Taylor Swift vydáva svoje staré albumy znovu a láme rekordy: Pravý dôvod tohto rozhodnutia ťa zaskočí

taylor swift

Taylor Swift vydáva opäť album Red (Zdroj: Wikimedia commons/ Glenn Francis, www.PacificProDigital.com)

#Americká speváčka Taylor Swift vydala re-edíciu svojho hit albumu Red z roku 2012. Toto je už druhý z jej albumov, ktoré sa rozhodla znovu vydať a prespievať ako gesto voči neférovosti, ktorej čelila (a mnohí umelci stále čelia) v hudobnom priemysle.

Cesta ku sláve nie je vždy jednoduchá

Taylor Swift sa nebojí postaviť za práva umelcov a využiť svoj hlas a vplyv pre niečo, čo dokáže zmeniť fungovanie v hudobnom priemysle. Mnoho bežných poslucháčov sa väčšinou nezamýšľa nad tým, koľko ľudí pracuje a pracovalo na jednej skladbe, ktorú počuješ v rádiu. Stačí pritom, ak si na Spotify na svoju obľúbenú pesničku klikneš na viac, a potom na credits a uvidíš, aké množstvo ľudí sa podieľalo na vzniku skladby, ktorú počúvaš denne.

V praxi to môže občas byť aj na škodu. Ako Taylor už mnohokrát verejne povedala, malí talentovaní umelci často podpíšu zmluvy s obrovskými nahrávacími spoločnosťami, ktoré môžu umelcov vykorisťovať. Čo to znamená? Ak napíšeš text a zložíš melódiu, očakával by si, že pieseň je tvoja? Nie vždy to tak je a so “správnou” zmluvou všetko, čo vyprodukuješ patrí nahrávacej spoločnosti.

Niekedy svoju vlastnú pieseň nemôžeš spievať bez dovolenia

Toto je presne prípad, ktorý sa stal Taylor Swift, ktorá otvorene rozpráva o tom, ako jej boli odobrané všetky autorské práva jej vlastných skladieb a textov. Našťastie, našla spôsob, ako ich nadobudnúť znovu, čo jej patrí. Vďaka tomu tu máme Red (Taylor’s Version)

Taylor sa rozhodla všetky svoje albumy znova nahrať a pridať zopár skladieb, ktoré nikdy nevideli svetlo sveta. Týmto spôsobom nadobudne všetky autorské práva späť. Skladby na tomto albume sú rovnaké, s trocha upravenými aranžmánmi a lepšou kvalitou, no dá sa povedať, že to si všimne len ozaj verný fanúšik. Prvým singlom z tohto novo-starého albumu je All Too Well skladba, ktorá sa v roku 2012 stala obľúbenou medzi fanúšikmi. Dostala novú verziu, ktorá trvá neuveriteľných 10 minút. All too well sprevádza aj krátky film, ktorý Taylor režírovala a sama natáčala na analógový film. Skladba aj video je skvelý nostalgický jesenný zážitok.

Taylor sa rozhodla prísť vo veľkom, máme tu dva single za dva dni

Len jeden deň po vydaní celého album sa Taylor rozhodla prekvapiť svojich fanúšikov a vydala videoklip k balade I Bet You Think About Me, ktorá je stelesnením toho, čo je celý album Red. Je to vyznanie a denníček mladej tínedžerky, ktorý jej pomohol dostať sa cez prvé lásky a rozchody. Taylor na tejto skladbe ukazuje, v čom je jej najväčší talent. A to, ako krásne dokáže vyrozprávať príbeh v textoch v spojení s mrazivým podaním počas spievania.

Red (Taylor’s Version) aj so všetkými novými bonusovými skladbami je dlhý album, ktorý fanúšikovia ocenia. Iniciatíva a myšlienka, prečo toto celé robí, je rozhodne hodná rešpektu.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame