Obvinenia z fatfóbie: Taylor Swift po kritike zmenila video k skladbe Anti-Hero

Taylor Swift

Klip k novej skladbe Taylor Swift pohoršil viacerých fanúšikov (Zdroj: commons.wikimedia.org/Eva Rinaldi)

#Taylor Swift vydala 21. októbra svoj desiaty štúdiový album s názvom Midnights. Ten si okamžite získal priazeň kritikov aj fanúšikov a už počas prvého týždňa sa stal najpredávanejším albumom roka. V rovnaký deň vyšiel tiež videoklip k skladbe Anti-Hero, ktorý speváčka sama napísala a režírovala. Ako však uvádza TODAY, istá scéna z neho mnohých fanúšikov pohoršila. Po vlne kritiky bol videoklip napokon upravený.

Zaujímavý nápad, no pohoršené reakcie

Vo videu k Anti-Hero sa Swift stretáva s akousi alternatívnou verziou samej seba. Ako speváčka uviedla na Instagrame, videoklip má zobrazovať jej vlastné dotieravé myšlienky a negatívne predstavy. V jednej scéne sa postaví na váhu, ktorá namiesto čísla zobrazí len slovo FAT, teda tučná. Jej druhé „ja“ ju pri tom pozoruje a pohoršene krúti hlavou.

Hoci ti tento nápad možno príde zaujímavý, mnohých fanúšikov pohoršil. Krátko po vydaní videoklipu sa totiž na sociálnych sieťach začali vo veľkom objavovať nelichotivé príspevky. V nich komentujúci speváčku označovali za necitlivú a danú scénu opisovali ako prejav fatfóbie.

„Byť tučnou nie je nič zlé a v piatich sekundách videa si úspešne presadila myšlienku, že je,“ vyjadrila sa TikTokerka Reyna Cohan.

„Tvrdiť, že mať telo ako ja, je jednou z tvojich najväčších obáv, mňa a moje telo dehumanizuje,“ napísala Jenny L. Howe na Twitteri.

 

Vlastné skúsenosti

Taylor Swift v minulosti otvorene hovorila o svojom negatívnom vnímaní vlastného tela a problémovom vzťahu s jedlom. V dokumente Miss Americana z roku 2020 opísala, ako kvôli bulvárnym článkom o jej vzhľade hladovala alebo nadmieru cvičila.

„Či už som videla svoju fotku, na ktorej sa mi zdalo, že mám príliš veľké brucho, alebo niekto napísal, že vyzerám tehotná, spustilo to vo mne pocit, že musím hladovať,“ povedala.

Práve vzhľadom na speváčkine vlastné skúsenosti sa jej mnohí fanúšikovia zastávajú a obhajujú scénu s váhou.

„Ako tučná osoba, ktorá bojovala s poruchami príjmu potravy, si myslím, že obviniť niekoho, kto mal tiež problém s poruchou príjmu potravy z fatfóbie na základe toho, ako ten dotyčný vníma sám seba, je úplná hlúposť,“ napísala fanúšička na Twitteri.

Dôležitý je kontext

Pre Today sa k danej téme vyjadrila aj klinická psychologička Jill Stoddard. Podľa nej je scéna problematickou len vtedy, keď je vytrhnutá z kontextu.

„Taylor hovorí o našich vnútorných kritikoch. My sami sme svojimi najhoršími nepriateľmi a musíme si uvedomiť, keď si začíname vytvárať negatívne naratívy a neriadiť sa nimi,“ uviedla.

Hoci sa speváčka ku kritike nevyjadrila, video bolo na YouTube a Apple Music upravené. Záber, ktorý ukazoval slovo FAT na váhe bol z klipu vystrihnutý.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: hashtag.sk, today.com
Odporúčame