Niektoré ťa zabavia, iné môžu ohroziť tvoj život: Tieto nebezpečné výzvy na TikToku rozhodne neskúšaj

TikTok (zdroj: Unsplash/Solen Feyissa)

#Takmer každý deň sa na TikToku objaví trend, ktorý sa stane virálnym, hoci len na chvíľu. Niektoré z aktivít a výziev, ktoré ľudia na TikToku prezentujú, sú zábavné, niektoré len bláznivé, no a niektoré sú životu nebezpečné. Portál NationalWorld urobil zoznam tých výziev a trendov, ktoré posledné roky zarezonovali najviac. Rozhodne ti však neodporúčame, aby si ktorýkoľvek z nich skúsil.

NyQuil chicken trend

Na jeseň minulého roku sa stalo video, v ktorom istí ľudia počas vyprážania polievajú kuracie prsia Doxylamínom .Doxylamín je látka, ktorú nájdeš napríklad v liekoch na liečenie nespavosti. Tento liek je tiež voľne dostupný, no a keď si prečítaš vedľajšie účinky, zrejme ti ani len nenapadne ho v kvapalnej forme použiť na vyprážanie.

Práve kvôli Doxylamínu bol NyQuil chicken trend známy aj ako „spiace kurča“. Tak, ako pri mnohých iných trendov, ani pri tomto nie je jasné, prečo do toho vôbec ľudia idú. Nielenže je nepravdepodobné, že by si kura vypražené v Doxylamíne zjedol, no nebezpečné môžu byť aj výpary, ktorých by si sa pri varení zrejme nadýchal. Tieto TikTok videá sa však stali natoľko populárnymi, že FDA (Food and Drug Administration) v médiách dôrazne pred týmto trendom varovala.

The penny challenge

Jedna z najhlúpejších výziev sa na TikToku objavila začiatkom roku 2020. Je známa ako „The penny challenge“ a spočíva v tom, že medzi nabíjačku napoly zapojenú do elektrickej siete a zástrčkou vložíš mincu. Myšlienkou tohto nápadu bolo, že keď sa minca dostane do kontaktu s kovovými hrotmi nabíjačky, začne iskriť, a osoba, ktorá túto mincu chytí do ruky, dostane mierny elektrický šok.

Thomas Faver, riaditeľ spoločnosti Faver Electrical Services, pre NationalWorld povedal: „Nebezpečenstvo spočíva v tom, že ak sa dotknete jedného hrotu, elektrický prúd vami prebehne a môže vás potenciálne aj zabiť. Dotknúť sa oboch hrotov vyvolá iskrenie, ktoré môže spôsobiť požiar, a možno aj smrť.“ Tiež dodáva, že táto aktivita je nezmyselná, a má pravdu.

@florida_man_69

#stitch with @im.blanko

♬ WII SHOP TRAP – Flixterr

The coronavirus challenge

V marci 2020 zasiahla svet pandémia koronavírusu. Na značné obmedzenia, ktorým bolo ľudstvo zrazu vystavené, reagovali istí jedince spôsobom, ktorý sa len ťažko obhajuje. Títo ľudia totiž začali olizovať všetky druhy potenciálne nákazlivých miest, a to za cieľom, aby sa, samozrejme, nakazili. Známy je prípad 21-ročnej TikTokerky Avy Louise, ktorá sa natočila, ako olizuje dosku na toaletách v lietadle. Za tento svoj počin sa ale nehanbila.

Dokonca k nemu uviedla toto: „Cítim sa sexi, bohatá a ikonická. Ak sú tieto pocity príznakmi koronavírusu, potom som, k*rva, chorá.“ Treba ale napísať, že okrem toho, že TikTokerka sama túto výzvu zrejme vyhlásila, ostala zároveň jednou z mála tých, ktorí sa jej zúčastnili. Louise si odniesla vlnu kritiky prakticky od každého, kto TikTok scénu sleduje.

@jordynwoodruff

♬ original sound – Jordyn Woodruff

The morning after pill trend

The morning after pill, alebo aj „tabletka po“, vraj nie je lacný špás. Niektoré TikTokerky teda prišli s nápadom, že ak roztrhnú tehotenský test a prehltnú to, čo v ňom nájdu, získajú tak okamžitú ochranu pred otehotnením. Zabránili by tým aj trápnej návšteve v lekárni.

Fakt je ale ten, že „tabletka“ nachádzajúca sa v tehotenskom teste, je v skutočnosti sušivo, ktorého úlohou je absorbovať vlhkosť. Medzi TikTokerkami sa o tomto nápade hovorilo aj ako o „pláne B“. Ako ale uvádzajú výrobcovia tehotenských testov, nič také, ako plán B, v tehotenských testoch neexistuje.

Angel of death challenge

Tento trend bol virálnym v lete minulého roku. Tí, ktorí mu podľahli, v ňom vyskakovali z idúcich áut, zvyčajne kamiónov, pričom zmysel tejto výzvy spočíval v tom, že dotyční dúfali, že sa „zaseknú v čase“ a zachránia sa tak pred pádom a možným úrazom. V Indonézii boli najmenej dvaja tínedžeri kvôli tejto výzve zabití.

@internationalrider18

Don’t do this“Angel of death“challenge#trucklife #StJudeDadPhotos

♬ original sound – Keith Jackson

Fire mirror challenge

Táto výzva uzrela svetlo sveta v roku 2021 a na prvý pohľad sa môže javiť ako menej bizarná (či nebezpečná) ako všetky tie, ktoré sme doteraz spomenuli. Spočíva tom, že človek nasprejuje na zrkadlo v kúpeľni (ideálne pri tom použije vlasový sprej, tužidlo na vlasy a podobné prípravky) nejaký tvar, povedzme hviezdu, no a potom tento tvar zapáli. Ak by všetko išlo tak, ako má, tak po zhasnutí svetla by hviezda na zrkadle mala pekne horieť a dotyčnému by sa nič nemalo stať.

Určite ti ale napadlo, že v tejto výzve si skrýva nebezpečenstvo popálenia. 13-ročné dievča menom Destini Crane bola prevezená do odbornej starostlivosti po tom, ako utrpela niekoľko popálenín na krku a ramenách. K úrazu došlo tak, že dievča náhodou posprejovalo aj seba, čo sa môže stať naozaj každému.

Scarf challenge

Scarf challenge patrila k najnebezpečnejším trendom tohto roku. Nebezpečná je aj preto, že ju môže prakticky skúsiť ktokoľvek a kdekoľvek. Spočíva v tom, že osoba si okolo krku omotá šatku a bude sledovať, ako dlho dokáže zadržať dych. 16-ročné dievča sa tento výzvy zúčastnila v máji a doplatila na to životom.

Sleduj náš Instagram

 

 

Zdroj: hashtag.sk, nationalworld.com, people.com, insider.com
Odporúčame