Toto sú mená a tváre slovenských hercov, ktorí prepožičali svoj hlas Avengerom: Niektorí zvládli aj viac postáv!

Kto daboval slovenských Avengers?

Kto daboval slovenskú verziu Avengers? Zdroj: YouTube.com/ShortClips

#Filmy o Avengeroch patria medzi najzárobkovejšie v histórii a určite ti neuniklo, že fantastický Endgame v čase vydania dokonca atakoval prvenstvo Avatara. Počet Avengerov od roku 2012 narastal a užiť sme si mohli aj niekoľko sólo filmov, ktoré nám lepšie predstavili jednotlivých ochrancov planéty.

Séria týchto filmov si získala celosvetovú popularitu a preložené boli do niekoľkých jazykov. Slovenskú verziu Avengerov dabovalo niekoľko našich známych hercov, ktorých by si mal poznať. Komu teda patria dabované hlasy? Poďme sa na to spolu pozrieť.

Iron Man

Robert Downey Jr. je ako Iron Man úplne ikonický. Mnohí tvrdia, že sám herec sa niekedy na verejnosti správa ako Iron Man. V slovenskom znení sme ako Iron Mana počuli hneď dvoch hercov. Ak si sledoval filmy Iron Man, Iron Man 2 či Spider Manov (Návrat domov a Ďaleko od domova) na TV Markíza, počul si hlas Dana Dangla. Všetky časti Avengerov, film Captain America: Občianska vojna a tiež všetky tri samostatné filmy o Iron Manovi na TV JOJ však daboval Peter Kočiš.

Daniel Dangl, Robert Downey Jr. a Peter Kočiš. (Zdroj: Zoznam – Ján Zemiar/ Wikimedia Commons/Gage Skidmore)

Thor

Nejedna žena si určite pozrela filmy o Thorovi či samotné Avengers filmy kvôli fešákovi Chrisovi Hemsworthovi. Ten v Marveli na rozdiel od Downeyho Jr. zatiaľ nekončí a naplánovaný je aj ďalší samostatný film o Thorovi. V slovenskej verzii si vo všetkých Marvel filmoch počul hlas Tomáša Maštalíra.

Tomáš Maštalír a Chris Hemsworth. (Zdroj: Zoznam – Ján Zemiar a Wikimedia Commons/Gage Skidmore)

Captain America

Ďalší fešák, ktorý dostal v Marveli sólo filmy a bol aj jednou z vedúcich postáv v Avengeroch. Chris Evans stvárnil Kapitána dokonale, no podobne ako v prípade Roberta Downeyho Jr., sa aktuálne vedú diskusie o tom, či ho ešte niekedy v tejto úlohe uvidíme. Slovenským hlasom za touto postavou je Ivan Šándor, ktorého mnohí poznajú vďaka ikonickému dabingu Priateľov. V prípade filmu Captain America: Prvý Avenger na TV Markíza ho však daboval Michal Hallon.

Ivan Šándor a Chris Evans. (Zdroj: TV Joj/ Wikimedia Commons/Elen Nivrae)

Hulk

Túto postavu v sérii o superhrdinoch stvárnil Mark Ruffalo. A vo všetkých filmoch ho úplne dokonale nadaboval slovenský herec Martin Hronský. Jeho hlas môžeš poznať už vďaka obrovskému množstvu filmov vrátane Bad Boys, kde daboval Willa Smitha.

Martin Hronský a Mark Ruffalo. (Zdroj: TV Markíza a Flickr.com/Gage Skidmore)

Black Widow

Krásna Scarlett Johansson hrala vo filmoch Black Widow. Počas uplynulého roka sa dočkala aj samostatného filmu, ktorý však zatiaľ do slovenčiny predabovaný nebol. Vo všetkých Avengeroch a ostatných filmoch od Marvelu ju však dabuje Andrea Somorovská, ktorá dala slovenský hlas veľkému množstvu hollywoodskych hviezd vrátane Reese Witherspoon či Megan Fox. Výnimkou je jedine Iron Man 2 na TV Markíza, kde Scarlett Johansson dabovala Barbara Kelíšková.

Andrea Somorovská a Scarlett Johansson. (Zdroj: Instagram.com/kiralovasomorovska a Wikimedia Commons/Gage Skidmore)

Dr. Strange

V prípade Benedicta Cumberbatcha, ktorý stvárnil mága Dr. Stephena Strangea – ten by mal hrať v nasledujúcom vývoji Marvel univerza kľúčovú úlohu – si slovenské hlasy rozdelili dvaja dabéri. Hlas Reného Jankoviča sme mohli počuť v Avengers: Endgame, v sólo filme s názvom Doktor Strange a v snímke Thor: Ragnarok. Avšak vo filmoch Avengers: Nekonečná vojna a Spider-Man: Bez domova to bol Marek Majeský.

