#Milovníci mačiek určite vedia, že život s týmto prefíkaným zvieraťom prináša mnohé prekvapenia. Milá cica sa často ocitne aj na mieste, o ktorom by si si myslel, že to nie je fyzicky možné. Tieto zvieratká však majú priam nadprirodzenú schopnosť, ktorá im umožňuje prispôsobiť svoje telo do stavu, ktorý má, pravdepodobne, len tekutina. Tento jav má však vedecké vysvetlenie…
Mačacia záhada
Každý majiteľ mačky niekedy našiel svojho miláčika v nemysliteľnej polohe. Títo chlpáči sa často ocitajú na miestach, ktoré pre nich nie sú prispôsobené a pre ľudstvo zostáva otázkou to, ako to mohli dokázať. Ich telesná schránka občas pripomína tekuté skupenstvo látky, pretože sa dokážu „rozliať“ aj do toho najmenšieho otvoru. Kladieš si otázku o tom, ako je to vôbec možné?
Je za tým anatómia
Portál Live Science zvádza, že za to môže stavba ich tela. Kým u človeka sú lopatky a kľúčne kosti prepojené, aby poskytli dostatočnú oporu pre svaly, u mačiek je to, očividne, celkom inak. Podľa Catonsville Cat Clinic sú lopatky mačiek spojené so zvyškom tela len svalmi a nepripájajú sa na kosti. Okrem toho sú kľúčne kosti mačiek oveľa menšie v porovnaní so zvyškom tela ako ľudské kľúčne kosti.
Kvôli tejto anatomickej „deformácií“ sú mačky teda prispôsobené na to, aby sa dostali aj cez úzke otvory. Ide o jednoduchú evolúciu – ich stavba tela im pomáha v love malých koristí, ale aj pri ukrývaní sa pred predátorom. Okrem toho, ich hmatové fúzy im pomáhajú s navigáciou v priestore a predtým, než niekam definitívne vlezú, ocheckujú si miesto týmto spôsobom.
Tekuté mačky?
Aj napriek tomuto biologickému vysvetleniu, nedá vedcom táto otázka spávať. Výskum, ktorý bol publikovaný v iScience vtipne poznamenal, že mačky sú naozaj tekuté. Túto teóriu podporujú aj staršie výskumy, ktoré sa téme venovali.
V rámci experimentov sa mačky snažili prepchať cez úzke štrbiny, ktoré boli často príliš úzke a krátke. Ukázalo sa, že zviera bez zaváhania prejde cez vysoký a úzky otvor a to dokonca aj v prípade, ak bolo miesto užšie než hrudník zvieraťa.
Odborníci prišli na to, prečo to mačky robia – jednoducho hľadajú miest, kde budú mať trochu súkromia. Taktiež dodávajú, že ak je mačka niekde ukrytá, nemal by si sa ju za každú cenu snažiť dostať von – môže byť poranená alebo sa skrývať pred nebezpečenstvom a mohla by ti ublížiť.
Zdieľať na