Horná Nitra ponúka skvelé zážitky! Naplánuj si víkendový výlet podľa našich tipov a o zábavu máš postarané

výlet horná nitra

Na Duchonke môžeš kempovať v borovicom háji (Zdroj: Instagram/nova_duchonka)

#Leto je v plnom prúde a mal by si z neho vyťažiť naozaj maximum. Ak nevieš, kam sa vybrať a čo nové objaviť, ponúkame ti tip na parádny víkend, ktorý môžeš stráviť na Hornej Nitre. Oficiálne z pohľadu cestovného ruchu sem patria okresy Prievidza, Partizánske, Topoľčany a Bánovce nad Bebravou. V článku nájdeš naše odporúčania na niekoľko aktivít, ktoré zvládneš počas 2 dní.

Duchonka

Na Hornú Nitru sa oplatí ísť najmä počas skvelého počasia. Pochváliť sa môže vodnou nádržou zvanou Duchonka. Tú odporúča na kúpanie aj Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Špecifická je nielen vďaka možnosti plávania, ale aj kvôli scenérii. Vodnú nádrž totiž obklopujú krásne lesy. Samozrejmosťou sú pláže, občerstvenie a vodné športy.

Náučný chodník

Ak ťa už omrzí kúpanie a opaľovanie sa, vybrať sa môžeš Náučným chodníkom z Duchonky až na Kulháň. Tým, že je dlhý necelých 6 kilometrov, je vhodný na prechádzku alebo aj cyklistiku. Počas neho sa môžeš vzdelávať vďaka 22 stanovištiam, ktoré ti priblížia túto lokalitu. Na Kulháni sa nachádza zariadenie Viridis, kde za veľmi dobrú cenu môžeš ochutnať jedny z najlepších pstruhov široko-ďaleko!

Pánska Javorina

Stále nemáš dosť a chceš viac? Priamo od Viridisu sa vieš napojiť na trasu smerujúcu k Pánskej Javorine. Ide o vrch v časti pohoria Považský Inovec. Je možné, že sa ti počas tejto túry naskytne pohľad na stádo srniek či uvidíš jeleňa. Cesta na vrchol Považského Inovca ti zaberie približne 2,5 hodiny, záleží od tvojho tempa. Na vrchole ťa čaká rozhľadna s famóznym výhľadom a tiež ohniská, kde si môžeš opekať. Nezabudni sa vo vhodný čas vydať naspäť, aby si už nešiel po tme.

Náš tip: Odporúčame ti zvoliť si ubytovanie priamo na Duchonke, kde môžeš zažiť večer aj diskotéku priamo pri hrádzi. Ak máš rád dobrodružstvá, môžeš tu tiež stanovať!

Podhradie

Ak máš rád históriu, vynechať by si nemal Podhradie. Nachádza sa tam zrúcanina hradu, ktorá sa vypína na mohutnom brale. Stavba našťastie prešla miernou rekonštrukciou, respektíve prácami, vďaka ktorým je ako-tak v poriadku. Keď už si na podhradí, nevynechaj miestny salaš pod hradom. V ponuke majú výborne ovčie syry, bryndzové halušky a rôzne iné dobroty. Oko poteší aj maličká zoo.

Bojná – Valy

Je už na tebe, do akého smeru sa ďalej vyberieš. Za zmienku však rozhodne stoja Valy, ktoré sa nachádzajú pri obci Bojná. Ide o archeologické nálezisko, konkrétne o stredovekú lokalitu, ktorej vznik sa datuje na 8. až 9. storočie. O tomto parádnom mieste sme ti písali aj v tomto článku. Po preskúmaní tohto miesta sa môžeš zastaviť na občerstvenie v zariadení Babica, ktoré sa nachádza po ceste.

Bojnice

Približne hodinu cesty autom sa od Podhradia vieš dostať do Bojníc, ktoré sú taktiež súčasťou regiónu Horná Nitra. To, čo tam robiť ti zrejme bližšie predstavovať nemusíme. K dispozícii máš najkrajší zámok na Slovensku, ZOO alebo vyhliadkovú vežu.

Chalmová

Chcel by si víkend ukončiť vo vode? Vyber sa do Chalmovej, kde nájdeš termálne kúpalisko, ktoré obľubujú ľudia zo široka-ďaleka. Potešia ťa vonkajšie aj vnútorné bazény či sauna. Chalmová je vzdialená od Priezvidze približne 19 kilometrov, takže autom si tam takmer hneď.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame