THROWBACK Nemáš nádej, strácaš dych: Keď Pil C otvorene skritizoval slovensku politiku

Pil C

Keď Pil C vydával sériu Peroxid (Zdroj: Instagram.com/pil_c)

#Keď nám Pil C púšťal do uší tieto skladby, politici sa museli červenať. Vieš, o čom je reč? Séria Peroxid ostáva aktuálna aj v roku 2024, pričom dodnes sa teší veľkej popularite medzi priaznivcami. Aj keď od jej poslednej časti už prešli takmer 4 roky. Ale práve preto sme sa dnes rozhodli si na to spolu s tebou zaspomínať. 

Politici sa museli červenať

Veta z podtitulku by sa dala aj upraviť. Politici sa musia červeňať aj teraz. I keď, ktovie, či vôbec evidujú, že niekto o nich týmto spôsobom tvorí. Pil C patrí medzi interpretov, ktorí majú najlepší prehľad v politickej situácii. A čo je nemenej dôležité, neboja sa vyjadriť ani svoje názory. Tie sú k veci, sú podložené informáciami a nezvyknú zavádzať. V dobe, v ktorej sa nachádzame sú tieto atribúty priam fundamentálne. Rapovať o politike nie je také jednoduché, ako sa zdá. Teda, ak to má mať výpovednú hodnotu. Séria Peroxid, ktorá zrejme pôvodne ani nemala byť sériou, výpovednú hodnoutu rozhodne má.

Peroxid 

Skladba „Peroxid“ vyšla v roku 2015, v čase, kedy sa Pil C ešte len v podstate dostával do slovenského rapového povedomia. Jeho texty polsucháčov vždy zaujali najmä tým, že boli veľmi autentické. Taktiež nešetril silnými riadkami a nebál sa byť konkrétny. To ho zdobí dodnes. Track „Peroxid“ , ktorého názov referoval prefarbenú hlavu, zabŕdol aj do politickej situácie. Vtedy by nás možno nenapadlo, že niekto zo spomenutých bude stále v slovenskej politike aj po toľkom čase. Pil C už pred deviatimi rokmi vedel trafiť klinček po hlavičke. Nečudo, že tento song počúvajú niektorí priaznivci dodnes.

Peroxid 2

Prenesieme sa teraz do roku 2017, kedy Pil C vydal album V Rádiu Hral Elán, Keď Umrel Tupac. Na VRHEKUT má miesto aj song „Peroxid 2“, ktorý je prvotriedny náklad. Pil C nenecháva na politikoch ani nitku suchú. Je konkrétny, je úderný a celý song má vyslovene bojovú povahu. Keď si uvedomíš, v akom období sa nachádzame v danom songu, tak veľmi veľa vecí vám zapadne priam dokonale. Nepreženieme, keď napíšeme, že viacero rapových priaznivcov uviedol do politickej problematiky práve Pil C. Keby takáto skladba vyšla za bývalého režimu, tak… Vlastne nič, ona by asi nevyšla.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Yzomandias, Smack a Dokkeytino spolu na novom tracku: Počuť to je povinnosť

Peroxid 3 

Doposiaľ posledný „Peroxid“. Pil C na svojom albume 2086 z roku 2019 reflektuje aktuálnu politickú situáciu na Slovensku. Nie je to príjemné počúvanie. Ak daným udalostiam rozumieš a vieš, o čo ide, ostane ti pravdepodobne poriadne smutno. V akej krajine to žijeme? To je otázka, ktorá napadla hneď viacero poslucháčov. Každopádne, nie všetko je také zlé, ako sa zdá. V neposlednom rade si ale treba uvedomiť, že sa na Slovensku udialo tak veľa negatívnych veci, že v momentoch až rozum zastáva. Ako rapuje samotný Pil C: „Ťažký je život v krajine, na ktorú z výšky pozerujú Tatry,…“

A čo bude ďalej? Pil C od vydania tretieho Peroxidu vydal aj ďalšie projekty, na ktorých sa však ďalšie skladby z tejto série neukázali. Politická situácia na Slovensku je však podľa všetkého aktuálne stále veľmi vyhrotená, čo by Pil Cimu v teórii mohlo dať dostatok inšpirácie na pokračovanie. Nevieme ako ty, ale my by sme si ŠTVORKU určite vypočuli veľmi radi! 

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame