Disney oslavuje 100 rokov: Pozri sa na prehľad najzaujímavejších a najvýznamnejších momentov v histórií

disney

17. júla 1955 Walt otvoril brány Disneylandu, prvého zábavného parku pod Disney vedením, ktorý bol vytvorený pod Waltovým priamym dohľadom (Zdroj: Pixabay/Lisa Bunzel)

#Kto by nepoznal nesmrteľného Walta Disneyho? V detstve sme na disneyovkách fičali všetci. Snehulienka, Mickey Mouse, či Tarzan…  Niektorým z nás toto nadšenie pre rozprávky zostalo aj v dospelosti. Poznáš kľúčové momenty tejto spoločnosti, ktoré formovali jej súčasnú podobu? Pripravili sme pre teba krátky prehľad kľúčových momentov z Disney histórie.

Založenie spoločnosti Walta Disneyho (1923)

Za týmto krokom hľadaj bratov Disneyovcov – Walt s bratom Royom sa podieľali na financovaní dvanástich dielov Alice Comedies. Walt stojí napokon za všetkými dielmi seriálu, čo bolo štartom jeho kariéry.  V tom čase boli bratia svetu známi ako Disney Brothers Cartoon Studio. Táto spoločnosť sa pokladá ako východisková pre spoločnosť Disney v takej podobe, ako ju poznáme dnes.

Walt Disney „priviedol na svet“ Mickey Mousa (1928)

Walt sa spolupodieľal na produkcii Steamboat Willie ako režisér, v rámci čoho svetu predstavil Mickeyho a Minnie. Za necelých osem minút si získali srdcia verejnosti. Vďaka Steamboar Willie sa tento ikonický animovaný párik dostal do histórie ako prvý kreslený film s plne synchronizovaným zvukom.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Mickey Mouse (@mickeymouse)

Snehulienka sa stáva prvým animovaným filmom (1937)

S vydaním Snehulienky a siedmich trpaslíkov Walt vytvoril prvý úplne animovaný film. V roku 1939 dostal špeciálne ocenenie Oscar za jeho prelomovú prácu na filme. Cenu tvorila soška Oscara obklopená siedmimi miniatúrnymi soškami.

Disney vstúpil do televízneho sveta (1954)

Dielo Walta Disneyho sa dostalo do sveta prostredníctvom televíznych obrazoviek. Projekt, na ktorom pracoval, sa stal antropologickým seriálom, prostredníctvom ktorého mali diváci možnosť nahliadnuť do plánov týkajúcich sa budovania Disneylandu.

Prvý Disneyland na svete otvára brány verejnosti v Kalifornii (1955)

17. júla 1955 Walt otvoril brány Disneylandu, prvého zábavného parku pod Disney vedením, ktorý bol vytvorený pod Waltovým priamym dohľadom. Park bol plný atrakcií určených na vzdelávanie a rozprávanie príbehov, ktoré rezonovali veľkým aj malým.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Disneyland (@disneyland)

<script>

Disney vytvára prvú ľudskú audiovizuálnu animáciu na svete (1964/1965)

Waltovo vystúpenie na svetovej výstave v NY malo štyri rôzne atrakcie. Okrem predstavenia symbolu "To je malý svet," v partnerstve s Pepsi a UNICEF, bola jednou z atrakcií prvá audiovizuálna hra.

Disney otvára zábavný park na Floride (1971)

Walt a Roy zhromaždili veľké množstvo pozemkov na Floride. Mali veľké plány na rozvoj zábavného priemyslu. Nanešťastie, Walt zomrel skôr, ako sa tieto sny splnili. Roy sa rozhodol tieto sny naplniť sám - nový podnik nazval Walt Disney World, a v roku 1971 predstavil „Magické kráľovstvo“.

Odštartovanie televízneho kanálu (1983)

Prémiový kanál s originálnym programom, ktorý bol spustený presne o 7:00 ráno, 18. apríla 1983. Slúžil ako domovská doména pre 18 hodín Disneyho zábavy denne.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Beauty and The Beast (@beautyandthebeast)

<script>

Kráska a Zviera sa stali prvým animovaným filmom nomináciou na Oscara najlepšieho filmu (1992)

Film Kráska a Zviera (1991) síce Oscara nezískal (porazil ho The Silence of the Lamb), ale získal ocenenie za originálnu pieseň. Aj to je úspech, nie?

Toy Story sa stáva prvým, plne počítačovo animovaným filmom (1995)

Kto by nepoznal tento legendárny príbeh z dielne Pixaru? Buzz Lightyear či Woody sú detstvom pre mnohých z nás. Vedel si, že išlo o prvý film, ktorý bol natočený s úplnou počítačovou animáciou namiesto tradičného ručného kreslenia?

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Toy Story (@toystory)

<script>

Disney predstavuje svoju prvú princeznú tmavšej pleti (2009)

Disney začal písať históriu so svojou prvou princeznou tmavšej pleti, keď vydali rozprávku Princezná a žaba (2009). Film nasleduje Tianu, príbeh mladej servírky s veľkými snami o vlastníctve reštaurácie v 20. rokoch 20. storočia v New Orleans.

Disney oslavuje svoje sté výročie (2023)

Spoločnosť Walt Disney oslávi sté výročie množstvom špeciálnych podujatí, zábavy a zážitkov – vrátane nových vystúpení v tematických parkoch, špeciálneho osvieženia vzhľadu Disneylandov, vysoko očakávaného nového merchu či výstavy v múzeu, ktorá sa práve začala vo Philadelphii.

 

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Disney100: The Exhibition (@disney100exhibit)

<script>

 


Chceš byť nonstop v obraze?

👋🏻 Sleduj náš TikTok

Zdroj: People
Odporúčame