Moja reč je späť, prezradili nám exkluzívnu info: Album ZASEDOMA bolo len zahrievacie kolo, chystáme štvrtých Dobrých chlapcov

Členovia zoskupenia Moja reč

Moja reč je späť (Zdroj: Filip Nagy / mojarec.com)

#Moja reč je na slovenskej scéne už dlhých 16 rokov. Od legendárneho Dema sme sa dočkali albumov ako S/M Show, Dualshock, či trojice Dobrých chlapcov a ďalších sólových počinov. Po vydaní albumu Offline však prišli nezhody a chalani sa rozdelili a vydali vlastnou cestou.


VIDEO Návrat roka, ktorý otrasie celou scénou: Moja reč je späť, dobrí chlapci chystajú nový album


V marci 2020 však prišla správa, že konflikt je minulosťou a Moja reč je späť. Výsledkom je album ZASEDOMA, ktorý vyšiel len nedávno. My sme chalanov vyspovedali a v rozhovore nám okrem iného prezradili, kto sa mal na albume objaviť a či sa ich hudba dostane aj na vinyl.

Členovia zoskupenia Moja reč
Moja reč je späť (Zdroj: Filip Nagy/ mojarec.com)

Čo bolo, bolo. Moja reč je teraz späť a nedávno vydala album ZASEDOMA. Ako dlho ste na tomto projekte pracovali?

Delik: Chvíľu, potom ďalšiu, potom dlhšie, a potom to bolo hotové. Každopádne, bola to dobrá robota, celý čas sme sa usmievali.

Supa: Myslím, že trištvrte roka a áno, mali sme dobrý pocit a ten odvtedy rastie.


„Svetlo nových dní zahnalo tiene minulosti, je čas rozkopnúť dvere, preskočiť ploty. Opäť spolu, je to zas*ane dobrý pocit, bary žiaria jak mačacie oči v noci.“Delik (skladba Zase doma)


Na predposlednom albume Offline sme sa dočkali 16 skladieb, ZASEDOMA obsahuje 14. Skončili niektoré songy v koši? Ak áno, prečo? Dočkáme sa ešte niekedy vecí, ktoré si miesto na album nenašli?

D: Takých je veľa, pri tomto albume ani nie, ale z minulých projektov máme veľa. Ja viac ako Supito, ale aj on má celkom dosť. A Jozef to má niekde uložené a raz to vyjde možno, alebo aj nie, uvidíme.

S:  Máme napríklad ľudí ako Gleb, ktorý nestihol nahrať feat na Hlúpy a šťastný a chceme k tomu spraviť rmx na Dobrí chlapci 4. Vždy ostanú nedokončené veci a pár mi ich aj napadá, takže k niektorým sa vrátime. Buď si nie sme istí témou, hudbou alebo rapom, a tak to necháme na čas ležať.

Moja Reč je späť na scéne.
Moja Reč predstavila klip k novej skladbe Trillion (Zdroj: Filip Nagy / mojarec.com)

Na viacerých skladbách je počuť, že na seba pôsobíte ako protipóly. Bol to zámer?

D: Nie, fakt? Zaujímavý pohľad na vec. Ja som len raz nechtiac zistil, že ako protipóly znieme, čo sa príbehu týka, v tracku Smejem sa cez slzy, ale plán to nebol.

S: My máme svoj spoločný svet, ale ako ľudia sme rozdielni. Je to možno tým. Je to o tom brať ostatných takých, akí sú a naučiť sa spolu fungovať aj napriek týmto rozdielom.


„Keď nenávidíš seba, ľahko nenávidíš všetkých, to sa zvykne potom lepiť z rodičov na deti. To, že im vieš kúpiť veci čo videli v bedni, nevyváži celé roky zaostalých rečí.“  – Supa (skladba Naozaj)


Ktorá zo skladieb na albume je vaša srdcovka?

D: Moja Ozveny.

S: Moja asi Smejem sa cez slzy a mám rád ako zniem na Srdce plače. Ufňukané veci, to je moje.

Nedá mi nezastaviť sa pri skladbe Prvý sex. Zamilovaná story, ktorú predstavil Delik je dream asi každého. Čo ale Supova sloha o znásilnení 50-tničkou? Je založená na skutočnosti?

D: Všetko je real, len to bolo naopak.

S: Bolo to presne tak vymyslené, aby tam boli práve tie protipóly, čo si spomínal. Aj beat je presne preto tak vymyslený. Tá skladba je asi 8 rokov stará a možno aj viac.

Ako sa darí albumu na CD nosičoch? Čoraz častejšie sa totiž stretávam s názorom, že ľudia si už CD nechcú kupovať. Album si pustia cez stream a majú ho po ruke v aute aj pri behaní po meste.

D: Ruka Hore, bejby, ľudia si vešajú naše CD na autozrkadlá, vianočné stromčeky a kočíky, každopádne, ide to Spotify smerom.

S: Asi sa netreba báť a kašlať na CD formát a vymyslieť niečo iné, hmatateľné, čo si môžu ľudia kúpiť spolu s albumom na digitálnych platformách.


VIDEO Moja Reč posiela v hudobnej novinke odkaz všetkým ženám: Milujeme vás také, aké ste!


Na svojom profile na Facebooku ste nedávno otvorili tému vydania vašej tvorby aj na vinyle. Uvažujete nad tým, respektíve, pohli sa veci v tomto smere nejakým spôsobom dopredu?

D: Spravíme, všetko bude.

S: Veľmi to chceme spraviť, ale Vianoce nestíhame, tak sa musíme ľudí spýtať, či im to nevadí aj na nový rok. A vlastne, prečo by im to malo vadiť. Vinyl je späť, teraz sa čaká na MC pásky.

Ak nerátam Lietačky, doteraz sme sa dočkali štyroch vizuálov na songy z nového albumu. Chystáte aj nejaké ďalšie?

D: Pripravujeme dva nové klipy, snáď čoskoro potešia vaše ctené oči, ak všetko pôjde ako to nepôjde.

S: Máme v pláne ďalšie, len nám to momentálna situácia sťažuje, ale to všetkým.


“V rukách držal zošit, v zošite boli básne, v tých básňach bola bolesť a tie slová boli krásne. Z riadkov tiekla pravda, hnev, nenávisť aj láska, príbehy mali iskru ako oheň keď zapraská.“ – Delik (skladba Ďalšia story)


ZASEDOMA vydávate ako jedni z mála na domácej scéne počas koronakrízy. Ak nerátam feat od Refewa, korona sa na albume vôbec nespomína. Chceli ste vytvoriť nadčasový projekt, alebo je za absenciou pandémie v textoch niečo iné?

D: Pre mňa nie je pandémia zaujímavá téma.

S: Pre mňa takisto nie. Tak nejak človek čaká, že sa s touto témou roztrhne vrece a možno aj preto nám nenapadlo ju riešiť.

Využili ste pandémiu na to, aby ste sa venovali veciam, na ktoré ste predtým nemali vôbec čas?

D: Ja žijem, ak žijem, máme malé bábo a nejak extra ma to neovplyvnilo. Proste, to isté, len s rúškom.

S: Jasné. Kopa času s rodinou. To bolo na tom to pekné. Moc sme si to užili všetci pokope.

Členovia zoskupenia Moja reč
Moja reč je späť (Zdroj: Filip Nagy/ mojarec.com)

Chystali ste krst v bratislavskom MMC. Vzhľadom na protipandemické opatrenia sa termín posúval. Ako to momentálne vyzerá?

D: Všelijako.

S: Ako u všetkých. Nie je možné to teraz spraviť.

Rozmýšľali ste aj nad budúcimi krokmi? Môžeme sa tešiť na nové sólové projekty alebo štvrtých Dobrých chlapcov?

D: Máme sa radi, zase raz a plánujeme veľa vecí. Top producent a dvaja top spitteri, ťažko to nevyužiť. Celá momentálna situácia je veľmi inšpirujúca, aspoň pre mňa.

S: Presne to ideme teraz robiť. Mám pocit, že ZASEDOMA bolo iba zahrievacie kolo. Sme plní energie a nápadov.

Delik vo videoklipe na skladbu Smejem sa cez slzy
Delik vo videoklipe na skladbu Smejem sa cez slzy (Zdroj. YouTube/ Moja RECords)

Rozšírme našim čitateľom hudobné obzory. Čo momentálne počúvate z domácej scény a čo si idete zo zahraničnej tvorby?

D: Capital Bra, Samra, Trettmann – to je Nemecko. Snažím sa Ega pochopiť, ale je to megaton. Jadakiss a God MC Jay Z, to vždy idem. Keď sa budím, tak Eminem, kvôli uvedomeniu.

S: Rád by som ľuďom poradil, aby počúvali rôzne hudobné štýly. Zistiť, kde má ich obľúbená hudba korene tiež nie je na škodu.


„Posielam dym z cigy do neba, spomienky sa vracajú jak ozvena, obtierajú sa o seba. Radšej sa smiať na nohách, ak plakať na kolenách. Rum k zemi, úsmev k oblohe, kým príde konečná.“ – Delik (skladba Ozveny)


Dve otázky priamo na Jožiša – Už si asi zvyknutý pracovať na albume ako celku, nehovoriac o typickom sounde, ktorý je na našej scéne známy už azda každému. Kde čerpáš inšpiráciu na nové beaty?

J: Mám obdobia, kedy robím beaty a robím ich veľa, alebo cvičím gitaru. Za svoj život som hral už rôzne štýly a inšpirácia pre mňa je moja rodina, deti a v podstate všetko, čo zažívam. Každé obdobie sa automaticky odzrkadľuje aj v hudbe, ktorú robím. Hlavne emócia, ktorú zažívam a keď sa mi ju podarí preniesť aj do beatov, tak som spokojný.

Jozef Engerer, Supa a Delik vo videoklipe na skladbu Smejem sa cez slzy
Jozef Engerer, Supa a Delik vo videoklipe na skladbu Smejem sa cez slzy (Zdroj. YouTube/ Moja RECords)

Nedávno si spolupracoval s Tinou na jej novej skladbe s názvom Čo ak? Láka ťa spolupráca aj s ďalšími ľuďmi na scéne?

J: Áno, s Tinou sme spravili singel Čo ak, ktorý sa vyvíjal 4 roky. Robíme spolu už asi 15 rokov a je to pre mňa najlepšia speváčka, ktorá tu je. Medzitým sme sa s Tinou a so Supom, ktorý chcel tú skladbu, dohodli, že ju spravíme aj na album Biele noci.

A čo sa týka spoluprác, tak celý čas ma niekto oslovuje, aby sme niečo spolu spravili, ale ja som v tomto trošku iný, ako ostatní producenti. Nerobím s každým a vyberám si. Cením veľa spevákov a raperov a momentálne robím napríklad nejaké veci s Barborou Piešovou, ktorá je pre mňa extrémny talent.

Delik a Jozef Engerer s víťazkou poslednej SuperStar, Barborou Piešovou
Delik a Jozef Engerer s víťazkou poslednej SuperStar, Barborou Piešovou (Zdroj: Instagram/ jozefengerer)
Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame