Vesmírne divadlo nad našimi hlavami: Mesiac sa postará o krásny výhľad, najväčší spln v tomto roku!

Spln mesiaca.

Už onedlho si môžeme pozrieť superspln (Zdroj: freepik.com/jakkapan21)

#Pozorovanie hviezd nie je len záležitosťou pre zamilované páry. Neraz si pre nás vie vesmír pripraviť zaujímavé divadlo, ktoré si radi pozrú všetci od tých najmenších až po tvojich starkých. Jedným z týchto úkazov je určite superspln. Ten nás čaká už 26. mája o 3:53 ráno. Podľa portálu astro-novinky.eu pôjde o uhlovo najväčší spln tohto roku.

Tento spln nastáva v období jari a preto mu patrí aj prívlastok ,,kvetinový“. Mesiac bude o 85 kilometrov bližšie, než v apríli a hoci na internete možno nájdeš pomenovanie krvavý spln, zo Slovenska a Čiech si ho neužijeme. Prečo? Toto pomenovanie vychádza zo situácie, kedy počas fázy splnu prebehne aj ďalší úkaz – úplné zatmenie Mesiaca. Počas tohto úkazu je Mesiac zľahka červeno zafarbený.

Táto situácia nastane však len nad obzorom v Oceánii, na západe USA a na východe Ázie. Bude trvať len niekoľko minút a preto je vzácna. Ďalší krvavý superspln bude možné pozorovať až v roku 2033, no znova nebude viditeľný zo Slovenska a Česka. My sa dočkáme tohto vesmírneho divadla až v roku 2051. Ak však budeme mať šťastie, toto zvláštne zafarbenie Mesiaca bude viditeľné pri jeho východe večer 26. mája. Ovplyvní to však iný jav. Zoslabnutie svitu nízko nad obzorom vďaka zemskej atmosfére, čo môžeš poznať aj zo západov Slnka. Keď klesá, jeho farba sa tiež mení.

Pozrieš si vesmírne divadlo aj ty?

Zdroj: hashtag.sk, astro-novinky.eu
Odporúčame