Veľkolepá pamiatka Stonehenge bola posprejovaná aktivistami

Stonehenge

Stonehenge bolo posprejované aktivistami (Zdroj: Pixabay.com/diego_torres)

#Jedna z najznámejších historických pamiatok na svete, Stonehenge, bola nedávno posprejovaná dvoma aktivistami z environmentálneho hnutia Just Stop Oil. Tento incident vyvolal veľké pobúrenie a diskusiu o hraniciach protestných akcií a ochrane kultúrneho dedičstva.

Extrémistická skupina

Dvaja aktivisti z hnutia Just Stop Oil, známeho svojimi pomerne radikálnymi metódami na zvýšenie povedomia o klimatických zmenách, sa rozhodli upozorniť na naliehavosť klimatickej krízy tým, že posprejovali Stonehenge. Na historické kamene nastriekali konkrétne oranžovú kukuričnú múku, ktorá sa našťastie ľahko dá zmyť.

Incident vyvolal okamžitú reakciu od verejnosti, archeológov a ochranárov. Mnohí považujú takéto činy za neakceptovateľné a deštruktívne. Argumentujú, že poškodzovanie historických pamiatok nemôže byť ospravedlnené ani ušľachtilými cieľmi, čo samozrejme dáva zmysel. Anglické dedičstvo (English Heritage), organizácia, ktorá spravuje Stonehenge, odsúdila tento čin a uviedla, že ide o vážny útok na jednu z najdôležitejších pamiatok v Spojenom kráľovstve.

Hnutie Just Stop Oil

Just Stop Oil je environmentálne hnutie, ktoré sa zameriava na okamžité zastavenie ťažby a využívania fosílnych palív. Hnutie používa radikálne metódy a priame akcie na upútanie pozornosti verejnosti a politikov na klimatickú krízu. Často organizujú protesty, blokády a iné formy občianskej neposlušnosti, aby dosiahli svoje ciele.

Po incidente boli obaja aktivisti zatknutí a čelia obvineniam z vandalizmu a poškodzovania kultúrneho dedičstva. Organizácia English Heritage uviedla, že plánuje zvýšiť bezpečnostné opatrenia okolo Stonehenge, aby sa zabránilo podobným incidentom v budúcnosti.

Sleduj nás aj na Instagrame

Odporúčame