Spievali o nej v pesničkách a dostala sa až na najvyšší vrch sveta: Ako dobre poznáš značku Fila?

Značka Fila sa preslávila vďaka tenisu (Zdroj: Unsplash)

#Kedysi išlo len o miestny obchod, dnes za touto značkou stojí popredný svetový dizajnér kvalitného športového oblečenia. Fila má dlhú a bohatú históriu a posledné dva roky môžeme pozorovať jej nostalgické obdobie, ktorým prechádza množstvo značiek. Oživujú svoje kúsky z 90. rokov. Aký je ale jej celý príbeh?

Na vrchol vďaka tenisu

Rok 1911 bol pre dnes už svetoznámu značku Fila pamätným. V hlavách dvoch bratov z Talianska vznikla myšlienka založiť spoločnosť vyrábajúcu spodnú bielizeň. Túto spoločnosť pomenovali Filas. Na prelome 70. rokov sa spoločnosť na čele s riaditeľom Enricom Fracheyom rozhodla svoju výrobu zamerať na športové oblečenie a atletickú obuv.

Týmto počinom sa pokúsila konkurovať veľkým spoločnostiam ako Nike a Reebok. Do popredia prvýkrát dostal tenista Bjorna Borga, ktorý začal nosiť jej veci. Borg vyhral 11 titulov, každý v tenisovom oblečení Fila. Jeho podpora zaručila, že si získala novo nájdené svetové uznanie.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jez Thursfield (@jezza1969)

Významné momenty

Okrem Borga, existujú ďalší slávni športovci, ktorí svojou činnosťou podporili značku, a pomohli ju tak umiestniť na globálnu mapu. Vhodné je spomenúť najmä golfového hráča Toma Watsona, ktorý vyhral na British Open v roku 1982 v úbore Fila. Ďalší významný moment pridal v roku 1986 Reinhold Messner, keď sa ako prvý vydal na Mt. Everest bez toho, aby mal so sebou náhradný kyslík. Hádajte, od koho mal svoje horské oblečenie? V roku 2005 vyhrala v odeve tejto značky tenistka Kim Clijstersová US Open. Jednoducho, sláva a výslnie jej patrí už oddávna.

Príbeh loga

Úspešné 80. roky priniesli okrem rozmachu  značky v športovom svete aj jej nové logo. Písmeno F v tomto logu získalo umelecký nádych. Pozostávalo z hadích písmen, čo mu dodávalo vysoko futuristický a elegantný vzhľad. Súčasne logo obsahuje červený pruh v písmene, ktorý symbolizuje vitalitu, elán aj vášeň. Dôveryhodnosť a spoľahlivosť prestavuje zvyšná modrá farba.

fila
Klasika, ktorá sa zachovala dodnes (Zdroj: Facebook/FILA Europe)

Fila vládla minulému storočiu. Potvrdzuje to napríklad počin hudobníka Fresh Gordon, ktorý použil v rovnomennom názve svojho albumu podobu písmena F v rovnakom dizajne, ako má značka. Vo svojej skladbe „My Fila“ navyše reagoval na skladbu od Run DMC„My Adidas“. V hudobnom svete ďalej Schooly D vytvoril pieseň s názvom „Put Your Filas On“ a skupina Steady B nahrala tanečnú skladbu „Do The Fila“. Raper D.O.C. dokonca založil skupinu s názvom The Fila Fresh Crew.

Fily boli jednocho všade!

Aj na fashionweeku

Antonino Ingrasciotta a Joseph Graesel predstavili minulý rok na milánskom týždni módy svoju kolekciu SS20. Tá sa niesla v atletickom duchu a vybrali si do nej mužov a ženy. Nechýbal ani nádych mora, letnej pláže a slnečných bazénov. Vysoký obdiv zožali nepremokavé bundy či anoraky, no najväčší záujem budili doplnky ako napríklad aktovky a ľadvinky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Antonino Ingrasciotta (@antoninoingrasciotta)


A čo ty? Máš rád túto značku, alebo si verný nejakej inej? Napíš nám v komentári!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame