Lukáš zostal uväznený na výletnej lodi: Domov sa tak skoro vrátiť nechcem, Slováci by ma neprijali

Lukáš Miček, Hobbiton

Hobbiton (Foto: Archív Lukáš Miček)

#Vďaka svojej práci navštívil Hobbiton na Novom Zélande, jedno z najväčších akvárií sveta v Japonsku či Čínsky múr. Slovák Lukáš Miček zostal počas pandémie uväznený na výletnej lodi, kde pracuje už skoro rok. V rozhovore nám povedal o tom, aká je práca barmana na lodi, aj prečo sa v čase pandémie rozhodol neísť domov.

Život mu zmenila reklama

„Počas vianočných sviatkov som pozeral videá na YouTube. Pred jedným z nich išla klasická otravná reklama, ktorú každý z nás po 5 sekundách preskočí. Slečna v nej rozprávala o práci na výletných lodiach, a tak si v momente získala moju pozornosť. Znelo to až neuveriteľne, že človek môže pracovať a zároveň spoznávať svet,“ začína svoje rozprávanie Lukáš, ktorý na lodi pracuje už skoro rok.

„Našiel som si viac informácií o tejto práci a následne som sa rozhodol poslať životopis jednej agentúre z Česka. Vôbec som neočakával, že mi príde odpoveď, no opak bol pravdou.“ Po úspešných pohovoroch, skúškach z cudzích jazykov a teoretickej skúške z miešania nápojov začal 23-ročný Slovák žiť svoj sen.

Pomohol mu kolektív

„Veci sa začali komplikovať ešte predtým, ako som sa na samotnú loď dostal. Najprv mi posunuli let o niekoľko dní dopredu, a neskôr mi zmenili aj miesto nalodenia. V priebehu pár hodín som sa tak musel pobaliť a ešte si aj vybaviť víza do Kanady, kde som sa nakoniec aj nalodil,“ spomína na stresujúcu situáciu pred odchodom, kedy už ani neveril, že sa na loď vôbec dostane.

Prvé dni v novej práci bývajú pre každého človeka neľahkou skúškou, čo sa potvrdilo aj u Lukáša, ktorý bol ešte k tomu od domova vzdialený tisíce kilometrov. „Prvé dni boli hrozné. Veľakrát som sa na to chcel vykašľať a odísť, v tých chvíľach ma ale podržal kolektív. Kolegovia boli pri mojich začiatkoch naozaj trpezliví, so všetkým mi pomáhali, a to je možno aj jeden z dôvodov, prečo som si túto prácu obľúbil,“ dodáva.

Za rok si splnil sen

„Práca ma naozaj veľmi baví a som spokojný, že som tam, kde som. Napriek tomu, že je to veľká drina, každý deň si plním svoje sny. Cez voľné dni, kedy kotvíme v prístave, máme čas na to, aby sme spoznávali mesto, kultúru a pamiatky. Je to naozaj úžasne, že moja práca je takto prepojená s cestovaním, ktoré milujem,“ s nadšením dodáva mladý barman, ktorý je jediným Slovákom na palube.

Za menej než rok navštívil Čínsky múr, filmové mestečko Hobbiton na Novom Zélande či jedno z najväčších akvárií sveta, Osaka Aquarium Kaiyukan v Japonsku.

Lukáš Miček, Sydney
Sydney (Foto: Archív Lukáš Miček)

V Kanade ho skoro zatkli

Počas práce na lodi zažil nejeden úsmevný moment, no boli aj také, kedy Lukášovi do smiechu veľmi nebolo. „Asi najpamätnejší moment bol, keď ma v kanadskom prístave zobrali na policajnú stanicu pre podozrenie z pašovania drog. Pri vystupovaní z lode musíme prejsť kontrolou, podobne ako na letisku. Mne bohužiaľ zapípali okuliare, na ktorých bola zistená prítomnosť opiátov. Policajt ma teda následne zobral do budovy, kde riešili takého prípady. Celého ma prehľadali, položili mi desiatky otázok, no ani to nestačilo,“ popisuje nemilú situáciu Lukáš, ktorý už v tom čase myslel na najhoršie.

„Myslel som, že prídem o prácu a deportujú ma. Keďže som bol v tejto situácii nevinne, policajtom som vysvetlil, že pracujem v bare a stopy opiátov sa na moje okuliare mohli dostať po tom, ako som chytil bankovku od zákazníka alebo niečo podobné. To, našťastie, zabralo a pustili ma. Bol som ale poriadne vystrašený,“ dodáva. Na celú situácia ale v súčasnosti spomína s úsmevom.

Rúška sú povinné aj na lodi

V aktuálnej situácii je nosenie rúšok povinnosťou nielen v niektorých krajinách sveta, ale aj na lodi uprostred oceánu. „Po tom, ako z lode odišli poslední hostia, čo bolo koncom marca, bola celá loď vydezinfikovaná. Preventívne sme zostali aj 2 týždne v karanténe, no u nikoho sa nákaza nepotvrdila. V súčasnosti nám merajú dvakrát denne teplotu a kontrolujú symptómy. Taktiež nosíme rúška a musíme dodržiavať od seba odstupy,“ hovorí o opatreniach.

Vrátiť sa nechce

Napriek tomu, že Slovensko stále prijíma repatriantov zo zahraničia, mladý barman na návrat už veľa možností nemá. „Na začiatku som mal možnosť vrátiť sa späť na Slovensko, no neplánoval som ju využiť. Komentáre niektorých ľudí na sociálnych sieťach ma v tom utvrdili,“ objasňuje dôvody Lukáš.

V momentálnej situácií ich loď nemôže zakotviť v akomkoľvek prístave, preto je jeho návrat na Slovensko nejasný. Nepopiera však, že v budúcnosti možno bude nútený spoločne s inými zamestnancami odísť domov. „Je možné, že budeme musieť loď opustiť, ale uvidíme, aké pokyny dostaneme od vedenia,“ dodáva.

Lukáš Miček, Aljaška
Aljaška (Foto: Archív Lukáš Miček)

V závere rozhovoru nám Lukáš vysvetľuje, že jeho práca je často behom na dlhú trať, a práve vytrvalosť je rozhodujúcim faktorom. Podľa jeho slov sa ti ale maximálne rozšíria obzory. Okrem toho, že budeš mať kamarátov z rôznych krajín sveta a zlepšíš sa v cudzích jazykoch, ťa práca donúti byť hlavne zodpovednejším a disciplinovanejším človekom.


Hashtag ti chce aj naďalej prinášať zaujímavé rozhovory, články, videá a podcasty. Podpor našich autorov na Patreone a získaj hneď niekoľko výhod!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame