnivých dobrodruhov, ale aj bežných ľudí muselo teraz výlety odložiť. Ak aj tebe chýba spoznávanie nových a neznámych miest, nezúfaj. Prostredníctvom filmov sa vieš dostať do naozaj parádnych destinácií! Ktoré snímky sú tie naj?

Pláž (The Beach, 2000)

V hlavnej úlohe Richarda sa predstavuje skvelý Leonardo DiCaprio. Tak ako mnoho ostatných mladých ľudí, aj on túžil objavovať svet. Vybral sa preto do Thajska, avšak to ešte netušil, čo ho čaká. V lacnom hoteli v Bangkoku sa Richard stretne s mladým francúzskym párom, ale aj pomäteným Daffym. Práve ten mu hovorí o čarokrásnom mieste, hotovom raji na zemi. Na ďalší deň si Richard nájde na dverách svojej izby mapu, ktorá má viesť na toto miesto…

Divočina (Wild, 2014)

1 770 km túra cez americké hory? Presne to máš možnosť vidieť vo filme Divočina, v ktorom si zahrala očarujúca Reese Witherspoon. Tá ukázala, že má naviac ako iba na rolu pravej blondínky. Nulová skúsenosť s divočinou, iba ťažký batoh na pleciach a poháňanie poslednou nádejou. Túra je pomenovaná PCT – Pacifik Crest Trail. V Amerike ide o najdlhšiu ale aj najťažšiu túru. Vo filme máš možnosť vidieť naozaj úchvatné zábery prírody. Veľkým plusom je aj hudba vo filme.

Kým si po nás príde (The Bucket List, 2007)

Aj ty máš svoj zoznam destinácií, ktoré musíš navštíviť? Od tejto jednoduchej idei sa odvíja celý film. V úlohe milionára Jack Nicholson a v úlohe automechanika Morgan Freeman, ťa prevedú vo filme miestami, ktoré budeš mať okamžite chuť navštíviť. Dvaja muži sa náhodne zoznámia v nemocnici a zisťujú, že im zostáva zhruba rok života a množstvo nesplnených prianí.

Sedem rokov v Tibete (Seven Years in Tibet, 1997).

Filmy, ktoré sú inšpirované skutočným príbehom sú spravidla o čosi lepšie ako tie fiktívne. Sedem rokov v Tibete na čele s mladým Bradom Pittom je jednou z najkrajších filmových pozvánok do tohto kúta sveta. Vo filme sa objavuje aj postava malého Dalajlámu, ktorý je dnes jedným z najinšpiratívnejších osobností.

Kolónia (Colonia, 2015)

Tento film tak skoro nedostanete z hlavy. Založený je na skutočných udalostiach a ukazuje, čo sa ešte donedávna odohrávalo v Čile. Emma Watson, ktorá sa vo filme predstaví ako letuška, má práve let z Nemecka do Santiago de Chile. V tom sa rozhodne ísť hľadať milovanú osobu a neplánovane zostáva v Čile niekoľko mesiacov. Dostane sa do kolónie Dignidad, ktorú založil a viedol bývalý nacistický lekár Paul Schäfer. To, čo vo filme uvidíš, ťa zrejme rozhodí na nejaký čas.

Stopy (Tracks, 2013)

Aj tebe idú niekedy na nervy všetci ľudia a máš chuť sa zbaliť a vypadnúť? Cestovateľka Robyn Davidson sa rozhodla peši prejsť naprieč celou Austrálskou púšťou. Jedinú spoločnosť pri tom jej robilo niekoľko tiav a verný pes. Až na tejto ceste zisťuje, aká je cena skutočnej samoty. Vo filme sa zobrazuje posvätná kamenná hora Uluru, ale aj pôvodná Austrália.

Jedz, modli sa, miluj (Eat, Pray, Love, 2010)

Stavíme sa, že o filme Jedz, modli sa, miluj si počul už mnohokrát. Ale aj si ho videl? Dá sa pozerať asi donekonečna. Je natočený na motívy skutočného a pozoruhodného príbehu. V hlavnej úlohe sa predstavuje Julia Roberts, ktorá sa po sérii udalostí v jej živote rozhodne vziať si v práci ročnú dovolenku. V rozpore s jej aktuálnym životom sa vydáva na dobrodružstvo. Pri pozeraní si okamžite naplánuješ v mysli svoju dovolenku v Taliansku a predstavíš si ich famózne jedlo. Nasleduje India a krásne a pokojné Bali. Oddychovka, ktorú sa oplatí vidieť.

Baraka (Baraka, 1992)

Niečo medzi filmom a dokumentom. Baraka: Odysea Zeme je film určený pre niekoho, kto si chce vychutnať krásne zábery a žiadne americké príbehy. Každý záber je dokonalý a máš chuť tam okamžite ísť. Úchvatné starobylé chrámy v Kambodži, Indovia na brehu Gangy ale aj pulzujúci život v modernom Japonsku. To je len malý zlomok z toho, čo uvidíš v Barake. Pozor, zábery nie sú zo súčasnosti, napriek tomu to patrí do MUST filmového listu každého cestovateľa. Tento film si vieš pokojne pozrieť i na YouTube.

Táto kniha je bibliou každého cestovateľa: Svetoznámy hit nájdeš v kníhkupectve Martinus

Odporúčame