Šou, akú si ešte nevidel: Piloti si počas letu vymenia svoje lietadlá

Piloti si vymenili svoje lietadlá

Piloti si vymenili svoje lietadlá. (Zdroj: RedBull)

#Poriadna nebezpečná šou, akú si zrejme ešte nevidel. Piloti vyskočia z padajúcich lietadiel a počas ich pádu si vymenia svoje miesta. Tesne pred úplným zrútení lietadiel ich však dostanú pod kontrolu. A to všetko za menej ako 1 minútu.

Tento víkend v nedeľu 24. apríla (25. apríla 1:00 nášho času) sa uskutoční skutočne unikátna šou. Členovia Red Bull Air Force, Luke Aikins a Andy Farrington, vzlietnu so svojimi dvomi lietadlami Cessna 182 z letiska v Arizone. Piloti dostanú lietadlá do synchronizovaného letu vo výške až 4 000m. Tam zastavia svoje motory a otočia lietadlá smerom dolu. Potom nastanú skutočne napínavé momenty. Počas ich pádu v jeden moment pilotili vyskočia a znova naskočia do druhého lietadla, kde nad ním tesne pred pristátím získajú kontrolu. To všetko sa pritom odohrá len za 1 minútu.

Lietadlá na túto akciu Plane Swap sú vyrobené na mieru. Obsahujú vzdušnú brzdu, vďaka ktorej môžu kontrolovane klesať rýchlosťou 225 km/h. Celý tento koncept historickej šou vymyslel Luke Aikins.

„Aikins sa vďaka svojej kariére stal uznávaným parašutistom (podnikol už viac ako 21 000 zoskokov), je pilotom komerčných lietadiel/vrtuľníkov a nespochybniteľne je vo svete letectva veľkým inovátorom. Mimo iného bol Aikins navyše konzultantom na legendárnej misii Red Bull Stratos v roku 2012.“ poznamenala spoločnosť Red Bull.

Piloti si vymenili svoje lietadlá
Piloti si vymenili svoje lietadlá. (Zdroj: RedBull)

Tento parašutista hľadá vždy nové spôsoby ako obzvláštniť šport a tým posúva aj jeho hranicu. Ako potvrdila spoločnosť Red Bull, „v roku 2016 vytvoril nový svetový rekord voľným pádom zo strednej troposférickej výšky 25 000 stôp bez padáka, pričom pristál v starostlivo vybudovanej sieti s rozmermi 30 x 30 m. Je to len jeden z troch svetových rekordov, ktoré drží.“

Druhý pilot, ktorý sa tejto šialenej šou zúčastní je Andy Farrington, ktorý má taktiež na svojom konte množstvo úspechov. „So začiatkom svojej kariéry dlho neotáľal, a už ako 12 ročný zažil svoj prvý tandemový zoskok. Sólo išiel v 16 rokoch a odvtedy už nazbieral viac ako 27 000 zoskokov, 1 000 BASE zoskokov a 6 000 hodín ako pilot. Je to skutočný nekorunovaný kráľ oblohy,“ dodala spoločnosť Red Bull.

Piloti si vymenili svoje lietadlá
Piloti si vymenili svoje lietadlá. (Zdroj: RedBull)

Jeden z piloztov a autor celého projektu Aikins prezradil, že „Plane Swap je vrcholom mojej kariéry. Mojím cieľom je inšpirovať svet a ukázať, že všetko je možné. Aj keď sa váš cieľ niekedy zdá byť príliš divoký, bláznivý a nedosiahnuteľný, tak prostredníctvom ambícií a kreativity, ho dokážete pretaviť do reality.“

Čo si o tejto šialenej šou myslíš ty?

Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, RedBull
Odporúčame