RECENZIA Tvorcovia Ricka a Mortyho prichádzajú s ďalším animovaným seriálom: Stojí Solar Opposites naozaj za tvoj čas?

Záber zo seriálu Solar Opposites

Solar Opposites. Zdroj: Hulu

#Animovaný seriál Rick a Morty sa pomaly stal už klasikou, ktorú si obľúbili diváci po celom svete. Nekompromisný humor a tona neopozeraných nápadov vytvorili drsný a originálny animovaný seriál, ktorému rozhodne musíš dať šancu, pokiaľ si ho ešte nevidel.

Nebudeme si ale klamať, posledná séria išla kvalitou rapídne dole a ani jej aktuálne premiérujúca druhá polovica zatiaľ nedosahuje úroveň prvých častí. Uprostred toho všetkého sa na Hulu objavil nový seriál od rovnakých tvorcov. Podarilo sa partii okolo Justina Roilanda vytvoriť ďalší animovaný skvost?

Nový domov na preľudnenej planéte

Seriál Solar Opposites sleduje príbeh jeden dysfunkčnej rodiny mimozemšťanov, ktorých rodná planéta explodovala po náraze asteroidu. Hlavní hrdinovia, Terry, Korvo, Jesse a Yumyulack, stihli pred jej zánikom ešte zobrať na palubu svojej lode Pupu – tvora, ktorý obsahuje všetky informácie a históriu ich domovskej planéty.

VIDEO Rick a Morty sa vracajú: Pozri si nahláškovaný trailer pre nových päť častí, ktoré dorazia už začiatkom mája

Táto nezvyčajná zmes osobností a charakterov havarovala so svojou loďou na Zemi, a tak im nezostáva nič iné, než sa prispôsobiť životu vo svojom prechodnom domove niekde uprostred Spojených štátov. Samozrejme, spôsobom im vlastným.

Záber zo seriálu Solar Opposites
Solar Opposites. Zdroj: Hulu

Nenaplnené očakávania

Musím povedať, že na Solar Opposites som sa naozaj tešil. BoJack Horseman je už minulosťou, nové epizódy Ricka a Mortyho nie sú tým, čím bývali a kvalita nových častí Simpsonovcov kolíše ako loď počas tej najhoršej búrky uprostred oceánu. Solar Opposites tak vyzeral byť novým ostrovom uprostred mora priemernej tvorby.

Tvorcovia Mike McMahan a Justin Roiland ma však nepotešili tak, ako som čakal. Všetky postavy majú špecifické charaktery, ktoré príbeh rozvíja, no mám pocit, že scenáristicky príbeh zaostáva. Roilandovi akoby chýbal Dan Harmon (spolutvorca Ricka a Mortyho), čoho výsledkom sú síce zaujímavé príbehy, no chýbajú trefné hlášky a prepracovaný dej.

Záber zo seriálu Solar Opposites
Solar Opposites. Zdroj: Hulu

Solídny „mikropríbeh“

Osobne ma viac ako samotný príbeh hlavných postáv zaujal ten vedľajší, ktorý sa odohráva v Yumyulackovej a Jessenej izbe. Emócie, originalita a množstvo skvelých zvratov spôsobili, že som sa oveľa viac sústredil práve na onen mikrosvet. Príjemne prekvapila aj Pupa, ktorá má, narozdiel od iných „sidekickov“, svoju vlastnú dejovú linku a dá sa očakávať, že v budúcnosti bude mimoriadne dôležitá.

Animácia je takmer totožná s tou, ktorú môžeme vidieť v Rickovi a Mortym, no je vidieť, že doba mierne pokročila a animátori si dali omnoho viac záležať na detailoch. Osem epizód odsýpa nenútene a rýchlo, no stále mi na konci chýbali odpovede na základné otázky. Vyhnem sa spoilerom a nebudem ich menovať, prídeš na ne pri sledovaní aj sám.

Záber zo seriálu Solar Opposites
Solar Opposites. Zdroj: Hulu

Beat, ktorý si už niekde počul

V konečnom dôsledku môžeme ale Solar Opposites prirovnať k prevzatému beatu či riffu. Rovnako totiž ako tie, aj tento seriál čelí problému, že sa až príliš podobá na iný. Nechápte ma zle, nečakal som, že nový seriál od tvorcov Ricka a Mortyho bude diametrálne odlišný. No množstvo motívov, zvratov a konaní postáv sme už jednoducho videli.

Nebyť vedľajšieho príbehu so zmenšenými ľuďmi, určite by som mal zo seriálu horšie pocity, ako mám. Keď sa na to ale pozrieme z druhej strany, ak sa má tento projekt na nejaký podobať, tak nech je to práve ten najlepší, ktorý môžeme posledné roky sledovať. Nezostáva mi preto iné, ako dať hodnotenie vo forme slabých štyroch „hashtagov“.

Hodnotenie: #####

PS: Veľmi chcem veriť tomu, že práve Solar Opposites nie sú dôvodom na naťahovanie tvorby Ricka a Mortyho.

PS2: Stále sa neviem zbaviť pocitu, že za zničením planéty je práve vyššie spomínaná dvojica. Je to len môj dohad, no bol by to zaujímavý crossover, čo povieš? 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame