Svetové metropoly zívajú prázdnotou: Ako vyzerajú pamiatky počas pandémie?

Chodec pri Eiffelovej veži v Paríži

Aj pri slávnej Eiffelovke to aktuálne zíva prázdnotou (Foto: Unsplash.com)

#Davy ľudí, hodinové rady či tlačenice na fotku pri najznámejších pamiatkach sú na určitú dobu minulosťou. Väčšina miest vyzerá v súčasnosti úplne inak. Napriek tomu, že vlády jednotlivých krajín opatrenia v boji proti vírusu postupne uvoľňujú, najznámejšie miesta budú ešte istú dobu vyzerať o dosť opustenejšie ako zvyčajne.

Aj ty musíš sedieť doma? Vytvorili sme pre teba novú sekciu #smedoma, kde nájdeš množstvo zaujímavých článkov

Ulice miest sú momentálne oveľa tichšie, pokojnejšie, ba dokonca niekedy ich atmosféra pôsobí na človeka až melancholicky. Pozri si aj ty fotky rôznych známych miest, ktoré v posledných týždňoch zívajú prázdnotou.

Praha / Česko

Dominanta hlavného mesta, Karlov most býva počas roka preplnený turistami z celého sveta. Nechýbajú na ňom ani hudobníci, maliari či obchodníci predávajúci šperky. Každý, kto tento skvost navštívil vie, že niekedy je problém doslova prekľučkovať pomedzi masu ľudí, ktorá po moste prechádza.

V čase pandémie si však môžeš prechádzku nad Vltavou užiť osamotene, keďže po moste prejde denne len zopár stovák ľudí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Prague | Official tour guide (@pragueworld),

Paríž / Francúzsko

Metropola Francúzska, Paríž, patrí dlhodobo k najnavštevovanejším mestám sveta. Podľa odhadov je taktiež druhým najnavštevovanejším mestom Európy, hneď po Londýne. V týchto dňoch by sme ale státisíce turistov v jeho uliciach hľadali márne.

Prázdne zostali okrem Eiffelovej veže aj najnavštevovanejšie múzeum sveta Louvre či zábavný park Disneyland, ktorý sa nachádza len hodinu od Paríža.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Paris P@RIS #ThisisParis (@paris),


Rím / Taliansko

Ani do historického centra Ríma už niekoľko týždňov nezavítali turisti. Večné mesto, ako je Rím často nazývaný, zavrelo svoje brány pred turistami medzi prvými.

Jedna z najviac postihnutých krajín sa bude z pandémie spamätávať ešte dlho. Preto pohľad na vyprázdnené okolie Kolosea či Panteónu môže byť realitou ešte nasledujúcich niekoľko mesiacov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Utpal Kumar (@utpalk),


Londýn / Veľká Británia

Napriek tomu, že sa Veľká Británia dlho stránila opatreniam spojeným s koronavírusom a život na ostrovoch takpovediac plynul ďalej, nakoniec pandémia zasiahla aj ju. Donedávna posledné prístupné pamiatky museli nakoniec taktiež zatvoriť.

V súčasnosti si ľudia nevychutnajú výhľad z londýnskeho oka či neuvidia voskové figuríny v Múzeu Madame Tussauds. Výrazný úbytok návštevníkov cítiť aj na Tower Bridge či pred Buckinghamským palácom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa BEST_LONGEXPOSUREPICS (@best_longexposurepics),


Moskva a Petrohrad / Rusko

Ani na východ od nás nie je situácia o nič lepšia. Z dvoch najväčších ruských miest, Moskvy a Petrohradu sa za posledné týždne stali taktiež mestá duchov.

Poslední turisti, ktorí zostali v ruskej metropole si tak môžu urobiť unikátnu fotku na prázdnom Červenom námestí s Chrámom Vasiľa Blaženého v pozadí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Anatoly Kulibaba (@ankulibaba),


Z ulíc najväčších svetových metropol zmizli za pár dní nielen turisti, ale aj domáci, ktorých opatreniach zatvorili do svojich domovov. Pohľad na vyľudnené centrá miest sa nám bude naskytať ešte pravdepodobne minimálne zopár týždňov. Istý čas potrvá, kým sa svet vráti do normálu a ľudia budú môcť cestovať ako predtým.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame