Jakub našiel v maľbe záľubu, no jeho výtvory vyzerajú ako od profíka: Objednal by si si uňho obraz aj ty?

Tvorba Jakuba Harenčáka

Obraz Jakuba Harenčáka (Zdroj: Instagram/j.hareart)

#Niektorí ľudia sa skrátka rodia s talentom v krvi. Jakub Harenčák nenavštevoval umeleckú školu, ani sa nepohyboval v takejto komunite. Aj napriek tomu sa uňho prejavila láska k tvorbe a tú je z jeho obrazov naozaj cítiť. Medzi jeho prvými výtvormi však zďaleka nenájdeš iba obrazy.

Na začiatku bolo graffiti

„Na konci základnej školy som stretol jedného spolužiaka, ktorý má priviedol k maľovaniu graffiti, za čo som mu veľmi vďačný, pretože tu som sa mohol naplno realizovať. Celú strednú školu a roky po nej som sa v podstate venoval graffiti, kde som sa viac-menej sám naučil, ako pracovať s farbami, kombinovať ich, tieňovať a podobne. Tvorba na plátno prišla prirodzene, keďže to bolo pre mňa niečo nové a hlavne pohodlnejšie. Ale stále si párkrát do roka vybehnem zamaľovať aj niekam na stenu. Takže na graffiti som úplne nezanevrel, hoci to už beriem len ako určitú formu relaxu.“

Tvorí aj na objednávku

Vytvorenie obrazu si zvyčajne rozčlení na časti. Ako dlho teda trvá spracovanie objednávky? „To záleží od toho, či je to objednávka, ktorá má nejaký deadline. Ak áno, tak to vychádza približne na jeden až dva týždne. Maľujem totiž len pár hodín, keď sa vrátim domov z práce. Ak však maľujem niečo, čo si vymyslím sám, tak to trvá aj mesiac. Svoju tvorbu skôr zameriavam na známe osobnosti, hercov, spevákov, filmové a seriálové postavy a podobne. Najnáročnejšie je to, aby sa podobizne ponášali na svoju predlohu a aby som vystihol nejakú ich charakteristickú črtu, ktorou sa daná osoba vyznačuje.“

Sociálne siete otvárajú možnosti aj umelcom

Živiť sa len umením si však Jakub predstaviť nevie. „V mojom prípade ide skôr o voľnočasovú aktivitu, no verím, že niektorí ľudia sa tvorbe venujú naplno a dokážu sa tým aj živiť. Mám však na mysli skôr umelcov, ako sú napríklad tatéri alebo zákazkové maľby na stenu. Našťastie, oproti minulosti je v dnešnej dobe určite jednoduchšia sebaprezentácia. Do povedomia ľudí sa dostanete ľahšie, či už vďaka sociálnym sieťam alebo iným platformám, kde sa dá umenie prezentovať, prípadne rovno aj predávať.“


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame