Si fanúšik dronov, no nevyznáš sa v pravidlách lietania? Táto appka ti so všetkým pomôže, Slovensko s ňou mieri do výšin!

Vyspovedali sme člena organizačného združenia Mám Dron

Vyspovedali sme člena organizačného združenia Mám Dron (Zdroj: Unsplash.com/Jason Blackeye)

#Občianske združenie Mám Dron, ktorého ambíciou je zlepšovanie podmienok pre činnosť profesionálnych i hobby používateľov dronov, spúšťa aplikáciu MamDron. Vďaka nej si budú môcť piloti dronov, ako aj ďalší účastníci letovej prevádzky, zistiť aktuálne informácie o zóne plánovaného letu oveľa jednoduchšie ako doteraz. Aplikácia je zdarma a je dostupná pre iOS a Android mobilné zariadenia. O aplikácii, dronoch a budúcnosti na Slovensku sme vyspovedali Václava Michalčíka.

Prečo práve drony? Čo vás na nich fascinovalo?

Svet dronov vnímam ako fascinujúci z pohľadu ich rozširujúcich sa možností. Tie rastú každým rokom, s čím súvisí nielen samotný vývoj, ale aj rozvoj služieb s nimi spojenými. Práve evolúcia celého dronového ekosystému je pre nás v Mám Dron výzvou, ako sa s ňou postupne vysporiadať v slovenskom prostredí. Našou snahou je spolu s partnermi združenia zlepšovať podmienky pre pilotov a prispievať k verejnému dialógu na túto tému. Ako priaznivca smart riešení ma tiež láka predstava, že o niekoľko rokov môžu byť súčasťou nášho každodenného života v rámci inteligentných miest.

Je slovenská legislatíva v tomto smere diskriminačná? Chýba jej prípadne nejaké logické ucelenie?

Samotná slovenská legislatíva diskriminačná nie je a v podstate preberá viaceré dôležité body tej jednotnej európskej. Čo však zatiaľ chýba je registračný systém pilotov, vďaka ktorému budú môcť slovenskí UAV piloti legálne prevádzkovať svoje drony aj v iných štátoch EÚ. Veríme, že keď sa toto vyrieši a naplno sa implementujú európske pravidlá pre prevádzku bezpilotných prostriedkov, otvoria sa dvere novým možnostiam, ktoré drony ponúkajú.

Jedným z vašich cieľov je vytvorenie akejsi platformy, ktorá zjednotí používanie týchto prístrojov na Slovensku. Hovoríme tu len o webstránke či aplikácii, alebo vaše ambície siahajú vyššie, napríklad stať sa kontrolným orgánom a zasahovať do legislatívy?

Ambíciou nášho združenia je, aby sa o téme dronov a ich prevádzke na Slovensku začalo hovoriť. Pomocou nášho webu www.mamdron.sk sa snažíme nielen pravidelne prinášať novinky, ale aj postupne vytvárať komunitu hobby aj profesionálnych pilotov UAV, ktorým záleží na ďalšom napredovaní.

Aplikácia, ktorú sme pripravili v spolupráci s našim technologickým partnerom, bola vyvinutá bez podpory štátu. Pilotom dronov poskytuje letecké dáta potrebné pre bezpečný let v požadovanej zóne. Pomôže im tak lietať s UAV v súlade s platnými slovenskými aj európskymi pravidlami, ktoré mnohí z nich nepoznajú. Taktiež veríme, že spolu s členmi a partnermi nášho združenia postupne vytvoríme určitý verejný dopyt pre zlepšovanie legislatívnej situácie ohľadom prevádzky bezpilotných prostriedkov na Slovensku.

Apliácia MamDron
Apliácia MamDron (Zdroj: Mám Dron)

Má dnes každý šancu dostať preukaz na lietanie? V čom sa oproti vodičáku, ktorý každý pozná, líši tento proces?

Preukaz pilota na diaľku má šancu získať každý, kto absolvuje teoretickú a praktickú skúšku na Dopravnom úrade. Týka sa to pilotov, ktorí majú živnosť na letecké práce a využívajú (alebo chcú využívať) drony pre komerčné účely. Áno, je to prakticky taký vodičák pre drony. Na rozdiel od bežného vodičského preukazu, potrebujú piloti UAV ovládať pravidlá správania sa vo vzdušnom priestore a získať manévrovacie skúsenosti.

Prejdem k samotnej aplikácii – čo vás viedlo k jej vytvoreniu?

K vytvoreniu aplikácie nás viedla práve absencia podobného riešenia na Slovensku. Mnohí piloti si neuvedomujú, že sú súčasťou letového priestoru, v ktorom platia určité pravidlá. Tie nie sú vytvorené z dôvodu snahy komplikovať pilotom život, ale z dôvodu bezpečnosti, ktorej význam stúpa spolu so stúpajúcou krivkou predaja. Aplikácia upozorní pilotov na no-drone zóny v okolí letísk, vedenia vysokého napätia, rýchlostných ciest, vojenských objektov, či vzdušného priestoru, ktorý už využíva niekto iný. Pilot sa tak vyhne možným nepríjemnostiam, ktoré by mohli vyplynúť z nedodržovania pravidiel lietania v týchto zónach.

Taktiež sa snažíme spolupracovať so samosprávami, ktoré môžu definovať miesta s vyššou mierou rizika, akými sú napríklad školy, škôlky, nemocnice, verejné parky a podobne. Naším cieľom je teda dať používateľom dronov do rúk nástroj, ktorý povedie k zodpovednejšiemu narábaniu a zvýšeniu bezpečnosti vzdušného priestoru.

Do tejto aplikácie si vieme nastaviť, kto bude kedy a kde lietať. Aj napriek faktoru, že je nová, evidujete už teraz nejaké reálne uplatnenie?

Áno, po týždni od spustenia aplikácie si ju inštalovalo už 450 ľudí, väčšinou tých, ktorí využívajú drony pre komerčnú činnosť. Našou úlohou bude teraz osloviť aj hobby pilotov UAV a prezentovať im výhody používania aplikácie pre rekreačné lietanie. Veríme, že toto číslo bude postupne rásť a aplikácia sa objaví aj v telefónoch a tabletoch rekreačných pilotov.


Aplikáciu MamDron si stiahneš na iOS aj na Android


V aplikácii chýba ešte predpoveď počasia, no tú už pripravujete. Bude ale toto finálna verzia alebo máte v podvedomí ďalšie nápady a vylepšenia?

V čase kedy som dostal tieto otázky ešte funkcia zobrazovania počasia nebola, v novšej aktualizácii aplikácie už údaje o aktuálnom počasí sú. Samozrejme, taktiež máme v pláne postupne vylepšovať aplikáciu a jej funkcie. Konkrétne vám teraz neprezradím aké, pokiaľ ale budete sledovať náš web, alebo si aplikáciu stiahnete, včas sa to dozviete. V tejto súvislosti by sme chceli aj osloviť používateľov aplikácie, aby nám posielali podnety na jej vylepšenie. Tie, ktoré budú realizovateľné, určite do appky pridáme.

Čo s ľuďmi, ktorí lietajú, no nedodržiavajú zákon – lietajú v nepovolených oblastiach, prípadne nemajú platný preukaz? Určite vám nie sú dobrou reklamou, dajú sa nejakým spôsobom v rámci platného zákona penalizovať alebo sa o to súčasná legislatíva nezaujíma?

Ľudia, ktorí nedodržiavajú nariadenia pre lietanie s dronmi sa dajú rozdeliť na dve skupiy. Tí, ktorí o týchto nariadeniach nevedia a tí, ktorí ich poznajú, ale zároveň ich ignorujú. Úlohou nášho združenia je pôsobiť na obe tieto skupiny formou vzdelávania, technologickej podpory pomocou aplikácie a otvorením verejného dialógu k otázkam podmienok prevádzky bezpilotných prostriedkov na Slovensku. Taktiež sa budeme snažiť zlepšiť verejné povedomie o používaní dronov, ktoré nie je vždy priaznivé. Ľudia mnohokrát vnímajú riziká používania, ako napríklad ohrozovanie súkromia, či bezpečnosti, ale neuvedomujú si ich prínos pre spoločnosť.

Čo sa týka porušovania legislatívy, je už veľa prípadov, kedy piloti dostali pokutu za lietanie v zakázanej zóne. Spomeniem napríklad používanie dronov v Tatrách, iných chránených územiach so stupňom ochrany 3 až 5, alebo v blízkosti letísk. Takýmto pokutám sa dá často predísť kontaktovaním osôb zodpovedných za daný priestor, znalosťou pravidiel prevádzky UAV a taktiež používaním našej aplikácie.

Apliácia MamDron
Apliácia MamDron (Zdroj: Mám Dron)

Nadšenec lietania s dronmi sa môže veľmi jednoducho stať členom vášho združenia. Výhody členstva máte na stránke jasne napísané, musí však tento človek prispievať na nejaký transparentný účet? Prípadne, ako si vy predstavujete aktívne zapájanie do projektov?

Členstvo v združení Mám Dron je bezplatné. Všetci členovia zatiaľ dostávajú pravidelný newsletter o novinkách združenia a aktuálnych témach zo sveta dronov. Taktiež môžu získať výhody napríklad v podobe zľavy na kurz pilota UAV, poistenie a podobne, ktoré môžeme ponúknuť vďaka našim partnerom. Tých má naše združenie už 23 a ide o štátne inštitúcie, samosprávy a súkromné spoločnosti, ktorým záleží na rozvíjaní dronovej ekonomiky na Slovensku. V budúcnosti plánujeme pre našich členov aj ďalšie aktivity najmä v podobe vzdelávacích eventov.

Ako vidíte budúcnosť ich používania? Uvidíme ich vo vzduchu čoraz častejšie?

Jednoznačne ich uvidíme častejšie! Zatiaľ, čo my sa bavíme o nutnosti implementácie európskych pravidiel a zodpovednom lietaní, niektoré krajiny už finišujú s projektami dronových taxislužieb, či prepravy tovaru. Možnosti UAV pre ich použitie v priemysle, službách a obchode sa neustále rozširujú a mnohé krajiny investujú do dronovej infraštruktúry a Smart Urban Mobility konceptov nemalé prostriedky. Je teda len otázkou času, kedy sa stanú súčasťou bežného života v rámci činností a služieb, ktoré môžu ponúknuť.

Podporuje vás množstvo ľudí z oblastí technológií, vzdelávania či samotné mestá a obce. Kde sa vidíte povedzme o 5 – 10 rokov? Aké sú vaše najvyššie ambície?

Popravde, v tomto časovom horizonte som nad tým detailne nepremýšľal. V súčasnosti je pre nás prioritou malými krokmi zlepšovať podmienky pre používanie dronov v rámci našich hraníc. Budeme veľmi radi, ak systém MamDron budú využívať aj ďalšie samosprávy, aby vznikla komplexná mapa vzdušného priestoru pre UAV pilotov.

O 5 – 10 rokov si viem predstaviť, že v Európe sa začnú naplno využívať nové možnosti bezpilotných prostriedkov, ako napríklad autonómne lety, lety bez priameho vizuálneho kontaktu BVLOS, a drony sa stanú súčasťou mestskej dopravnej infraštruktúry. Pokiaľ naše združenie bude o 10 rokov existovať (čo verím, že áno), myslím, že bude tieto trendy reflektovať a snažiť sa ich presadiť v rámci pomerov na Slovensku.

Zdroj: hashtag.sk, Mám Dron
Odporúčame