NÁZOR Aj ty máš problém ráno vyliezť z postele? Vyskúšaj techniku 90 minút a zobudíš sa na prvý budík!

vypínanie budíka

Aj ty patríš medzi ľudí, ktorí bojojú so vstávaním? (Zdroj: Freepik)

#Niekedy je to, aby sme sa vôbec z postele ráno dostali najväčším bojom. Nezáleží dokonca ani na tom, ako dlho alebo kvalitne sme si pospali. Možno aj ty poznáš povestných „ešte 5 minút“. Všetci by sme však najradšej fungovali hneď. Ak sa ti zdá, že si už skúsil všetko, daj šancu ešte tejto metóde, možno ti zmení život.

Technika 90 minút

Milujem spánok. Je to dokonalý únik z reality. Celých 8 hodín (ak nie viac) je pre mňa obrovským zadosťučinením. Práve preto boli rána tým, čo som tak veľmi neznášala. Zvonenie budíka bol okamih, ktorý ma vedel maximálne iritovať a hneď mi pokaziť deň. Keď som objavila 90 minútovú techniku, vedela som, že je to pre mňa to pravé.

Základom je nastavenie dvoch budíkov namiesto jedného. Ten prvý bude 90 minút pred skutočným plánovaným zobudením sa. Teória je založená na tom, že 90 minút, ktorých nám zvýši medzi zobudeniami je celý spánkový cyklus. To znamená, že sa zobudíme po REM spánku a nie počas. Vďaka tomu dáš zbohom ospalosti. Ak sa zobudíš v strede hlbokého spánku, nezáleží na tom, ako dobre si sa v skutočnosti vyspal, aj tak budeš vyčerpaný.

Vyskúšané vo vlastnej posteli

Vedecký výskumom verím a vravela som si, že to má niečo do seba. Bola som zvedavá, či to bude mať aj na mňa skutočný vplyv. Prvý deň to šlo ako po masle. Nepríjemný zvuk budíka ma vytrhol zo snívania a ja som s radosťou, že mám ešte hodinu a pol, zaspala takmer hneď. Prvé ráno bolo presne také, aké som si ho predstavovala. Vyspala som sa výborne a nepotrebovala som zostať v posteli. Druhý deň bol podobný.

Zlom prišiel až v tretí deň. Zobudila som sa na budík, ale spať sa mi už ďalej nechcelo. Odbehla som si na WC, po vodu, skontrolovala sociálne siete (áno, viem, že to je veľká chyba) a počítala ovečky. Spánok prišiel až 40 minút pred budíkom. Čo vám poviem, bolo to jedno z tých náročnejších rán. Už zo mňa nebolo ranné vtáča, ktoré miluje život, ale uhundraný vták, ktorý netúži po ničom inom viac, ako po svojej káve.

noha trčiaca spod paplóna
Moja nová rutina nefungovala vždy (Zdroj: Unsplash/danny g)

Živé sny

Keď som ju už dostala, všetko sa vrátilo do normálu. Ďalšie dni boli viac menej v pohode. Väčšinou som v posteli zostávať nemusela. Začala som mávať veľmi živé sny. Vždy som mala divoké sny, ale keď som sa zobudila teraz, nebola som si istá čo je realita.

Niekedy som sa zobudila nahnevaná na priateľa, ktorý chudáčik nič netušiac spal. Ale v sne ma podviedo! Kde-tu sa stalo, že som sa zobudila aj pred druhým budíkom, to bolo úplne najlepšie. Mám najradšej také rána, kedy sa moje telo rozhodne samo, kedy vstane. Ak sa mám priznať, jeden z dní veľmi úspešný nebol. Podarilo sa mi zaspať aj po druhom budíku. Z postele ma vykopol až adrenalín, keď som zistila, že nič nestíham.

Ak by som mala zhrnúť celú moju skúsenosť bola by veľmi pozitívna. Samozrejme, nemôžeš očakávať zázraky na počkanie, ale účel to splnilo. Pokiaľ som všetko dodržala, tak sa mi vždy vstávalo ľahšie. Ak máš podobný problém, stojí to za vyskúšanie. Konečne nebudeš tráviť čas navyše v posteli, ale pri užitočnejších aktivitách, a to sa podľa mňa oplatí.

Zdroj: healthline.com timesofindia.indiatimes.com reddit.com theversed.com hashtag.sk
Odporúčame