Dnes by Charlie Chaplin oslavoval narodeniny

pixabay.com

#Charlie Chaplin, vlastným menom Charles Spencer Chaplin, bol britský filmový herec, režisér a producent. Jeho posledná manželka Oona O’Neillová bola dcérou dramatika Eugene O’Neilla, z tohto manželstva pochádza jeho dcéra herečka Geraldine Chaplinová. Za svoju dlhú filmovú kariéru natočil okolo deväťdesiat filmov, k väčšine z nich napísal scenár, sám ich režíroval a stvárnil v nich hlavnú úlohu.

Neskôr, už v ére zvukového filmu, skladal k svojim novým filmom, ale aj slávnym nemým filmom, aj vlastný hudobný sprievod. Prvýkrát sa na filmovom plátne objavil v roku 1914, kde debutoval v snímke Chaplin si zarába na živobytie. V roku 1919 založil filmovú spoločnosť United Artists pre ktorú v rokoch 1923 až 1952 výhradne natáčal svoje filmy, medzi inými aj Zlaté opojenie, Svetlá veľkomesta, Moderná doba či Diktátor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači. Viac informácií