#Vaping sa v posledných rokoch teší veľkej obľube. Nenápadný ochutený dym, často bez pridaného nikotínu, ochutnajú čoraz mladší užívatelia v domnienke, že im vlastne neškodí. Ako každý typ cigarety, aj elektronické vaporizéry dokážu priniesť užívateľovi rad zdravotných rizík, s ktorými možno ani nepočítaš.
Týka sa to každého
Problém s vapingom sa rieši nielen v hádkach s teenagermi, ale napríklad aj na školách. Fajčenie elektronickej cigarety nie je cool a už vôbec nie zdravé. Ak sa ti zdá, že ide o „šetrnejšiu“ verziu oproti klasickým cigaretám, sklameme ťa. Portál CNN informoval, že súhrn výskumov dokázal škodlivosť e-cigariet – a to dokonca aj vo verzii bez nikotínu.
Látky z nich totiž ohrozujú tvoje zdravie – znižujú funkciu ciev, čo môže viesť k horšiemu fungovaniu tvojich pľúc a k zvýšeniu rizika srdcových a cievnych problémov. Užívateľom by sa tak mohlo stať, že ich postretne srdcový infarkt alebo mozgová príhoda v omnoho nižšom veku než je bežné.
Slová odborníčky
Vedúca štúdie, Marianne Nabbaut, ktorá je doktorkou rádiológie na Arkansaskej univerzite medicíny v Little Rock, uviedla, že hoci sa niektoré elektronické cigarety uvádzajú na trh ako bezpečnejšia forma bežného fajčenia, nemusí to byť tak.
„Niektorí sa domnievajú, že elektronické cigarety neobsahujú žiadne škodliviny, akými sú napríklad voľné radikály nachádzajúce sa v bežných tabakových cigaretách najmä preto, lebo pri vapingu nejde o klasické spaľovanie. V skutočnosti to nie je pravda,“ vysvetľuje doktorka Nabbaut.
Chemický koktejl
Hoci elektronické cigarety neobsahujú rakovinotvorné látky ako napríklad dym z tabaku, ľudia do svojich tiel vedome vdychujú chemikálie. Podľa spomínanej štúdie to veľmi ovplyvňuje ľudské zdravie aj v prípade, že si dopraješ verziu bez nikotínu. „Aj keby v cigarete nebol žiaden nikotín, môžu tam byť iné škodlivé látky. Para obsahuje viac ako len vodu. Sú známe prípady, kedy mali pacienti veľké následky aj po fajčení beznikotínových vaporizérov,“ uvádza odborníčka.
E-cigarety sú plné chémie – v závislosti od typu prístroja, ktorý používaš, sa tu môže nachádzať napríklad olovo, nikel, formaldehyd, propylenglykol či glycerín. Cigareta tieto chemické prvky zahrieva spolu s kvapalinou, ktorá sa mení na paru, ktorú pri fajčení vdychuješ.
Podrobný výskum
Nabbautová so svojim vedeckým tímom skúmala telá užívateľov vapu, cigariet a tých, ktorí holdovali obom typom fajčenia. Pracovali so vzorkou 30 ľudí vo veku od 21 do 49 rokov, pričom porovnávali výsledky s 10 osobami, ktoré nikdy žiadnu formu fajčenia neskúsili.
Počas troch sedení sa každý z účastníkov štúdie podrobil magnetickej rezonancii pred a po vapovaní bez nikotínu, fajčení klasických cigariet a užití vaporizéru s určitým množstvom nikotínu. Vedci sledovali najmä prietok krvi, jej rýchlosť pohybu v tele a množstvo kyslíku, ktoré sa vracalo žilami do srdca.
Výsledkom bolo, že pri oboch spôsoboch fajčenia namerali u účastníkov výrazné zníženie rýchlosti prúdenia krvi v dolných končatinách. Správna funkcia prietokov krvi v tvojom tele je dôležitá pre jeho normálnu funkciu – nedostatočný prietok krvi môže prispieť k tvorbe zrazenín, k rozvoju vysokého tlaku či iných vážnych kardiovaskulárnych ochorení.
Experiment tiež odhalil, že pri fajčení vaporizéru je absolútne jedno, či siahneš po verzii s nikotínom alebo bez – v oboch prípadoch to s tvojím telom robí to isté, teda znižuje prietok krvi a kyslíku v nej. Vedci ale dodávajú, že sú potrebné rozširujúce výskumy, ktoré tieto ich hypotézy potvrdia aj z dlhodobého hľadiska.
Zdieľať na