Najlepšie jazerá a vodné nádrže na Slovensku: Kde je najlepšia voda, kempy či volejbal a akými spojmi sa sem dostaneš?

Kúpanie v jazere

Kúpanie v jazere (Zdroj: Unsplash.com/Michael Martinelli)

#Kam sa vybrať cez leto k vode? Kúpaliská kvôli drahším prevádzkovým nákladom dvíhajú ceny vstupného. Ak si chceš užiť slnečný deň pri vode, poobzeraj sa po prírodnom jazere alebo vodnej nádrži. Aj keď sú niektoré kvôli udržiavanému areálu a nepretržitej záchrannej službe spoplatnené, za mnohé platiť nemusíš. Poradíme ti, kam sa vydať na výlet za prírodným jazerom na našom Slovensku.

Západné Slovensko – Stredné Slovensko – Východné Slovensko


30+ najlepších kúpalísk na celom Slovensku: Koľko zaplatíš za vstup a kde sa najviac zdražovalo?


Západné Slovensko

Prírodné kúpalisko Veľký Draždiak

Začneme v našom hlavnom meste. V letných dňoch najviac láka Petržalčanov Veľký Draždiak. Dá sa tu príjemne okúpať a navyše okolo jazera vedie aj nový cyklochodník. Nachádza sa tu zopár bufetov s občerstvením a prenajmeš si aj vodné bicykle či ihrisko na plážový volejbal. Jazero leží len kúsok od nemocnice a dostaneš sa sem autobusovou linkou 59.

Jazero Zlaté Piesky

V našom hlavnom meste na druhej strane Dunaja ležia aj Zlaté Piesky. Ponúkajú širokú ponuku služieb, a to od kúpania, cez tobogany, požičovňu vodných bicyklov, športové ihriská, až po bufety. Pre turistov je tu dokonca možnosť ubytovania. Jazero je vyčistené od vodných rastlín a počas letnej sezóny sa o bezpečnosť stará vodná záchranná služba. Zlaté Piesky sú otvorené denne od 9:00 do 19:00 a platí sa aj vstupné, konkrétne 4 eurá pre dospelého a 3 eurá za dieťa (3 – 18 rokov). MHD je zabezpečená linkami 53 a 56.

Slnečné jazerá

Jedna z najnavštevovanejších rekreačných destinácii na západnom Slovensku sú Slnečné jazerá v Senci. Známe sú nielen vďaka svojim domčekom na vode, ale aj mnohými letnými festivalmi a zábavou. Areál ponúka možnosti kempovania, stravovania a športové aktivity na vode aj na súši. Ročne sem zavíta zhruba jeden milión návštevníkov. Vstupné je oproti Zlatým pieskom lacnejšie – dospelý zaplatí 3 eurá, dieťa do 15 rokov 2 eurá a po 16:00 jedno euro. Permanentka na celú letnú sezónu pre miestneho stojí 10 eur, pre ostatných 20 eur.

Jazero Pieskovňa

Menšie prírodné jazero zvané Pieskovňa sa nachádza v južnej časti obce Plavecký Štvrtok v okrese Malacky. Jeho voda je zdravotne neškodná a z tohto hľadiska vhodná i na kúpanie. Dozor tu však nemá žiadna zdravotná služba, a preto sa tu okúpeš len na vlastné riziko. Absentuje aj bufet či hygienické zariadenie. Za vstup ale neplatíš, čo môže vyvažovať isté nevýhody. Na Pieskovňu sa dostaneš takmer z celého západného Slovenska vlakom, stačí vystúpiť na stanici Plavecký Štvrtok.

Vodná nádrž Kráľová

Vodná nádrž Kráľová na Váhu bola ešte v 80. rokoch vybudovaná ako protipovodňová ochrana, no časom sa z nej stalo útočisko nielen pre nadšených rybárov, ale v letných mesiacoch aj pre milovníkov kúpania v prírode. Na oboch brehoch nájdeš stredisko s ubytovaním aj stravovaním. Aj v tomto prípade sa však kúpeš na vlastné riziko, čo znamená, že nádrž je sprístupnená zadarmo. Najľahšie sa sem dostaneš z obce Šoporňa.

Vodná nádrž Duchonka

Duchonka je dobre vybavená dovolenková destinácia. Ponúka výborné podmienky na kúpanie v srdci prírody, ktoré môžeš spojiť s adrenalínovými zážitkami na vode, športovými aktivitami, turistikou, bicyklovaním či kempovaním. Organizujú sa tu aj menšie hudobné festivaly a areál je starostlivo udržiavaný. Nebude núdza ani o množstvo bufetov či reštaurácii s teplým jedlom. Stačí sa z Topoľčian vydať cestou na Prašice a za kostolom odbočiť doľava.

https://www.instagram.com/p/Cfrg1Dlo9LO/


Top kúpaliská v Bratislavskom kraji: Dáš prednosť pokoju v hlavnom meste alebo zájdeš do okolia na poriadny adrenalín?


Stredné Slovensko

Lipovecké jazierka

Krásna stredoslovenská destinácia Lipovecké jazierka sa nachádza kúsok od Žiliny. Sú tu vhodné podmienky na plávanie pre dospelých, no pozor na deti – vodná plocha má na brehu prudký zráz. Už niekoľko metrov od vstupu je voda hlboká aj 4 metre. Jediné miesto, ktoré je vhodné pre deti a neplavcov, je severný breh. Východné jazierko sa využíva výlučne na rybolov. Dostaneš sa sem vlakom aj autobusom zo stanice Vrútky.

Vodná nádrž Liptovská Mara

Liptovská Mara je jednou z najvyhľadávanejších vodných nádrží na Slovensku. Jej južný breh lemuje diaľnica D1, no inak tu nájdeš samé pláže, kempingy, bary, reštaurácie, vodné atrakcie, možnosť prehliadky na člne a kopec hodín zábavy. Do kempingov a na vychytené miesta na kúpanie sa vieš dostať autom z Liptovského Mikuláša – cesta lemuje celý severný aj východný okraj, pričom tu nájdeš aj obľúbený Aquapark Tatralandia.

Vodná nádrž Teplý vrch

Teplý vrch je vodná nádrž na juhu stredného Slovenska na hornom toku rieky Blh. Nachádza sa v Rimavskej kotline neďaleko obce Teplý Vrch a patrí medzi najvyhľadávanejšie rekreačné lokality. Slúži hlavne na kúpanie, jachting, rybolov aj vodné športy. Pri nádrži je reštaurácia, turistická ubytovňa, chatová osada a autokemping. V neďalekej obci sa nachádzajú aj potraviny s nutným tovarom. Prechádzku po obede odporúčame zvoliť po Hikóriovom poraste alebo okolo samotnej nádrže.

Vodná nádrž Ružiná

Aj v Ružinej si môžeš zaplávať, zasurfovať či skúsiť iné vodné športy. Veľkému záujmu sa tu teší aj rybolov. Vodná plocha s okolitým rekreačným strediskom sa nachádza pri obci Ružiná severne od mesta Lučenec smerom na Zvolen. K dispozícii sú volejbalové ihriská a tenisové kurty, ktoré môžu rekreanti vo voľných chvíľach využívať na športovanie. Cestný okruh okolo vodnej nádrže Ružiná dáva príležitosť na bicyklovanie. Najbližšia cesta je z vlakovej stanice Lovinobaňa, ktorá sa nachádza kúsok za rovnomennom obcou. Mal by si však vedieť, že aktuálne prebieha plnenie vodnej nádrže, ktorá bola vypustená kvôli oprave objektov v podzemí. Ešte v januári bola plná na 11 %, úplné naplnenie sa predpokladá do 1,5 až 2 rokov.

Evičkino jazero

Evičkino jazero je umelo vybudovaná nádrž s plochou dvoch hektárov. Je taktiež obľúbeným letoviskom s možnosťou kúpania. Voda v jazere je kontrolovaná Úradom pre verejné zdravotníctvo. V neďalekom bufete nájdete skvelé langoše, hranolky či iné občerstvenie a nápoje. Prístup do jazera je bezproblémový, obklopujú ho mierne svahy, na ktorých sa môžeš opaľovať. Na okolí sa nachádza množstvo kempingov, pričom takmer všetky ponúkajú Wi-Fi pripojenie a možnosť ubytovať sa v stane, ako aj vo vlastnom vozidle.

