Ondrej z Košíc je autorom vtipného komiksu, ktorý ovládol internet: Kreslím ako dieťa, ale už som sa s tým zmieril

Ondrej z Košíc

Ondrej je autor komixu Dve bodky (Foto: Facebook Ondrej z Košíc)

#Ondrej Pastirik je umelec pochádzajúci z nášho druhého najväčšieho mesta, priamo z Košíc. Možno si ho pamätáš ešte z čias, kedy nahrával na YouTube vtipné videá. Dnes tvorí trefné komiksy a ilustrácie, no rád kreslí aj portréty. Medzi jeho najznámejšie diela patria hlavne Dve bodky.

Kreslí ako dieťa a je s tým v pohode

Ku kresleniu sa dostal už pred šiestimi rokmi na služobnej ceste v Buenos Aires. „Inšpirovala ma jedna módna návrhárka, ktorá tvrdila, že každý vie kresliť. Keď teda každý, tak asi aj ja,“ uvažuje Košičan. Ako sa teda za ten čas zmenil jeho štýl? „Dramaticky,“ odpovedá s úsmevom, „Momentálne kreslím ako päťročné decko.“

Práve toto obdobie označuje ako začiatok obmedzovania prirodzenej detskej kreativity. „Možno sa k tomu potrebuje človek vrátiť a prežiť si to, aby sa mohol vyvíjať ďalej. Alebo proste vždy budem kresliť ako päťročné decko, už som sa s tým zmieril,“ dodáva úsmevne.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dve Bodky (@dve_bodky),

Trefný obrázok povie viac ako video

Ondrej je „otcom“ komiksu Dve bodky, ktorý zažíva úspech najmä posledné obdobie. Ten sa aktuálne zaoberá aj problematikou koronavírusu. Dve bodky prežívajú podobné problémy ako ľudia, vďaka čomu si získali veľkú popularitu.

„Predtým som robil videá na YouTube, avšak vo forme komiksu dokážem vyjadriť niečo, čo by na kameru vyznelo zvláštne. Je to veľmi univerzálny nástroj na vyjadrenie akejkoľvek myšlienky, hoci je vedecko-fantastická, politicky-kritická, alebo rovno absurdná,“ vysvetľuje.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dve Bodky (@dve_bodky),

Ako vznikol úspešný projekt, ktorý baví už niekoľko tisíc ľudí? Bodky boli pôvodne komunikačným nástrojom na komiksovom krúžku. „Niektorí sa ostýchali, že nevedia kresliť, ale dve bodky predsa dokáže nakresliť každý. V aktuálnej edícii je inšpiráciou život sám a každodennosť vzťahu.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dve Bodky (@dve_bodky),

Čo raz nakreslí, to už negumuje

Najdôležitejšia by pri tvorbe mala byť originálna idea. Ak nájdeme v kresbe hlbší zmysel, tak sa s ňou ľahšie stotožníme. „Či už je to myšlienka zachytená v jednom obrázku alebo v sérii na niekoľko strán, myšlienka je hlavná, prevedenie je druhoradé,“ dodáva Ondrej.

Vznik komiksu opisuje ako pingpong – nakreslíte jednu postavičku, napríklad bodku, ďalej vytvoríte situáciu a niekto na to reaguje, napríklad druhá bodka. Potom jej to tá prvá vráti a tak vznikne komiks. „Najlepšie je všetko robiť naostro, negumovať, a ustáliť si príbeh aj s prípadnými nedokonalosťami. To je štýl tvorby, ktorý propagujem.“ 

Jedno okienko kreslí asi minútu, no proces môže byť aj zložitejší. „Od ucelenej myšlienky s kresbou, digitalizáciou a publikovaním je to možno desať minút na obrázok. Keď kreslím vodovými farbami, tak to trvá asi hodinu. A keď je to také premakané digitálne, niekedy kreslím aj celý deň a celú noc,“ vysvetľuje.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dve Bodky (@dve_bodky),

Originál je len jeden

Umenie mnohých ľudí spája, vie však aj poriadne rozdeliť. Napríklad pri názore na digitálnu tvorbu. Čo na to Ondrej? „Digitálne umenie je super, lenže má svoj špecifický trh. Zberatelia stále uprednostňujú klasické materiály. Originál je len jeden a konzervatívnejší ľudia chcú mať doma práve ten,“ delí sa s nami o svoj názor. Ten má aj na neprajníkov, ktorí tvrdia, že umením sa človek neuživí. „Hovorí sa aj, že remeslo má zlaté dno,“ odkazuje Košičan.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ondrej z Košíc (@ondrejzkosic),

Na umelecké školy má svojský názor

Mladí umelci by sa podľa neho nemali báť ísť s kožou na trh a ukázať svoje diela, kresbičky alebo skice. „Nikto nemá právo posudzovať sebavyjadrenia a určite si každý štýl nájde svojich fanúšikov. No a najzaujímavejšie je aj tak sledovať vývoj umelca a osobný životný príbeh zachytený v tvorbe,“ hovorí.

Umeleckú školu vyštudovanú nemá a ich prostredie vníma ako uniformujúce. „Ľudia sú na nich vystavovaní etablovaným kritériám. Študenti musia byť veľmi silné osobnosti, aby si akú-takú originalitu umeleckého prejavu dokázali obhájiť.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dve Bodky (@dve_bodky),

Človek nemusí byť umelec, aby tvoril

Okrem komiksu však môžeme Ondrejovu formu vidieť aj vo forme portrétov, ktoré vystihujú charakter človeka. Tvorí atramentové skice či digitalizované profilovky na sociálne siete, ale maľuje aj na klasické plátno. „Umenie pre mňa znamená majstrovstvo v remesle. Popularita a komerčný úspech idú častokrát ruka v ruke. Človek však nemusí byť umelec na to, aby sa kreatívne realizoval v tom, čo ho baví,“ odpovedá Ondrej Pastirik. „Mojimi vzormi sú všetci autori, ktorí už vydali nejakú knihu,“ dodáva na záver a my veríme, že o jeho skvelých ilustráciách budeme ešte neraz počuť.


V čase, keď médiá zasiahla kríza, chceme v Hashtagu naďalej prinášať zaujímavé články, videá a podcasty. Podpor našich autorov a náš magazín na Patreone. Každé euro sa počíta!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame