Anti-age procedúru podstupujú aj mladí ľudia: Šialený TikTok trend môžu trpko oľutovať

TikTok pobláznil užívateľov na podstúpenie invazívneho estetického zákroku (Zdroj: Freepik/serhii_bobyk)

#V snahe vyzerať čo najlepšie sa mnohí, čoraz mladší ľudia, rozhodnú siahnuť po estetických zákrokoch. Nenechaj sa influencnúť a vyberaj si s rozumom a rozvahou – ideálne po konzultovaní s odborníkom, ktorý najlepšie vie, čo je pre tvoju pleť vhodné.

Starý trend v novom šate

Kozmetická procedúra, ktorej podľahlo čoraz viac mladých ľudí, je v centre pozornosti už niekoľko desiatok rokov. Popularita mezoterapie sa však v posledných mesiacoch dostala na vysokú úroveň najmä pre sľubované účinky. Ľudia ju podstupujú z dôvodu boostnutia vitamínov a minerálov do pokožky a za vidinou redukcie prvých vrások, zníženia tuku v tvári či v snahe bojovať proti nevzhľadným kruhom pod očami.

Predtým, než sa rozhodneš skúšať tento „zázrak“ by si mal vedieť, že ide o radikálny zásah do pleti. Nenechaj sa poblázniť popularitou medzi americkými influencerkami, ktoré ju propagujú ako jediný nástroj na „skrášlenie“.

Od medicíny k estetike

LadBible opisuje, že ide o „chirurgický zákrok, ktorý zahŕňa techniku aplikovania tekutej zmesi vitamínov a minerálov pod kožu injekčnou formou s cieľom znížiť obsah tuku v tvári a zničiť kruhy pod očami.“ Uvádza, že technika „bola vyvinutá v roku 1952 vo Francúzsku a slúžila ako liečba porúch ciev a imunitného systému.“

Rokmi sa však vyvinula na vyhľadávanú procedúru, ktorú absolvujú najčastejšie dámy v túžbe po „dokonalom“ vzhľade. Marketingový boom, najmä na TikToku, ktorému sa teší v posledných desaťročiach jej ale na funkčnosti nepridáva. Pred absolvovaním zákroku by si mal vedieť, že ide o celkom invazívny spôsob, ktorý ti môže priniesť aj zdravotné problémy.

Riziko procedúry

Portál Daily Mail uvádza, že procedúra môže mať vážne riziká a nežiadúce účinky. Najčastejším prejavom sú malé hrudky v mieste vpichov, ktoré sú naozaj desivé. Niektorí ľudia prirovnávajú hrboľatý vzhľad pokožky k štruktúre plazov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Malý detail jej prekazil veľký deň: Nevesta sa na TikToku podelila o nečakanú katastrofu

Dermatologička Viktoryia Kazlouskaya z New Yorku pre Daily Mail uviedla, že „riziko pod očnej mezoterapie predstavuje riziko vedľajších účinkov najmä v prípade, ak ľudia chodia k neskúseným „odborníkom“, prípadne si aplikujú látku samostatne doma.“

Podstúpenie zákroku je na každého uvážení, no lekárka dodáva, že to nie je pre každého: „U pacientov sa môžu vyskytnúť dlhodobé modriny, závažné alergické reakcie, nekróza kože spôsobená nesprávnou aplikáciou lieku do ciev alebo dokonca trvalé poškodenie oka.“

@mariannavanleeuwen My luxury high-maintenance treatment 🧖🏼‍♀️🤍💉 at Seline.Dubai with Dr. Georges Roman #mesotherapy #dubai #aesthetics #maintenance #highmaintenance #beauty #beautytreatment ♬ origineel geluid – Marianna 🧿
 

Bezpečnosť na prvom mieste

Cena takéhoto zásahu sa pohybuje v desiatkach až stovkách eur, takže rozhodne nejde o lacný experiment. Ako uviedla doktorka Kazlouskaya, je potrebné zvoliť špecialistu, ktorý má dostatok skúseností – preto, ak sa už pre mezoterapiu rozhodneš, nehľadaj najlacnejšie riešenie, ktoré by si mohol neskôr oľutovať. Ideálne je, ak sa zveríš do rúk certifikovaného lekára na klinike než siahnuť po aplikácii v kozmetickom štúdiu.

Je tiež dobré vedieť, že každý z odborníkov má „vlastnú receptúru“ toho, čo ti pichne, preto môže byť reakcia tvojho tela iná než u niekoho iného. Vo všeobecnosti ale nejde o žiadne nebezpečné látky, skôr o vhodnú kombináciu enzýmov, vitamínov a iných živín, ktoré naboostujú pokožku.

Okrem nevzhľadných hrbolčekov, ktoré do pár hodín po aplikácii zvyčajne ustúpia, môže mezoterapia priniesť aj horšie riziká. Nielen spomínané zriedkavé poškodenie nervov a ciev, ale aj zmeny v tvári posunom pokožky, popáleniny či infekcie v aplikovanej oblasti.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: Hashtag.sk, LadBible.com, DailyMail.com
Odporúčame