Ako sa starať o pleť v zime? Poznáme triky, vďaka ktorým bude žiarivá a krásna!

starostlivosť o pleť

Základom hydratácie pleti je správny výber krému (Zdroj: Freepik/senivpetro)

#Každé ročné obdobie predstavuje záťaž pre našu pleť a celkovo kožu na celom tele, no špeciálnym prípadom je zima, kedy začína byť pokožka čoraz viac náchylnejšia a citlivejšia na výkyvy teplôt a na chlad. Tvár je zime najviac vystavená chladným podmienkam, okrem iného nosíme aj šály, čiapky, rúška – všetko to sa v kombinácii s chladom trie o pokožku tváre a pleť je potom začervenaná, podráždená, so šupinkami či s akné. Ako sa teda správne starať o pleť, aby sme predišli najmä jej suchosti a strate vlhkosti?

Odličovanie je nutnosť

V zime platí, že čím je vzduch suchší, tým je suchšia aj pokožka. Predtým, než siahneš po nejakom dobrom hydratačnom kréme, musíš pokožku dôkladne odlíčiť a umývať prípravkami na to určenými. Nezabudni, že odličovať musíš, aj keď nenosíš make-up každý deň, pretože počas noci a najmä počas dňa tvoja pleť zachytáva na svoj povrch rôzne nečistoty, ktoré sa na nej usádzajú a môžu spôsobiť rôzne problémy.

Najlepším spôsobom odlíčenia, a teda aj následného umytia pleti je takzvaný double cleansing – najprv sa dôkladne odlíčiš pomocou prípravku na to určeného (môže to byť micelárna voda, odličovací balzam, olej a iné), potom si tvár umyješ prípravkom taktiež určeným na jej umývanie. Možnosti sú naozaj rôzne – niekto používa čistiace mydlá, iný zas siahne po čistiacej pene alebo géle, a podobne, záleží od preferencie človeka.

Dávaj si však pozor, aby ti tieto prípravky zbytočne nenarušili kožnú bariéru – vždy voľ podľa svojho typu pleti, keďže na trhu existuje množstvo prípravkov, ktoré ti nielen pomôžu, ale aj ublížia, ak ich nebudeš vedieť používať správne.

Bez krému ani na krok!

Keď už budeš mať tvár dôkladne umytú a odlíčenú, nasledujú ďalšie kroky, ktoré ti ju pomôžu zanechať hydratovanú. Pamätaj, že menej je viac – zbytočne svoju pleť nezaťažuj produktami, ktoré pre ňu nie sú vôbec potrebné. Ak prechádzaš z letnej rutiny na zimnú, mala by byť čo najúčinnejšia a zároveň čo najjednoduchšia. Taktiež pamätaj, že strata vody, respektíve vlhkosti z pokožky je prirodzený jav, ktorý nemožno nijako ovplyvniť.

Suchá a poškodená pokožka potrebuje byť vždy hydratovaná, takže hydratačný krém je v tomto prípade kľúčový. Z rutiny môžeš pokojne vypustiť tonery, esencie, hmly ba dokonca aj séra a rôzne iné podobné produkty, ktoré sú nazvyš a pri ktorých sa naozaj nič nestane, keď ich nepoužiješ.

Použitie hydratačného krému je najlepší spôsob, ako rehydratovať vrchné vrstvy kože a zabrániť strate vody z nej. Husté, mastné hydratačné krémy bez parfumácie sú vo všeobecnosti najlepšou voľbou. Redšie gély a krémy môžu spôsobiť štípanie, keď ich človek použije na podráždenú pokožku, takže aj na to si dávaj pozor. Čas od času použi pokojne aj nejakú hydratačnú masku.

Je to naozaj hotová veda

Hydratačné krémy obsahujú rôzne emolienty – zmäkčovadlá, medzi ktoré patrí napríklad kyselina linolová, linolénová, laurová, stearová a iné – tie môžu výrazne pomôcť vyhladiť povrch pokožky. Vypĺňajú priestory medzi kožnými bunkami, kde došlo k strate vlhkosti.

Okrem toho takéto krémy obsahujú aj humektanty. Humektanty sú látky, ktoré na seba viažu vodu, a týmto spôsobom tiež pomáhajú udržiavať vlhkosť v pokožke. V hydratačných krémoch sa taktiež často nachádzajú aj iné vodu zadržiavajúce chemické látky prospešné pre pokožku. Najlepšie krémy na hydratovanie suchej pokožky sú tie, ktoré obsahujú vo všeobecnosti aj:

  • ceramidy
  • kyselinu hyalurónovú
  • kyselinu mliečnu
  • glycerín
  • sorbitol
  • propylénglykol
  • ureu a iné

Udržať vlhkosť v pokožke pomôže aj lanolín, silikón a minerálne oleje, ktoré taktiež tvoria ochrannú bariéru na to, aby znížili škody, ktoré na pleti spôsobujú faktory zvonku. Hydratačný krém je najlepšie aplikovať čo najskôr po umytí a osušení pokožky po sprche alebo kúpeli, ak sa nejedná o priamo o pokožku tváre. Pomocou tohto spôsobu v nej udržíš taktiež čo najviac vlhkosti.

Hydratuj aj zvnútra

Pozor však na suchú a dehydrovanú pleť. Medzi týmito dvoma pojmami je veľký rozdiel. Dehydrovaná pleť je dočasný stav pleti, suchá pleť je typ pleti, pre oba prípady však platí, že tvoja starostlivosť o pokožku by mala najmä v zime byť dôkladnejšia a zvýšená.

O pokožku je však potrebné starať sa aj zvnútra – pravidelná a zdravá strava výdatná najmä na omega-3 a 6 mastné kyseliny, či pitie dostatočného množstva tekutín, najmä vody, s tvojou pleťou tiež dokážu urobiť zázraky. Tvár si umývaj radšej vo vlažnej vode a hlavne nie v sprche – horúca voda pleť jednoducho vysušuje. Taktiež sa vyhni agresívnemu sušeniu tváre šúchaním uteráka či používaním agresívnych prípravkov, ktoré ti ju môžu ešte viac vysušiť.

Zdroj: hashtag.sk, MUDr. Simona Felšöová, Be Beauty With Katy
Odporúčame