Vystriedal desiatky profesií a bol známejší ako Mickey Mouse: Prečítaj si zaujímavosti o legendárnom Super Mariovi

Super Mario

Super Mario je označenie japonskej série arkádových videohier od spoločnosti Nintendo (Zdroj: Unsplash.com)

#Asi sa nájde len málokto, kto by ho nepoznal. Super Mario je označenie japonskej série arkádových videohier od spoločnosti Nintendo, v ktorej vystupuje ich maskot Mario. Hry mávajú veľmi jednoduchý príbeh, najčastejšie ide o záchranu princeznej Peach z pazúrov obludného korytnačieho draka Bowsera.

V tom Mariovi pomáhajú jeho rôzni priatelia, najčastejšie jeho mladší brat Luigi. Ak si ozajstným fanúšikom tejto hry, v tom prípade sa nepriprav o nasledujúce fakty o nej. Poďme na to!

1. Mario alias Jumpman

Predtým, ako sa dostal do centra pozornosti skrz Super Mario Bros, sa Mario prvýkrát predstavil ako „Jumpman“ vo videohre známej ako Donkey Kong. V nej si mal za úlohu zachrániť Pauline skokom z lúča na lúč, pričom si sa vyhýbal nebezpečným predmetom, ktoré Donkey Kong priebežne hádzal.

Keď sa však americká pobočka Nintenda snažila vymyslieť lepšie meno v čase vydania hry, prerušil ich ich majiteľ Mario Segale, po ktorom následne postavu nazvali.

2. Vykreslenie postavičky

Vzhľad Maria je na prvý pohľad celkom jednoduchý. Na grafické pomery a možnosti svojej doby je však Mario obdivuhodným výtvorom. Všetci ho poznáme ako pána s červenou čiapkou. Vlasy, fúzy či smiešne okrúhly nos bolo naozaj náročné vykresliť tak, aby vyzerali realisticky.

Tvorca Shigeru Miyamoto mu dal jasne červenú kombinézu a modré tričko, aby bolo zreteľnejšie vidieť pohyby jeho paží, spolu s veľkým nosom a fúzmi, aby hráči rozpoznali jeho tvár.

Super Mario
Vizuál Maria je dnes už legendárny (Zdroj: Pixabay.com)

3. Nevhodný Mario

Kto by to bol povedal, že aj na prvý pohľad nevinná detská animovaná hra môže mať svoju tmavú stránku? Neslušná verzia hry Mario – Wario – sa prvýkrát objavila ako titul na Game Boy. Meno Wario spája Maria s japonským prídavným menom „warui“, čo v preklade znamená “zlo”.

4. Najpredávanejšia hra všetkých čias

Hoci už nie aktuálne prvenstvo, no donedávna tomu tak bolo. Super Mario sa považoval za najpredávanejšiu hru všetkých čias. Len prvá hra, ktorú vypustili tvorcovia do sveta, predala 40,24 milióna kópií.

Toto číslo však môžeme pokladať za skreslené, pretože hra bola súčasťou konzoly Nintendo Entertainment System, a teda sa nerozlišovalo, či ľudia mali záujem o konzolu, alebo vyslovene o samotnú hru.


Legendárna značka, ktorá stvorila Super Maria: Nintendo podnikalo aj s instantnou ryžou či hotelmi lásky


5. Ako prvý v Mushroom World

Super Mario Bros bol prvou hrou, ktorá sa odohrávala v Mushroom World. Keď Mario „zje“ super hubu, začne rásť a jeho schopnosti sa stále viac a viac rozvíjajú. Mushroom World je svet, okolo ktorého obieha množstvo malých planét, ako to v môžeš vidieť napríklad v Super Mario Galaxy.

6. Film nie, radšej hra

Film z roku 1993 s názvom Super Mario Bros bol prvým hollywoodskym pokusom o nadviazanie na videohru. Nakoniec z toho však bolo obrovské komerčné zlyhanie, ktoré krtici zvozili pod čiernu zem. Problémy tohto filmu sa nedajú ani len vymenovať, preto ti odporúčame zostať pri hre.

Film trvá takmer dve hodiny a americká spoločnosť Netflix ho v niektorých krajín dokonca ponúka vo svojom výbere. Bohužiaľ, na Slovensku tomu tak nie je.

7. Populárny medzi deťmi

Nie je žiadnym tajomstvom, že hra Super Mario je predovšetkým určená pre deti. Nevylučujú sa tým však ani starší nadšenci. Spoločnosť Q Score začiatkom deväťdesiatych rokov zverejnila výsledok prieskumu z ktorého vyplýva, že Mario bol pre americké deti rozpoznateľnejší ako Mickey Mouse. A to už je úspech, o ktorom sa oplatí hovoriť!

8. Postavička mnohých tvári

Každý z nás potrebuje mať aspoň jedného priateľa. Pretože život bez priateľov vraj nie je život. Rovnako mal aj Mario toho svojho. Mario a Luigi patria k najobľúbenejším inštalatérom Mushroom World. Mario však v istej dobe vykonal niekoľko zmien vo svojej hernej kariére.

Napríklad v Donkey Kong je Mario tesárom. V iných hrách figuruje ako lekár, archeológ, majster motokárových pretekárov, golfový nadšenec a dokonca aj magnát úspešnej spoločnosti na výrobu hračiek. Ako lekár sa objavil aj v roku 1990 s názvom Dr Mario. Mario sa dokonca objavil vo viac ako 200 videohrách.

Luigi a Super Mario
Luigi a Mario sa stali nerozdeliteľnou dvojicou (Zdroj: Pexels.com)

9. Zápis v Guinessovej knihe rekordov

Stále známejší a známejší. Super Mario bros je v Guinessovej knihe rekordov zapísaný ako najúspešnejšia herná licencia všetkých čias, o čom svedčí už vyššie uvedený fakt, že Super Mario je jedna z najpredávanejších hier a najznámejších postavičiek. V súčasnosti sa môže pochváliť celosvetovým predajom vyše 240 miliónov kusov.


Legendárna kniha Tisíc a jeden vtip: Komunisti ju zakázali, dnes vychádza opäť!


10. Mariove romániky

Jedna vec je mať priateľov a druhá vec mať osudovú lásku. Princezná Peach, predtým nazývaná ako princezná Toadstool, je všeobecne známa aj ako Mariova láska. Predtým, než tvorcovia zaradili Peach do samotnej produkcie hry, bol romanticky Mario zamilovaný do postavy Lady, ktorej meno sa neskôr ukázalo ako Pauline.

Mario vedel byť poriadny romantik (Zdroj: Flickr.com)

11. Deň osláv Super Maria

Možno ani skutoční fanúšikovia netušia, že táto legendárna hra a postava má svoj vlastný deň. Na základe označenia “MAR10”, ktoré pripomína jeho meno, bol za medzinárodný deň Super Maria v minulosti zvolený práve 10. marec. Pokiaľ teda patríš k ozajstným milovníkom tejto hry, nezabudni si tento názov poriadne zaznačiť.

12. Za pokus to stálo

Pravdepodobne najpodivnejšou koncepciou produktu, ktorá vyšla z humbuku nazývaným Super Mario, bol pletací stroj Nintendo. Ten ti mal umožniť vytvoriť si vlastné pletené oblečenie Nintendo, s ktorým si mohol zabodovať medzi svojimi známymi. Tento koncept sa však nikdy nezrealizoval.

Zahrať si Super Maria na Nintende bolo snom mnohých detí (Zdroj: Unsplash.com)
Zdroj: Hashtag.sk, theguardian.com, wikipedia.org, blog.sciencemuseum.org.uk
Odporúčame