Špeciálny nedeľný THROWBACK: Tento track do dnešného dňa na Slovensku nemá obdoby!

Kontrafakt

Keď Kontrafakt vydal klip na "JBMNT" (Zdroj: YouTube.com/DONFANTASTICKYPESS)

#Prinášame ti takto v nedeľu podvečer špeciálny diel našej (ne)pravidelnej rubriky THROWBACK, v ktorej sa venujeme starším či mladším skladbám slovenského a českého rapového sveta, ktorým sa svojho času buď nedostalo toľko priestoru, ako by si zaslúžili, respektíve naopak, boli tak dobré, že je na mieste, aby sme o nich písali aj v roku 2024. V aktuálnej časti bude reč o tracku „JBMNT“, ktorý, keby chceme k niečomu prirovnať, nedokázali by sme to, pretože ide o tak jedinečný song, že nemá dodnes obdoby. A práve preto je na mieste, aby sme sa k nemu dnes vrátili!

Späť do časov albumu Navždy

Písal sa rok 2013, keď uzrel svetlo sveta album Navždy, ktorý pripravila skupina Kontrafakt. Dodnes, keď prebiehajú debaty rôznych rapových priaznivcov, sa práve tento album označuje za najlepší v histórii českého a slovenského rapu. Ktovie, či niekedy príde projekt, ktoré bude obsahovať toľko definičných skladieb a bude mať také čísla, ako malo práve Navždy. Rozhodne to nemožno vylúčiť, ale v tom istom čase, aj po takmer desiatich rokoch, musíme konštatovať, že Navždy je tak silný album, že si právom zaslúži prívlastok legendárny. Na tomto albume sú songy ako „Keď jazdíme my“, „O5S5“, „V mojom svete“ či „Podzemie“, všetky sú tak prepracované, že ľudia si ich, ľudovo povedané, idú dodnes, čo potvrdzujú aj stále zvyšujúce sa čísla views na platforme YouTube. A jedným z trackov, ktoré sa na ikonickom albume objavili je aj „JBMNT“. K dnešnému dňu má táto skladba na YouTube už takmer 19 miliónov views, čo je číslo, ktoré rozhodne treba brať do úvahy.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
KVÍZ Ako dobre poznáš domácu rapovú scénu? Tieto otázky ťa preveria! ČASŤ 4

Videoklip je jedinečný, uletený, šialený, zábavný a množstvo ďalších prídavných mien. Ego v drese hokejového klubu z Piešťan, chalani na čerpacej stanici, kde si robia, čo chcú, rozbíjanie auta, prepracované prechody kamery, množstvo menších dejových línií a samozrejme Rytmus, ktorý nesmie chýbať. Keby analyzujeme samotný videoklip, bolo by to poriadne na dlho. Každopádne, toto sa chalanom z Kontrafaktu podarilo parádnym spôsobom. Pripomeň si ho s nami! 

Legendárna vec z legendárneho projektu

A čo samotný song? Uff, čo vôbec dodať, „JBMNT“ má v sebe takú energiu, že keď to začne hrať na party aj po takmer dekáde, všetkých prítomných to dostane do varu. A čo je ešte cennejšie, všetci vedia text, i keď budú tvrdiť, že nie. Celkovo, album Navždy sa stal vo veľkej miere jedinečný tým, že ľudia si osvojili texty a dostali sa im pod kožu, i keď možno neboli primárnymi priaznivcami rapu alebo Kontrafaktu.

Lyricky môžeme tiež konštatovať, že „JBMNT“ je inde ako skladby obdobia rokov 2013 a 2014, a teda doby, kedy bol tento song aktuálny. Ego skúša rôzne prvky, ktoré vtedy ešte neboli zaužívané, ako napríklad kombináciu slabík, kde v jednej slohe rapuje čisto dvojslabičné slová, Rytmus zas strieda tempo a pracuje s flowom. Sú to možno naoko maličkosti, na ktoré keď sa zameráš, oceníš, čo chalani z KF v tomto prípade dokázali. A k tomu môžeme pripočítať hudbu od Maiky Beatza, ktorý, nielen v tomto prípade, jasne dokázal, že patrí vo svojom odvetví medzi jednoznačne tých najlepších.

Je na miestne napísať, že „JBMNT“ si vypočuli zrejme všetci priaznivci slovenského rapu, aj keď samozrejme, našli sa ľudia, ktorým sa tento song nepáčil. Koniec koncov, zrejme neexistuje skladba, ktorá sa páči sto percent poslucháčom. Ak áno, pokojne nám o nej daj vedieť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Štart veľkolepej kariéry? Kanyeho dcérka North po úspechu pesničky chystá album

Sleduj nás aj na Instagrame

Odporúčame