Supermarket z potravín po dátume spotreby je realitou, zaplatíte v ňom koľko chcete

Real Junk Food

#Debata okolo potravín po dátume spotreby sa v posledných rokoch poriadne vyostrila. Supermarkety a siete obchodov sú často kritizované za to, že vyhadzujú potraviny, ktoré by ľuďom v núdzi mohli pomôcť. V Európe sa stav začal postupne meniť, dôkazom je aj to, že vo Veľkej Británii otvorili prvý supermarket, kde si môžete kúpiť potraviny vyradené obchodmi. A keďže cieľom je pomôcť rodinám v núdzi, za produkty môžete zaplatiť koľko chcete.

Projekt sa nazýva Real Junk Food a supermarket otvoril v Pudsey, neďaleko Leedsu. Cieľom je však supermarkety rozšíriť do každého mesta v UK. Okrem supermarketov tiež organizácia realizuje projekt, v ktorom dodáva jedlo do škôl deťom z rodín s finančnými ťažkosťami. Podľa informácií britského denníku Evening Standard, supermarkety ročne vyhadzujú jedlo v hodnote asi 270 miliónov eur.

Na Slovensku podľa právnej normy prijatej koncom novembra minulého roku môžu siete obchodov konečne legálne venovať takéto potraviny charitatívnym organizáciám. Je tak pravdepodobné, že podobné projekty čoskoro odštartujú aj na Slovensku. Keďže ide o trend rezonujúci v mnohých krajinách, ide o mimoriadne pozitívnu informáciu.

Odporúčame