Ten najvernejší zamestnanec všetkých čias

Zdroj: Filip Kuna

Koľko rokov ste najviac pracovali v jednej a tej istej firme?

5? 15? Ešte viac?

Nuž, dovoľte, aby som vám predstavil istého Waltera Orthmanna.

Je z Brazílie, má 100 rokov a podľa Guinnessovej knihy rekordov je to ten najlojálnejší zamestnanec všetkých čias. Presnejšie povedané, má v nej zápis za „najdlhšiu kariéru v jednej a tej istej spoločnosti“.

Walter začal pracovať vo firme predávajúcej textil, Reneaux View, pred viac ako 84 rokmi, ako asistent prepravy. Mal vtedy 15.

Dnes v tej istej firme vedie oddelenie obchodných zástupcov. Ako sám hovorí: „Nikdy som nepremýšľal nad zmenou práce, pretože sa mi tu vždy darilo, pekne sa o mňa starali.“

Tvrdí, že tomu svojmu vysokému veku sa teší aj vďaka robote, ktorú má. Lebo že je to lepšie, ako keby bol doma, nudil by sa a nemal čo robiť.

A vraj vždy cez víkend už netrpezlivo očakáva, kedy bude pondelok. Tá práca mu totiž dáva zmysel života, je v nej šťastný, vďaka čomu sa lepšie sústredí a kombinácia toho všetkého ho robí silnejším, dožije sa viac.

Preto je také dôležité vyhradiť si pravidelný, ničím a nikým nerušený čas pre seba (v mojom time management kurze to nazývam stretnutie samého so sebou) a tam sa pýtať: „Budím sa ráno nadšený/nadšená, čo všetko ma dnes čaká? Mám prácu, ktorú vlastne neberiem ako prácu, ale ako zábavu?“

Ak áno, skvelé!

Máte život plný povinností, ktoré vlastne ani povinnosťami nie sú.

Je to skôr taký koníček, ktorý vás napĺňa, ktorému venujete čas a neriešite, či je piatok, či sviatok, či neskoro v noci. Ako taký herný maniak, ktorý ani o tretej ráno nevie vypnúť počítač (vlastná skúsenosť).

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Čo robiť, keď vám vypadávajú predaje?

Nemusíte sa premáhať študovať, makať na sebe, trénovať, odriekať si. To všetko sa deje ako prirodzená súčasť celého toho procesu bavenia sa. Kolegyňa v bývalej práci mala k tomu na stole krásny odkaz napísaný: Kde je práca zábavou, tam je život radosťou.

Naopak, ak nadšení nevstávate, netešíte sa, prácu beriete ako prácu a neviete sa dočkať, kedy padne a pôjdete sa venovať tomu, čo vás skutočne baví… No, neodporúčam také.

160 hodín mesačne, to je vlastne tretina bdelého života, ktorý vám nikto nevráti.

Tak aby ste to jedného dňa neľutovali, že ste robili v práci, ktorá vás nebavila, pre niekoho, kto si to nevážil, len aby ste si kúpili veci, ktoré ste nepotrebovali.

Skrátka, nájdite si job, ktorý by ste robili aj zadarmo a neriešte, koľko vám za to platia. Tým pádom to môže byť pokojne jazdenie na koni.

Ani sa nenazdáte, a budete takí vymakaní, že sa nájde niekto, kto vám bude chcieť zaplatiť, aby ste ho to naučili tiež, konzultovali, pomáhali mu vyriešiť jeho potreby a túžby. Veď kto by sa nechcel naučiť dokonale jazdiť na koni od toho najväčšieho experta široko ďaleko?

Taký je za mňa odkaz obchodníka Waltera Orthmanna, slávnej hudobníčky Jane Little alebo najlepšieho slovenského umelca – Milana Lasicu. Odkaz pre všetkých vystresovaných a vyhorených prácou, ktorí cítia, že im ušiel vlak.

Pekný deň.

Filip

Zdroj: Filip Kuna
Odporúčame