Chceš vedieť, ktoré skladby sú momentálne najväčšími hitmi na TikToku? Odporučíme ti 10 najlepších z nich

mobil logo tiktok

Universal Music Slovakia zostavila zoznam najväčších hitov na TikToku (Zdroj: Pixabay/Kon Zografos)

#Universal Music Group a TikTok minulý rok uzavreli dohodu, ktorá rozšírila ich vzájomnú spoluprácu. Používatelia TikToku vďaka nej majú prístup k celému archívu Universal Music. Skladby môžu využívať napríklad aj pri tvorbe svojich videí. Súčasťou dohody sú aj kompenzácie pre interpretov a autorov piesní, ktorí navyše majú šancu získať vďaka populárnej sociálnej sieti nové publikum. Je pomerne častým úkazom, že ľudia sa zaujímajú nielen o konkrétne skladby z virálnych videí, ale aj o samotných interpretov.

Používatelia TikToku svoj prístup k hudbe Universal Music naplno využívajú. Universal Music Slovakia teda zostavil na Spotify playlist najväčších TikTok hitov. My sme z nich pre teba vybrali 10 najzaujímavejších.

 

1. The Weeknd, Gesaffelstein – I Was Never There

The Weeknd, vlastným menom Abel Makkonen Tesfaye, pri tvorbe piesní často čerpá inšpiráciu, ako inak, zo svojho života. Pre jeho tvorbu sú typické temnejšie, melancholické texty, ktoré sa často zaoberajú vzťahmi. Buď tými, ktorými si prešiel on sám, ale tými, ktorých bol on sám svedkom. Na konte má množstvo ocenení, treba spomenúť napríklad 4 ceny Grammy. Pieseň I Was Never There z jeho albumu My Dear Melancholy z roku 2018 je o rozpade vzťahu, s ktorým sa vyrovnáva sebadeštruktívnymi spôsobmi. Fanúšikovia špekulujú, že jej subjektom môže byť buď modelka Bella Hadid, alebo speváčka Selena Gomez. Na piesni spolupracoval aj francúzsky DJ a producent, Gesaffelstein.

2. Ellie Goulding – Lights

Anglická peváčka Ellie Goulding tento rok vydala novú, „zrýchlenú“ verziu svojej skladby Lights. Tá sa prvýkrát objavila na jej debutovom albume s rovnakým názvom, ktorý vyšiel v roku 2010. V britskej hitparáde sa prebojoval až na prvé miesto. Synthpopová skladba Lights je o tom, ako speváčka nevie spať bez zapnutého svetla a jej tohtoročná verzia sa rýchlo stala hitom TikTokových videí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
VIDEO Kali posiela do sveta ďalší song z nového albumu: Už nemá čas chodiť na kávu, ponáhľa sa totiž za rodinou

3. Kate Bush – Running Up That Hill (A Deal with God)

Známemu singlu anglickej umelkyne priniesol opätovnú popularitu seriál Stranger Things, kde sme ju mohli počuť vo viacerých scénach. Odkedy sa art-popová skladba v seriáli objavila prvýkrát, počet jej zhliadnutí sa na Youtube zdvojnásobil a prekonal 100 miliónov. 37 rokov od pôvodného vydania sa takisto znova dostala do hitparád. Pieseň Running Up That Hill vyšla pôvodne na albume Hounds of Love z roku 1985. Kate Bush úspech skladby u mladej generácie potešil. Podľa vlastných slov síce očakávala, že po zaznení v Stranger Things si určitú pozornosť získa, no realita presiahla akékoľvek očakávania.

4. Pass the Dutchie – Musical Youth

Pass the Dutchie je skladba z debutového albumu The Youth of Today britsko-jamajskej kapely Musical Youth. V roku 1982, kedy album vyšiel, bola skladba veľkým hitom, a dostala sa na vrchné priečky viacerých hitparád. Podobne, ako v prípade Running Up That Hill, aj táto pieseň si získala popularitu u mladej generácie vďaka seriálu Stranger Things. Išlo o prvú reggae pieseň, ktorá v seriáli zaznela. Nejde síce o cover verziu, ale ani o celkom originálnu skladbu. Inšpirovaná je skladbou Pass the Kouchie, od jamajskej kapely The Mighty Diamonds, ktorá vyšla o rok skôr. Pôvodná skladba bola o marihuane, no Musical Youth si zvolili inú tému. Pojem „Douchie“ vychádza z pomenovania „Dutch oven“, čo môžeme do nášho jazyku preložiť ako liatinový hrniec. Ten sa často využíva napríklad v karibskej kuchyni.

