Čo by sa stalo, keby ľudia zaspali na 1000 rokov? Prírode by zrejme nič nepomohlo viac

les

Prírode by sme najviac pomohli, keby sme prestali fungovať (Zdroj: Unsplash/Lukasz Szmigiel)

#Ekologická situácia začína byť kritická. Stačí sa pozrieť z okna a uvedomíš si, že extrémne výkyvy teplôt sú jasným dôsledkom globálneho otepľovania. Aj napriek tomu, že vzniká množstvo rôznych ekologických hnutí a mladí ľudia sa snažia robiť, čo sa len dá, zmena prichádza pomaly.

Svoje prostredie a okolie si nevážime, vybudovali sme si totiž konzumnú spoločnosť, ktorá chce mať všetko a vrátiť nechce nič. Čo by sa však stalo, keby ľudia na tisíc rokov zaspali? Zaujímavá teória ťa možno prekvapí. Vyzerá to tak, že je to jediná vec, ktorá by pomohla prírode takmer okamžite.

Všetky lesy by mali svoju pôvodnú rozlohu

Tak isto ako lesy na našom území, vegetácia by sa obnovila aj v obrovských dažďových pralesoch. Keďže by sa obnovilo prirodzené prostredie rôznych ohrozených druhov, nastala by rovnováha aj vo faune. Nekonalo by sa totiž žiadne vyrubovanie, vypaľovanie alebo bohatnutie na nevinných častiach prírody.

What Would Happen If Humanity Fell Asleep for 1,000 Years and Then Woke Up
Vegetácia by sa vrátila do svojho pôvodného stavu (Zdroj: brightside.com)

Veľká časť budov by sa rozpadla

Možno si si to nikdy neuvedomil, ale každá budova má svoju životnosť. Jedna vec je, že väčšina panelákov je už dávno po životnosti a aj tak v nich ľudia bývajú. No tisíc rokov by to nevydržali ani tie. Príroda by si totiž našla svoju cestu a materiál by sa jednoducho rozpadol v prach.

Zem by sa vrátila do prirodzeného svetla

Určite poznáš ten romantický pohľad, keď sa v noci blížiš k veľkému mestu a poznáš jeho žiaru. Realita je však veľmi smutná. Ide o svetelné znečistenie, ktoré je jeden z mnohých ekologických problémov sveta. Nočné živočíchy totiž majú narušený svoj biorytmus a rovnako tak aj ľudia. Keby však prestal fungovať všetok priemysel, nebola by elektrina – a všetky svetlá by zhasli.

What Would Happen If Humanity Fell Asleep for 1,000 Years and Then Woke Up
Zem by sa vrátila do prirodzeného svetla (Zdroj: brightside.com)

Väčšina domácich zvierat by vyhynula

Nejde len o kabelkové psíky a rozmaznané mačky, ktoré sa vedia ledva postaviť na nohy. Tým, že sme si zvieratá zobrali domov, potlačili sme u nich prirodzené správanie, ktoré sa vyskytuje vo voľnej prírode. Nejde len o hľadanie potravy, ale napríklad aj o reprodukčné či teritoriálne správanie.

Mestá by boli zatopené

Veľké prímorské mestá fungujú a existujú len vďaka tomu, že sa ľudia postarali o to, aby sa k nim voda nedostala. Napríklad aj v Amsterdame, Benátkach či Londýne je vybudovaný systém kanalizácií, ktorý vodu odvádza a bráni tak vytvoreniu tsunami či zatopeniu týchto miest. Keby však neboli ľudia, nebolo by ani odvodňovanie.

What Would Happen If Humanity Fell Asleep for 1,000 Years and Then Woke Up
Mestá by boli zatopené (Zdroj: brightside.com)
Zdroj: hashtag.sk, brightside.me
Odporúčame