Ako sa nakrúcal Tenet? Tento dokument ti ukáže filmové techniky, aké si ešte nevidel

Záber z nakrúcania filmu Tenet

Pozri sa, ako sa nakrúcal film Tenet (Zdroj: Warner Bros.)

#O Chrisovi Nolanovi sa vo všeobecnosti vie, že je odporcom počítačových efektov, resp. CGI. Aj keď svoje filmy bez použitia tejto technológie by ťažko nakrútil, mnohokrát hovorí: „Čo je možné nakrútiť na kamery, nakrútim na kamery.“ Je to možno ťažko uveriteľné, ale práve Tenet je filmom, pri ktorom Nolan použil najmenej CGI spomedzi jeho posledných blockbusterov.

Scény „pozadu“ boli nakrúcané pozadu

Tí, ktorí film už videli, alebo minimálne jeho ukážky, si vedia predstaviť, ako vyzerajú akčné scény. Niektoré objekty plynú spoločne s tokom času, iné proti nemu. Chris ale nechcel nakrúcať tieto scény na dva krát, ani pomocou CGI.


RECENZIA Chris Nolan znova popiera zákony fyziky: Tenet ukazuje prostredník všetkým doterajším akčným peckám


Herci aj kaskadéri boli súčasťou týchto nezvyčajných scén naraz. Niektorí utekajú dopredu, iní dozadu. Ak si to nevieš predstaviť, pozri si dokument nižšie alebo jednoducho zbehni do kina.

Záber z nakrúcania filmu Tenet
Pozri sa, ako sa nakrúcal film Tenet (Zdroj: Warner Bros.)

Minimálne využitie CGI

Sám herec Robert Pattinson povedal: „Keď som čítal, že vo filme havaruje do budovy Boeing 747, povedal som si, že to bude skutočne cool scéna. Potom som prišiel na set, a tam mi povedali, že presne tak to urobíme – necháme naraziť Boeing 747 do budovy.“ Určite bol Pattinson sám prekvapený, keď zistil aké veľké množstvo efektov bude použitých priamo na sete.

Strihačka Jennifer Lame vyhlásila, že iba okolo 250 záberov bolo upravených počítačom (pozn. priemerne dlhý hollywoodsky blockbuster má 2000 záberov). Nakoniec sme sa ale dozvedeli, že asi 200 z nich bolo upravených len kvôli odstráneniu lán kaskadérov. Skús si predstaviť, že v Tenete je len 50 záberov, v ktorých bolo použité CGI. Aby si bol v obraze, romantické komédie ich majú upravených okolo 400.

Záber z nakrúcania filmu Tenet
Pozri sa, ako sa nakrúcal film Tenet (Zdroj: Warner Bros.)

Žiadni dabléri

Hlavný protagonista John David Washington bol Nolanovou prvou voľbou. Avšak na to, aby dokázal Nolanovi, že je ten pravý, musel všetky svoje bojové scény vykonať sám. Štáb nechcel dávať neustále pozor na to, aby nezachytili dablérovu tvár na kameru. John po nakrúcaní sám prehlásil: „Chris mi už na začiatku hovoril, že to bude ťažké. A na konci som skutočne uznal, že to bolo náročné nakrúcanie.“


Filmové legendy: Christopher Nolan je meno, ktoré sa spája s tými najväčšími filmovými peckami posledných rokov


Kenneth Branagh, jediný herec z tímu, ktorý má zároveň skúsenosti aj s režírovaním (Vražda v Orient Expresse, Artemis Fowl), taktiež priznal, že Nolan má neskutočne pestré skúsenosti. Počas nakrúcania vždy vedel, čo chce.

Spoločne s kameramanom Van Hoytemom veľmi blízko spolupracoval, aby presne dosiahol svoju víziu. Zaujalo ťa nakrúcanie Tenetu? Čo ťa najviac prekvapilo? Podeľ sa s nami nižšie v komentároch.

Zdroj: nofilmschool.com
Odporúčame