René Jankovič, Benedict Cumberbatch a Marek Majeský. (Zdroj: Instagram.com/jankovicrene, Flickr.com/Gage Skidmore, Zoznam – Ján Zemiar)

Spider-Man

Po dlhých roztržkách o tom, či Spider-Man patrí Sony alebo Marvelu, sa v poslednom filme, ktorý v decembri dorazil do kín, stretli všetci jeho protagonisti. Nech už si fanúšikom ktoréhokoľvek z nich, Tom Holland je Avenger. No aj v jeho prípade sme počuli viacero dabérov. Vo filmoch Avengers: Endgame, Nekonečnej vojne a tiež v Captain America: Občianska vojna mal hlas slovenského herca a speváka Dáriusa Kočiho, ktorý má s dabingom množstvo skúseností. Vo filmoch Spider-Man: Bez domova a Ďaleko od domova išlo o Dávida Hartla. Vo filme Spider-Man: Návrat domov sme zasa počuli komika a herca Lukáša Frlajsa.

Dárius Koči, Tom Holland, Dávid Hartl a Lukáš Frlajs. (Zdroj: Zoznam – Ján Zemiar, Wikimedia Commons/Gage Skidmore)

Vision

Paul Bettany ako syntetizoid Vision pomáhal Avengerom od filmu Vek Ultrona. Vo všetkých filmoch ho pritom daboval dobre známy slovenský herec a operný spevák Filip Tůma.

Filip Tůma a Paul Bettany. (Zdroj: Zoznam – Ján Zemiar, Flickr.com/Gage Skidmore)

Wanda Maximoff

Aj spriaznená duša vyššie spomínaného Visiona má len jedinú dabérku. Vo všetkých štyroch filmoch ju dabovala slovenská herečka Zuzana Porubjaková, ktorej hlas si možno spájaš aj s Čcho Čchangovou z Harryho Pottera.

Zuzana Porubjaková a Elizabeh Olsen. (Zdroj: Zoznam – Ján Zemiar, Wikimedia Commons/Gage Skidmore)

Hawkeye

Jeremy Renner sa len pred niekoľkými týždňami dočkal samostatného seriálu, kde stvárnil Hawkeyea. Ten síce zatiaľ nadabovaný nie je, no keďže Hawkeye bol súčasťou zoskupenia Avengers už od prvého filmu, odvtedy ho dabovali už dvaja slovenskí herci. Práve v prvej zo série filmov to bol Ján Koleník. Neskôr Jeremyho Rennera daboval oceňovaný Marek Majeský, ktorého sme už spomínali. Hlas prepožičal v neskorších filmoch aj Dr. Strangeovi.

Ján Koleník, Jeremy Renner a Marek Majeský. (Zdroj: Zoznam – Ján Zemiar, Wikimedia Commons/Gage Skidmore)

Star Lord

Aj s filmovým Star Lordom, ktorého hrá Chris Pratt, je spätý len jeden slovenský hlas – fantastický dabingový herec Michal Hallon. Na Markíze daboval v jednom filme Kapitána Ameriku. Okrem toho, že požičal hlas Fredovi a Georgovi Weasleyovým v Harrym Potterovi, bol aj hlasom Froda v Pánovi Prsteňov. Na Hashtagu sme s týmto výnimočným dabérom pred časom spravili aj rozhovor.

Loki

Tom Hiddleston hrajúci Lokiho patril medzi záporákov od samého začiatku. Objavil sa vo filmoch o Thorovi aj v Avengeroch. V slovenskej verzii ho s výnimkou jedného prípadu daboval komik a herec Juraj Kemka, ktorý má na konte mimoriadne dlhý zoznam dabingových rol a okrem iného požičal svoj hlas aj hereckým legendám, akými sú Matt Damon, Ben Stiller, Martin Freeman či Owen Wilson.

Juraj Kemka a Tom Hiddleston. (Zdroj: Instagram.com/juraj.kemka, Flickr.com/Gage Skidmore)

Thanos

Práve Thanos, ktorého stvárnil Josh Brolin, vo filmoch zapríčinil vymazanie polovice vesmíru, keď zozbieral všetky kamene nekonečna. V Avengers: Nekonečná vojna aj v Endgame daboval Thanosa slovenský dabingový velikán Dušan Szabó. Nie nadarmo je prezývaný dabingovým kráľom – na konte má obrovské množstvo postáv, pričom prepožičal hlas napríklad Alecovi Baldwinovi, Liamovi Neesonovi, Antoniovi Banderasovi či Patrickovi Swayzemu. Pamätať si ho môžeš aj ako Gilderoya Lockharta z Harryho Pottera.

Dušan Szabó a Josh Brolin. (Zdroj: YouTube.com/TV Markíza, Flickr.com/Gage Skidmore)

Black Panther

Dnes už zosnulý Chadwick Boseman zohral vo filmovej sérii o Avengeroch nemalú úlohu a na obzore je ďalší film z prostredia Black Panthera. V slovenskom znení sme ako Black Panthera vždy počuli Matúša Krátkeho.

Chadwick Boseman. (Flickr.com/Gage Skidmore)

Prekvapili ťa niektorí dabéri? Daj nám vedieť v komentároch!

Zdroj: hashtag.sk, dabingforum.sk
Odporúčame