Takúto kalamitu Bratislava nezažila: Do práce na bežkách, obchody boli bez chleba

Youtube/RTVS

#Na celom Slovensku si ľudia z Bratislavy robia žarty. Stačí totiž aby padlo pár snehových vločiek a celé mesto je ochromené, prestanú jazdiť električky a autobusy majú obrovské meškania. Samozrejme, všetko nadnesené vychádza čiastočne z reality. Pred tridsiatimi rokmi, v januári 1987 ale Bratislava zažila kalamitu, na akú sa nezabúda. V priebehu troch dní nasnežilo 65 centrimetrov snehu a celé mesto bolo úplne zaviate.

„Prvý deň sme sa brodili snehom. Do práce niekto prišiel, niekto oveľa neskôr a niekto sa nedostal vôbec. Na druhý deň ma to naštvalo a išla som do rozhlasu na bežkách. Námestník riaditeľa si potom zo mňa uťahoval, že či sme v lyžiarskom stredisku, keď videl moje bežky v robote opreté o stenu,“ spomína Bratislavčanka Zuzana.

Snežilo vtedy niekoľko dní vkuse, ulice kompletne zafúkalo, električky nepremávali a autobusy len s problémami. Deti dostali snehové prázdniny. Petržalčanka Jana pracovala v tom čase rovnako v Slovenskom rozhlase: „Nočná služba správarov v rádiu zostala až do obeda. Ráno ich totiž nikto neprišiel vystriedať.“ 

„Petržalka bola zablokovaná, lebo v zákrute pri pekárni na Lietavskej sa vzpriečil autobus a tým sme skončili,“ spomína. Obe sa však zhodujú, že s odstupom času ide o celkom príjemnú a bizarnú spomienku. Väčší problém bol s pečivom a inými potravinami: „Cez záveje sa nedalo obchody zásobovať,“ dodáva Zuzana.

Množstvo snehu a problémy s tým spojené je vidieť aj v dobovej reportáži z archívu Slovenskej televízie:

Odporúčame