Rád sa občerstvíš v kine? Štúdia priniesla zistenie, po ktorom ťa prejde chuť na pukance či nachosky

Podľa prieskumu sa objavili veľké zoskupenia bakteriálneho a plesňového pôvodu, ktoré sa s chuťou usadili v sedadlách či držiakoch na nápoje (Zdroj: Freepik/freepik)

#Dodržiavanie základnej hygieny je samozrejmosťou. Nemusíš byť puntičkár na to, aby si si vedel predstaviť, ako veľmi znečistené môžu byť verejné plochy. Týka sa to aj priestorov, v ktorých bežne konzumuješ jedlo. Áno, reštaurácie sú pravdepodobne v hygiene dôslednejšie, než bežné priestranstvá, no my máme na mysli napríklad kino – miesto, kde bežne konzumuješ jedlo, hoci priestor nie je nejak zvlášť pre tento účel pravidelne dezinfikovaný.

Nechutná štúdia

Ako uvádza Daily Mail, vedci prišli s novou štúdiou, ktorá odhalila dosť nechutný výsledok. Výskumníci sa domnievajú, že na jedinom sedadle v kine môžeš nájsť takmer 2000 rôznych kolónií baktérií. To je dosť na to, aby ti dokázali „naskákať“ aj do pitia, ktoré si umiestniš do držiaku…

 Podľa prieskumu sa objavili veľké zoskupenia bakteriálneho a plesňového pôvodu, ktoré sa s chuťou usadili v sedadlách či držiakoch na nápoje. Spomínaná štúdia uvádza, že by sa ich tam malo nachádzať až 14-krát viac baktérií ako na záchodovej doske.

Ako to prebiehalo?

Výskumníci sa pozreli na skupinku 5 náhodných sedadiel. Vybrali si 5 rôznych kín po celom Spojenom kráľovstve a vzorky následne poslali na expertízu. Pre porovnanie odobrali vzorky aj z troch toaliet a všetko spolu podrobili analýze v mikrobiologickom laboratóriu.

Zaujímavý výsledok

Ako sme už spomínali, výsledky z testov sedadiel preukázali, že na jednom sedadle sa nachádzali takmer 2 tisícky baktérií. „Je zrejmé, že čistota sedadiel sa bude v rôznych kinách líšiť, nehovoriac o štýloch sedadiel a látkach,“ vysvetlila spoločnosť Betway, ktorá test viedla.

 „Nebudeme kiná konkretizovať, ale najšpinavšie sedadlo v kine, ktoré sme testovali, malo okolo 3 000 kolónií baktérií. Na druhej strane, najčistejšie sedadlo v kine malo len 80 kolónií baktérií, čo je asi 55-krát menej ako priemerné záchodové sedadlo,“ uvádza Daily Mail na základe výsledkov štúdie.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
To je extrém! Vedci objavili nový druh baktérie, ktorý dosahuje obrovské rozmery

Plesnivé držiaky

Kritickou časťou boli držiaky na pitie, ktoré sú priam rajom pre baktérie a plesne. Vedci na nich identifikovali istý Bacillus, ktorý bol súčasťou každého držiaku. Okrem toho, typy ľudských stafylokokov, ktoré sa potvrdili pri každom sedadle, pokladajú za najrozšírenejšie ohrozenie.

 „Väčšina z týchto baktérií má tendenciu vyskytovať sa takmer vo všetkých prostrediach okolo nás, takže by to nemalo byť príliš veľkým dôvodom na obavy,“ uzatvára výskum štúdia.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame