NÁZOR Rok od vydania PlayStation 5: Oplatí sa stále objednať a čakať na hernú konzolu novej generácie?

Playstation 5

Nový headset je zladený s konzolou (Zdroj: Unsplash.com/Hello I'm Nik)

#Už je to rok, odkedy prišli do predaja herné next-gen konzoly PlayStation 5 a Xbox Series X. Aj keď sa mne osobne nepodarilo získať konzolu v deň vydania, dostal som ju o niečo neskôr. Odvtedy som na nej odohral desiatky hier a zaobstaral si aj členstvo PlayStation Plus. V tomto článku sa ti vynasnažím zhrnúť hlavné plusy a mínusy tejto konzoly a odpoviem ti aj na otázku z titulku.


Plánuješ aj ty kúpu PlayStation 5? Ak chceš hranie posunúť na nový level, toto príslušenstvo jednoducho musíš mať!


Prvé dojmy

O technických parametroch budem hovoriť len minimálne. Nájdeš ich na každej stránke, kde si môžeš konzolu objednať a ponúka ti ich aj oficiálna stránka PlayStation. Konzola už po otvorení balenia pôsobí naozaj prémiovo. Je niekoľkonásobne väčšia ako PS4 Slim a aj výrazne ťažšia. Sony zatiaľ dodáva len čierno-bielu verziu. Aj keď sa mi dizajn spočiatku nepozdával, po otvorení balenia ostaneš aj ty milo prekvapený a akonáhle položíš PlayStation 5 vedľa televízie, ihneď vynikne.

Skvelo pôsobí aj samotné rozhranie, ktoré ťa privíta po zapojení a zapnutí konzoly. Jeho prehľadný a moderný dizajn má aj okamžitú odozvu. Do PS Store, ponuky PS Plus či k vytvoreniu party sa dostaneš ihneď po kliknutí, žiadny loading bar ťa nečaká. Rozhranie môže vďačiť SSD disku, ktorý všetky tieto úkony značne zrýchli. Skutočný next-gen však pocítiš najmä v okamihu, keď sa ti dostane do rúk controller DualSense. Oproti DualShocku 4 je väčší a ťažší (presne ako konzola) a s kompatibilnými PS5 hrami ti doručí haptickú odozvu a adaptívne spúšte.

Čo sa zmenilo oproti PS4

Práve DualSense je to, čo herný zážitok odlišuje najviac od predchádzajúcej generácie. Haptická odozva verne kopíruje dianie v hre samotnými vibráciami. Priznám sa však, že nedokážem hrať na DualSense viac ako niekoľko hodín, pretože vibrácie časom znecitlivejú moje malíčky. Ovládač je však na moje ruky stále malý, preto môže ísť len pre nepatrný subjektívny nedostatok. No a čo k adaptívnym spúšťam? Treba si ich vyskúšať. Na DualSense milujem práve strieľačky s touto technológiou, pretože ťa vtiahnu do akcie ako nič, čo dosiaľ Sony vymyslelo.

Nebol by to next-gen, ak by sme nedostali aj vylepšenia v grafike. Natívne 4K vyzerá na podporovanej telke krásne. PS5 oproti PS4 disponuje hrami, v ktorých sa všetko pohybuje a snímková frekvencia 60fps dodáva každej hre nový zážitok. Sem-tam však nájdem nejaký PS4 titul (napríklad Assassin’s Creed Origins), ktorý má túto frekvenciu stále uzamknutú na 30fps. Chyba je však na strane štúdia, konkrétne v tomto prípade Ubisoftu.

Čo sa teda skutočne zmenilo oproti konzole minulej generácie? Dostali sme aktuálne najlepší controller na trhu s vlastnosťami, ktoré konkurencia neponúka. Grafika a celkový zážitok z hrania je naozaj lepší. Dôležité je ešte pripomenúť, že PlayStation 5 podporuje aj raytracing. Ten však podporujú len nové alebo upgradnuté hry a v plnej miere si ho vychutnáš len na 30fps. Na druhej strane mód podporujúci snímkovanie ponúka až 120fps (na podporovanom televízore). Aktuálne ho nájdeš len vo vybraných hrách, napríklad Dirt 5.

Najlepšie hry a PS5 upgrade

Dostávame sa k samotným hrám. PlayStation 5 si kupujeme práve kvôli PS5 exkluzivitám, ktoré si na inom zariadení nezahráš. PC gameri budú určite namietať, že exkluzivity ako Horizon, Uncharted či God of War predsa už mieria na počítač. Áno, ale štyri roky od vydania. Pri kúpe konzoly PlayStation 5 a aktivovaní PS Plus (cca. 50 eur na rok) dostaneš knižnicu 20 hier zadarmo s titulmi ako God of War, The Last of Us, Bloodborne, Until Dawn, posledný Batman a ďalšími, ktoré definovali štvrtú generáciu konzol. Ak už teda nemáš peniaze nazvyš alebo si jednoducho nechceš kupovať nové hry, z tohto zoznamu si určite vyberieš.

Čo si budeme klamať, ponuka PS5 titulov je stále slabá. Od vydania sme dostali Milesa Moralesa, Demon’s Souls, Returnal, Ratcher & Clank: Rift Apart a pár ďalších. Hrať ich na PlayStation 5 je skutočne zážitok, ktorý ti konzola PS4 neponúkne. Tieto hry zoženieš od 50 eur, čo je síce dosť, ale Sony jednoducho volí stratégiu kúp alebo nehraj. Graficky sa mi zatiaľ naviac páčili práve hry ako Milesa Morales či nový Ratcher & Clank, po obsahovej zasa Returnal a upgrade verzia Control.

Napriek slabšej ponuke priamo pre PS5 ti však Sony ponúka staršie hry s upgradeom. Dostaneš obsahovo rovnakú hru, ale v lepšom grafickom spracovaní a odomknutom snímkovaní. Vypichnem z nich tituly Death Stranding, Ghost of Thushima, štvrtého Crasha či spomenutý Control. Okrem grafiky si polepšili aj o haptickú odozvu a adaptívne spúšte. Skutočné Vianoce nás čakajú až budúci rok, na ktorý Sony ohlásilo druhý Horizon, God of War: Ragnarok, Grand Turismo 7, GhostWire: Toyko, Pragmata, nový Plague Tale a mnoho ďalších.

Problém s dostupnosťou

Jediným nedostatkom nového plejka je len jeho dostupnosť. Sony distribuovalo už viac ako 10 miliónov kusov, čo je však v svetovej mierke stále málo. Preto ak máš PS5 objednané, nebombarduj predajcu ohľadom dostupnosti. Oni sami nevedia, kedy dostanú ďalšie kusy, ktoré rozošlú ľudom podľa (pevne dúfam) dátumu objednávky. Otázka pre tých, ktorý PS5 ešte nemajú objednané je teda jasná – oplatí sa aj dnes objednať a čakať?

Moja odpoveď: určite áno. Čím neskôr konzolu objednáš, tým neskôr ju aj dostaneš. Ak sa teraz poponáhľaš a zarezervuješ si svoj kus dnes, dostaneš ho zrejme až budúci rok. Problém s dostupnosťou zaskočilo aj samotné Sony a ver, že keby mohli lusknutím prsta vyrobiť milióny konzol, aby nasýtili trh, urobia to. Aj napriek pád drobným nedostatkom, ktoré si na novej konzole každý nájde, je PlayStation 5 ten správny posun vpred.

Zdroj: hashtag.sk, Sony
Odporúčame