#Hudba, smiech a tanec patria k základom spoločenského vyžitia. Stretáš sa s nimi v živote či na sociálnych sieťach, kde sa rôzne tančeky často stávajú virálom. Ak si rád zatancuješ na párty či oslave, určite si ani ty nevieš predstaviť život bez tohto druhu zábavy. Podľa odborníkov to však nie je samozrejmosťou a existujú kultúry, ktoré doslova prepisujú to, čo si spoločnosť myslí o hudobnej zábave.
Súčasť zábavy
Pre mnohých ľudí je hudba, spev a tanec prirodzenou súčasťou života. Či už sa týmto príjemným aktivitám venuješ doma v rámci oddychu, alebo si ideš užiť večer na párty, má to ten istý zmysel – tvoja myseľ sa dokonale zrelaxuje a zabaví. Ľudia to majú radi a je to úplne prirodzené, avšak nový výskum tvrdí, že existujú spoločenstvá, ktoré takémuto typu zábavy príliš neholdujú.
Portál Science Alert uvádza, že antropológovia Manvir Singh z Kalifornskej univerzity v Davisi a Kim Hill zo Štátnej univerzity v Arizone skúmali kmeň Northern Aché v Paraguaji, ktorý vyvrátil všetko, čo bolo doposiaľ o zábave sprevádzanej hudbou známe. Ukázalo sa, že táto komunita nepozná tanec, ani piesne pre deti.
Strata kultúrnych hodnôt
V tejto oblasti neexistujú žiadne veselé piesne či detské uspávanky. Zatiaľ čo pre komunitu spev ako taký existuje, ide skôr o osamelú činnosť dospelých – muži si spievajú o love a konfliktoch, ženy o svojich blízkych zosnulých. Dospelí si jednoducho spievajú v iných situáciách, než je obvyklé pre zvyšok sveta.
Určite si kladieš otázku, čo ich k tomu vedie. Výskumníci navrhujú viacero domnienok, ktoré za celou situáciou môžu byť. Jednou z nich je, že sa radostné zvyky mohli vytratiť počas obdobia poklesu miestnej populácie alebo v čase, keď sa skupina usadila v rezerváciách. V rovnakom období totiž zmizli aj iné kultúrne zručnosti, ako napríklad schopnosť zapáliť oheň.
Naučené zvyky
Neuro Science News tvrdí, že štúdia nepopiera to, že ľudia môžu mať genetickú predispozíciu na vnímanie hudby alebo že reagujeme na rytmus. Avšak to, či tieto schopnosti skutočne využiješ, závisí z veľkej časti od kultúry, v ktorej vyrastáš. Rodičia z tohto kmeňa svoje deti k tomuto lifestylu nevedú. Mamičky nespievajú deťom uspávanky a neučia ich riekanky, ako je to bežné v našich končinách.
Pre vyjadrovanie svojho postoja využívajú mimiku, smiech či zábavný mix slov, ktorými prejavujú svoju lásku a starostlivosť najmladším členom kmeňa. Tento objav vedie výskumníkov k názoru, že spev a tanec sú záležitosťou kultúry národa a nie sú vrodenou schopnosťou, ako napríklad emócie. To, že vnímanie hudby považuješ za „prirodzené“, môže byť len výsledkom akéhosi spoločenského učenia.
Všetko môže byť inak
Hoci je to pre dnešnú modernú generáciu užívateľov sociálnych sietí nepredstaviteľné, naozaj je to realitou. Vedecký výskum predkladá predpoklad o tom, že tanec a hudobné cítenie, pravdepodobne, nie sú zakódované v ľudskej DNA. Stále však existuje možnosť učiť sa nové veci, tvoriť tradície či trendy a deliť sa o ne s ďalšími ľuďmi.
Pamätaj však na to, že to, čo dnes považuješ za samozrejmé, môže byť o niekoľko generácií v úplnom zabudnutí – takže je možné, že generácia tvojich pravnúčat nenájde nikoho, kto by natočil ďalší TikTok tanček, dancing challenge a podobné virálne trendy, ktoré sú hlboko spojené s hudbou. To ti však rozhodne nemôže vziať tvoju radosť z hudby!
Zdieľať na