Počúvadlianske jazero

Počúvadlianske jazero je umelého pôvodu a nachádza sa v okolí Banskej Štiavnice pri obci Počúvadlo, kde patrí medzi najnavštevovanejšie lokality. Rozprestiera sa na ploche 12 hektárov a je obľúbeným letným, ale aj zimným rekreačným strediskom chatárov, turistov, detských táborov a miestom kultúrnych podujatí. Zároveň je východiskom na najvyšší kopec Štiavnických vrchov Sitno. Je tu tiež množstvo penziónov a kempingov. Nechodí sem však žiadny pravidelný spoj, a preto sa budeš musieť spoľahnúť na vlastné auto.

https://www.instagram.com/p/CfubH68NyOZ/


Top kúpaliská v Žilinskom kraji: Dáš prednosť najlepším aquaparkom na Slovensku, alebo kúpaniu v meste za babku?


Východné Slovensko

Vodná nádrž Domaša

Domaša je pýchou východného Slovenska. Okrem prekrásneho prostredia a tichých zákutí nemalou mierou prispieva ku kráse aj čistá modrozelená voda s vynikajúcou samočistiacou schopnosťou. Na brehoch jazera sa nachádza päť rekreačných stredísk. Nájdeš tu upravené pláže, požičovne športových potrieb, ihriská, reštaurácie a občerstvenia. Veľmi navštevovaná je nová umelá pláž s kamennou hrádzou v stredisku Nová Kelča. Domaša patrí medzi najteplejšie vodné nádrže na Slovensku s teplotou vody 23 °C.

Vinianske jazero

Vinianske jazero je prekrásnou rekreačnou lokalitou nachádzajúcou sa neďaleko obce Vinné pri Michalovciach. Okrem kúpania či člnkovania si tu môžeš aj zarybárčiť. Okolie jazera je ako stvorené na prechádzky a turistiku. V oblasti sa okrem samotného jazera nachádzajú i ďalšie atraktívne miesta, napr. Viniansky hrad či sopečné jazero Morské oko. Dostaneš sa sem z obce Vinné, ktorá sa nachádza na severnom brehu vychytenej Zemplínskej šíravy.

Jazero Izra

Na brehu jazera Izra sa nachádza drobné rekreačné stredisko ponúkajúce možnosť ubytovania v chatkách a stravovanie. Samotné jazero sa využíva na kúpanie, člnkovanie i rybolov. Lokalita – keďže sa vyznačuje tichom, pokojom a krásnou prírodou – je vhodná i na prechádzky a túry. Vedie odtiaľto dokonca niekoľko značkovaných turistických chodníkov, okrem iného napríklad na vrch Veľký Milič. Ani sem však nepremáva žiadna verejná doprava, a preto musíš staviť na vlastné auto.

Turzovské jazero

V krásnom prírodnom prostredí, iba tri kilometre od okresného mesta Gelnica, leží malebné podhorské Turzovské jazero. V minulosti sa pri ňom nachádzali kúpele, dnes však niekdajšie kúpeľné budovy slúžia len ako reštauračné a ubytovacie zariadenia. V Turzovskom jazere sa kúpe len na vlastné nebezpečenstvo. Viac ako prírodné kúpalisko slúži jazero ako turistická zastávka. Jeho okolím vedie modro značený chodník z Gelnice na Plejsy. Poniže Turzovského sa nachádza ešte ďalšie jazero, tam však voda nie je vhodná na kúpanie.

Vodná nádrž Palcmanská Maša

Palcmanská Maša je najväčšou vodnou nádržou v Slovenskom raji, ktorá leží na rieke Hnilec. Na brehu sa nachádzajú ubytovacie zariadenie a vyžiť sa tu okrem kúpania dá aj športmi či rekreáciou. Vedie tadiaľto aj železnica, aj keď na prvý pohľad by si asi nepovedal, že stanica je v prevádzke. Na Palcmanskej Maši a kúsok od nej na Dobšinskej Maši nájdeš aj miesto na kempovanie. Ak sa sem vydáš autom, nádrž nájdeš za obcou Dobšiná – pri pneuservise treba pokračovať doprava hlavnou cestou.


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: hashtag.sk, slovenskycestovatel.sk, kamnavylet.sk
Odporúčame