Tip na seriál: The Knick ti ukáže brutálnu realitu nemocnice v roku 1900, kedy doktori posúvali hranice medicíny

Záber zo seriálu The Knick

Seriál The Knick ťa odzbrojí svojim realistickým spracovaním (Zdroj: Cinemax)

#Dnes svet viac než kedykoľvek predtým hľadí smerom k doktorom a pracovníkom nemocníc, ktorí už takmer rok bojujú s pandémiou koronavírusu. Nasadzovať svoje životy pri boji s chorobami je ich údelom už dlhé stáročia. Kedysi to však mali omnoho náročnejšie. A práve na minulosť ich profesie nahliada dramatický seriál The Knick od režiséra Stevena Soderbergha (Erin Brockovich, Dannyho jedenástka).


Ako vznikali najznámejšie nadávky na svete? Nová miniséria od Netflixu s Nicolasom Cageom ti vysvetlí nielen ich pôvod


Seriál sa odohráva v centrálnom New Yorku v roku 1900 a sústredí sa na legendárnu nemocnicu Knickerbocker Hospital. Práve tu na začiatku dvadsiateho storočia pokrokoví lekári, zdravotné sestry a všetok ostatný personál posúvali hranice medicíny v čase, keď úmrtnosť lámala rekordy.

Životná úloha

Clive Owen stvárňuje hlavnú úlohu doktora Johna Thackeryho, skvelého chirurga, ktorý je priekopníkom nových metód v odbore. Ani on však nie je dokonalý, chybuje a trpí vážnou závislosťou na kokaíne. Thacker vedie tím lekárov, ktorý zahŕňa jeho chránenca Everetta Gallingera, mladého Bertieho Chickeringa a Algernona Edwardsa.

Posledný spomínaný je mimoriadne nádejný chirurg, ktorý bol Thackerymu nedávno nanútený. Aj napriek jeho schopnostiam je odsúvaný na druhú koľaj, a to pre svoju tmavú farbu pleti. Pre ostatných doktorov je podradný a pacientov desí predstava, že by mali zveriť život práve do jeho rúk. Edwardsovi teda nezostáva nič iné, ako ukázať, že si miesto naozaj zaslúži.

Záber zo seriálu The Knick
Realistické scény sú doménou projektu (Zdroj: Cinemax)

Komplexný a rozvrstvený príbeh

Tu však osadenstvo a príbehy nekončia. Kartami zamieša aj dcéra patróna nemocnice, mladá sestrička, ktorá sa stále ešte len hľadá, sympatický a večne mrzutý vodič sanitky, nečestný riaditeľ či drzá mníška, ktorej rozhodne nerobí problém povedať svoj názor na plné ústa.


Známi filmoví záporáci, ktorí vlastne nie sú takí zlí: V skutočnom živote by si ich skôr poľutoval!


Naprieč dvomi sériami sledujeme, ako sa vyvíjajú rôzne dejové línie a nikoho by neprekvapilo, keby sa v nich začneš v niektorých momentoch strácať. Nerob si však z toho ťažkú hlavu. Je to rukopis režiséra Stevena Soderbergha, ktorý nikdy nebol na jednoduché vysvetľovanie. Môžeme ťa ubezpečiť, že všetko do seba nakoniec skvele zapadne.

Záber zo seriálu The Knick
Smrť je v seriáli the Knick všadeprítomná (Zdroj: Cinemax)

Všadeprítomná smrť

Prednosťou seriálu sú surové a realistické scény, pri ktorých by si naozaj nemal jesť absolútne nič, inak riskuješ, že svoje jedlo uvidíš ešte raz. Čo, samozrejme, nechceš. Každý detail je vyšperkovaný do dokonalosti a ty budeš pri niektorých scénach naozaj premýšľať, ako sa tvorcom podarilo všetko tak dokonale naaranžovať.

Nečakaj však žiadneho doktora Housea. V tomto príbehu ťahajú šťastné konce za kratší koniec. Smrť je tu všadeprítomná, a to aj napriek pokrokovým taktikám doktorov, ktorí sa snažili posúvať hranice medicíny. Svoju daň si berú aj psychické problémy a závislosť na ťažkých drogách.

Záber zo seriálu The Knick
The Knick ti ukáže realitu nemocnice na počiatkoch 20. storočia (Zdroj: Cinemax)

Skvelé výkony

Musíme povedať, že herecké obsadenie je skvelé. Herec Clive Owen akoby sa narodil pre hranie hlavnej postavy a ostatní taktiež nezaostávajú. K postavám si rýchlo vybuduješ vzťah a budeš s nimi so zaťatými zubami prežívať ich vzostupy a pády. Výhodou seriálu je, že žiadny charakter nie je plochý a má v príbehu svoje miesto.


Film, ktorý tebou poriadne otrasie: Nomadland pozbieral svetové ceny, sleduj emóciami nabitú ukážku


Za to môžeš ďakovať scenáristom v zložení Jack Amiel, Michael Begler a Steven Katz. Príbeh nie je tuctový a ty sa okrem sledovania rozhodne priučíš nejaké veci z medicíny, nehovoriaco tom, že si možno začneš viac vážiť prácu doktorov v nemocniciach.

Záber zo seriálu The Knick
The Knick ponúka skvele stvárnené postavy (Zdroj: Cinemax)

Voľba, ktorú neoľutuješ

Seriál má dve série, pretože spoločnosť Cinemax sa rozhodla pre jeho zrušenie. Nemusíš sa ale báť, že by príbeh zostal neukončený. Každá séria je ladená, ako samostatne stojaci príbeh. Finále ti na chvíľu vezme dych a ty budeš zaspávať s mnohými otázkami, ktorých zodpovedanie už pravdepodobne zostane len a len na tebe.

Pokiaľ teda nevieš, do akého seriálu sa najbližšie pustiť, The Knick je rozhodne výbornou voľbou. Čaká na teba necelých 20 hodín materiálu, ktorý ľudia na ČSFD ohodnotili na skvelých 91 %. A 16. miesto v zozname najlepších seriálov už hovorí samo za seba. Dáš seriálu šancu?

Zdroj: csfd.cz, imdb.com,
Odporúčame