#O tom, že niektoré TikTok trendy doslova hazardujú so zdravím účastníka, niet pochýb. Tento trend je priam cielený na pubertiakov, ktorí sú nielen najčastejšími používateľmi sociálnej platfotmy, ale najmä „obeťami“ akné, ktoré trápi už niekoľko generácií. Prečítaj si, čo sa stalo ľuďom, ktorí podľahli tomuto šialenému trendu a rozhodne ho neskúšaj na vlastnej koži…
Nebezpečná cesta za krásou
Portál The Conversation upozornil na nebezpečný TikTok trend, ktorý sa šíri rýchlosťou svetla. Ide o ďalšiu „zaručenú“ beauty šialenosť, ktorej prepadli mnohí mladí ľudia. Trend uvádza, že spáliť si tvár na slnku, respektíve „opekať sa“ v soláriu, ti zaručene pomôže v boji proti nepríjemnému akné.
„Zatiaľ čo prirodzené slnečné svetlo a UV žiarenie sa už dlho používajú na liečbu kožných ochorení, dôkazy ukazujú, že tieto techniky nie sú účinné, pokiaľ ide o liečbu akné. Nehovoriac o tom, že riziká nadmerného vystavenia UV žiareniu ďaleko prevažujú nad akýmikoľvek výhodami, ktoré by ste mohli vidieť na vzhľade vašej pokožky,” vysvetlil pre portál dermatológ Karl Lawrence.
Nemusíš skúšať každú hlúposť
Aj keď to znie lákavo a možno sa trápiš pre svoj vzhľad, rozhodne ti neodporúčame túto šialenosť skúšať. Existujú mnohé iné spôsoby, ktoré sú účinné a hlavne bezpečné. Jedným z nich je takzvaná fototerapia, ktorá síce pokožku vystaví slnečnému žiareniu, no vždy pod odborným dohľadom a do bezpečnej miery.
„Je dôležité poznamenať, že tento postup sa vykonáva v klinickom prostredí, kde sa dávky žiarenia používaného na kožu presne kontrolujú, aby sa minimalizovali škodlivé účinky vystavenia UV žiareniu. Na zníženie rizika popálenia sa vykonávajú aj predbežné testy,“ uvádza odborník.
Výsledky výskumu nemajú jasnú odpoveď
Vedci sa problematike venovali pomerne dlho. Prehľad z minulého roka hovorí o experimente, ktorý potvrdil, že vystavenie aknóznej pleti priamemu UV žiareniu nedokáže zlepšiť príznaky akné, ba v niektorých prípadoch ho môže zhoršiť.
„Nielenže neexistujú dôkazy o tom, že slnko môže liečiť akné, ale existuje aj veľa dobre preštudovaných negatívnych stránok vystavenia slnku – ako napríklad výrazne zvýšené riziko rakoviny kože,” opisuje spomínaný portál slová vedcov zo štúdie.
Zdieľať na
Zdieľaní