5. WILLOW – Wait a Minute!

Wait a Minute! je singel z debutového albumu Ardipithecus, ktorý mladá speváčka vydala v roku 2015. Ide o chytľavú, neo-funkovú  skladbu. WILLOW je umeleckým menom Willow Smith, dcéry herca Willa Smitha. Tá sa venuje hudbe už od detstva. Jej prvý singel Whip My Hair vyšiel v roku 2010. Pieseň Wait a Minute! bola úspešná už v dobe svojho prvého vydania, no a neskôr sa opäť stala populárnou vďaka TikToku. Bola totiž inšpiráciou pre virálnu tanečnú výzvu #HereRightNow.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
VIDEO Katy Perry prichádza s rozchodovým songom, v ktorom sa nájde každý z nás: Na svoje si však prídu aj milovníci psov

6. Tame Impala – Eventually

Pieseň Eventually, od austrálskeho hudobného projektu Tame Impala, za ktorým stojí multiinštrumentalista Kevin Parker, pochádza z albumu Currents z roku 2015. Nejde o prvú skladbu Tame Impala, ktorá sa stala hitom na TikToku. Veľký úspech zožali aj piesne Let It Happen, či The Less I Know The Better. Melancholická Eventually je „rozchodovou“ piesňou, ktorá je podaná z pohľadu osoby, ktorá rozchod iniciuje. Kevin Parker vysvetlil, že v piesni rieši to, že hoci si človek v takejto situácii uvedomuje, že tomu druhému ublíži, no zároveň vie, že ide o správne rozhodnutie.

7. Glass animals – Heat Waves

Heat Waves je doteraz najúspešnejším singlom anglickej indie popovej kapely Glass Animals. Skladba vyšla na ich treťom albume Dreamland z roku 2020. Ide o jednu z mála skladieb, ktorá sa umiestnila na všetkých miestach v top 10 rebríčka Billboard Hot 100. V rebríčku sa drží už neuveriteľných 80 týždňov, no až po 59 týždňoch sa jej podarilo dostať sa na prvú pozíciu. K úspechu skladby dopomohlo aj to, že sa objavila v hre FIFA 21, a samozrejme aj to, že sa často vyskytuje vo videách na TikToku.

8. Jaymes Young – infinity

Skladbu Infinity vydal Jaymes Young na svojom debutovom albume Feel Something v roku 2017. Väčšieho úspechu sa skladba dočkala až v roku 2021. Vtedy sa stala súčasťou jedného z najväčších trendov na TikToku. V rámci takzvanej Infinity Challenge ľudia kreatívne využívali video prechody. Počas skladby Infinity video nahrávané pri normálnom osvetlení zrazu prešlo to tmy, v ktorej malý zdroj svetla vytváral siluetu používateľa.

9. Jnr Choi – TO THE MOON

Jnr Choi je rapper pôvodom zo štátu Gambia v západnej Afrike. Singel To the Moon si vydal sám v roku 2021. Ide o drillovú skladbu, ktorá sampluje cover piesne Talking to the Moon od Bruna Marsa, ktorý nahral britský hudobník Sam Tompkins. Dva týždne po tom, ak Jnr Choi skladbu vydal, uverejnil z nej štvorsekundový útržok na TikToku. Ako povedal rapper, po nahratí ukážky piesne si išiel zdriemnuť a keď sa zobudil, video malo už cez 20 000 pozretí. Skladba sa na sociálnej sieti rýchlo stala virálnou a aktuálne je označená vo viac než dvoch miliónoch videí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Udalosti minulého týždňa: Okolo Zeme 2 asteroidy o veľkosti mrakodrapu, Tom Cruise zarobí najviac - koľko?

10. Machine Gun Kelly ft. WILLOW – emo girl

Singel emo girl vyšiel 4. februára tohto roku. Prvú ukážku skladby, vtedy ešte pod názvom Cherry Red Lipstick, zdieľal na svojom TikToku Machine Gun Kelly 30. januára. V deň oficiálneho vydania malo toto video už vyše 17 miliónov zhliadnutí. Okrem WILLOW sa na skladbe podieľal aj bubeník z Blink-182, Travis Barker, ktorý s oboma interpretmi spolupracoval už v minulosti. Na TikToku skladba inšpirovala sériu parodických videí, v ktorých ľudia predvádzali čo najzveličenejšie emo outfity. Do tohto trendu sa okrem iných zapojila aj Kim Kardashian s dcérou North. Ich video však bolo zmazané, podľa všetkého po  reakcii Kanye Westa.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, universalmusic.com
Odporúčame