Sledujú ho desaťtisíce, on to však vidí inak: Milan bez Mapy ti ukáže zákulisie „dokonalého“ života influencera

#Jeden z najpopulárnejších slovenských blogerov súčasnosti, Milan bez mapy, v novembri pokrstil knižku Influencer. Prečo jej názov vníma ironicky, ako sa vyrovnáva s vyhorením a hejtom a ako vyzerajú jeho aktuálne cestovateľské plány?

Tvoja nová kniha sa volá „Influencer“. Aký je tvoj vzťah k tomuto pojmu?

Názov Influencer je v prípade mojej knihy myslený skôr ironicky. Má ľudom ukázať, čo je za zákulisím kvázi „dokonalého“ života jedného influencera, Milana Bez Mapy. Nechcem, aby pojem Influencer vyznieval negatívne, no tiež nie extrémne pozitívne a v superlatívoch, ako tomu je v poslednej dobe. A to je problém internetu, ktorému sa venujem v knihe – svet na internete je čiernobiely. Buď ťa ľudia nenávidia a si najhorší človek na svete, alebo ťa milujú a pokladajú za boha. Nič medzi.

Čomu konkrétne sa v súčasnosti venuje influencer Milan Bez Mapy?

Práve teraz, ako píšem tieto riadky, sedím v lietadle z argentínskeho mesta Mendoza do Iguazú s prestupom v Salte. Popravde, aktuálne sa nevenujem ničomu. Kniha mi dala dosť zabrať posledný rok a zobral som si „dovolenku“ a na mesiac odišiel do Argentíny. A poviem ti, je to super pocit, nevenovať sa ničomu! Ľudia trpia utkvelou predstavou, že musia ísť stále na sto percent a podávať výkony každý deň. A to je zle.

Knihu si písal takmer 5 rokov. Keby si ju mal zhrnúť do 3-6 viet, o čom a pre koho je?

Začal som ju písať v roku 2015, no nemal žiadnu predstavu, ako by mala vyzerať a o čom by mala byť. Súbor som uložil do počítača a nasledujúce roky sa naň nepozrel. Pôvodne sa mala volať „Život v hotelovej izbe“, lebo tak vtedy môj život vyzeral. Keď som o pár rokov neskôr dostal ponuku vydať knihu, nadviazal som na to, čo som začal v roku 2015. Knihu by si mal prečítať každý, kto má svojho obľúbeného influencera, ktorého rád sleduje každý deň. Kniha je o tom, čo sa v živote influencera deje po tom, čo pustí mobil z ruky.

Blog Milan Bez Mapy si založil pred takmer 10 rokmi. Stalo sa ti, že si vyhorel?

Samozrejme. Myslím si, že vyhorenie čaká každého, kto sa niečomu intenzívne venuje niekoľko rokov. Pamätám si, že som vtedy so všetkým sekol a odletel na mesiac do Indie dať sa dokopy. India mi v tomto pomohla, hoci si dodnes myslím, že od nás, bielych Európanov je extrémne sebecké chodiť sa pozerať na chudobu a biedu, aby sme si uvedomili, ako nám je dobre.

Ako sa za ten čas zmenil tvoj pohľad na blogovanie?

Svet blogovania sa mení každým dňom a veci, ktoré mojich čitateľov zaujímali pred rokom, dnes nie sú aktuálne. Túto dynamiku som rýchlo pochopil a uvedomil si, že nemôžem stáť na mieste. Nemôžem si myslieť, že ľudia budú z mojich článkov padať na zadok rovnako intenzívne ako v roku 2017, tak aj v roku 2021. Úprimne, dnes blogy číta málokto a skôr ľudí zaujíma video do 15 sekúnd, ktoré sa volá Instastory. A predstav si, o pár rokov budú storky prežitok a bude tu niečo iné. Na tejto vlne sa bloger buď udrží, alebo skončí na druhej strane Googlu.


Milan skončil v práci a cestuje po svete na plný úväzok: Slovensko má veľkú konkurenciu, zaostávame hlavne v službách


Ako vnímaš hejt, ktorého je na sociálnych sieťach neúrekom?

Kedysi som zastával názor, že človek má právo a nárok vyjadriť svoje myšlienky na internete. Veď to robím aj ja a živí ma to, lol. Časom som ale prišiel na to, že na používanie internetu by mali byť vstupné IQ testy a hejty som začal blokovať. Mne nebude nikto dupať na moje šťastie a desaťročnú prácu. Ak je niekto idiot, treba ho zablokovať a nevenovať mu svoju pozornosť. Samozrejme, je rozdiel konštruktívna kritika a hejt, no to každý zdravý človek ihneď rozozná.

Dá sa na cestovateľskom blogu zarábať aj počas pandémie?

Mne to ide. Som vďačný za každého jedného klienta, ktorý to so mnou potiahol aj počas pandémie, vďaka čomu som sa neutopil.

Pracuješ na voľnej nohe. V čom ti táto práca vyhovuje a v čom, naopak, nie?

Vyhovuje mi vo všetkom. Nie je na tom nič, čo by som menil. Predsa len, keď si spomeniem na časy, kedy som celé týždne trávil zatvorený v kancelárii osem hodín a pracoval pre cudziu firmu, nemenil by som. Dnes síce chodím sem-tam do kancelárie, no v centre Bratislavy a je moja. Navyše, pracujem pre svoju firmu. Čo ma vyčerpáva, je byrokracia a účtovníctvo, no to patrí k tomu. Bez zlého by nebolo dobré, že?

Pre aký typ ľudí je freelancing vhodný?

Pre ľudí vytrvalých a cieľavedomých. Niekedy treba ísť cez mŕtvoly, čo pochopí každý, kto chce žiť na voľnej nohe.

Aktuálne si v milovanej Argentíne. Keby si mal povedať 3 dôvody, prečo ju navštíviť, aké by to boli?

Príroda, stejky a španielčina.

Kam povedú tvoje kroky po cestovaní v Južnej Amerike?

Vianoce som strávil doma s rodinou, no hneď po oslave Nového roka nastupujem na priamy let do Mexika, kde pobudnem nejakú tú dobu. Potom ma čaká Kanársky ostrov Lanzarote, neskôr Brazília a po nej opäť Kanárske ostrovy, no tentokrát Gran Canaria.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame